To wspaniała informacja dla miłośników gastronomii! Massimo Bottura, właściciel restauracji Osteria Francescana, która posiada aż trzy gwiazdki Michelin przyjedzie w lutym do Polski na zaproszenie organizatorów festiwalu Fine Dining Week.

Massimo przyjedzie na zaproszenie organizatorów festiwalu Fine Dining Week, poświęconego scenie fine diningowej, czyli najwyższej próby sztuce restauracyjnej. Podczas tej edycji Szefowie Kuchni z prawie 70 najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych restauracji przygotowali dla festiwalowych Gości specjalne pięciodaniowe menu degustacyjne w wyjątkowej cenie 119zł. Festiwal odbywa się w duchu Respect Food. Formuła wcześniejszych rezerwacji na Festiwal sprawia bowiem, że zgodnie z zasadami zero-waste w czasie jego trwania nie marnuje się ani trochę żywności.

Massimo Bottura jest pomysłodawcą projektu non-profit Food for Soul, a także ambasadorem marki Grundig, twórcy idei #RespectFood opierającej się o filozofię zero-waste. Goście posiadający festiwalową rezerwację będą mogli wygrać miejsce podczas wyjątkowej kolacji z Massimo Botturą w duchu #RespectFood (Warszawa, 7.02.2019, organizator poda niebawem szczegóły, śledźcie kanały Fine Dining Week).

Niezwykle cieszy nas przyjazd Massimo, tym bardziej że z całego serca wspieramy filozofię zero waste.

 

O festiwalu Fine Dining Week:

Fine dining to połączenie bezkompromisowej jakości rzadkich produktów, najwyższej jakości ich przygotowania oraz światowej klasy oprawy i atmosfery w restauracji. Scena fine dining w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie (na Fine Dining Week wybrało się dotąd 24,868 Gości!). Zyskują kolejne rekomendacje Michelin oraz coraz więcej kandydatów do słynnych michelinowskich gwiazdek. Gonią szybko zachodnioeuropejską scenę fine-diningową. Misją festiwalu sztuki restauracyjnej Fine Dining Week jest edukacja w zakresie najwyższej kultury restauracyjnej oraz jej intensywna promocja. Nic bowiem nie przybliży jej polskim Gościom lepiej, niż bezpośrednie doświadczenie jednej z najwybitniejszych polskich restauracji.