Przypominamy, Fryderyki to prestiżowe nagrody przyznawane co roku przez polskie środowisko muzyczne, zrzeszone w Akademii Fonograficznej (muzycy, autorzy, producenci etc.). To właśnie jej członkowie podczas głosowania wybierają laureatów statuetek, a wyniki pozostają tajne do momentu wręczenia nagród. Zwycięzcy zapisują się w historii polskiej muzyki, obok takich nazwisk jak Ewa Demarczyk, Marek Grechuta czy Czesław Niemen.
Poniżej przedstawiamy część nominowanych, pełną listę można sprawdzić na stronie organizatora.
http://zpav.pl/pliki/aktualnosci/Fryderyk2016/Nominacje_do_Nagrody_FRYDERYK_2016.pdf
A Wy macie swoich faworytów?
FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU (muzyka rozrywkowa):
KORTEZ
LESKI
MARY KOMASA
RYSY
TERRIFIC SUNDAY
ALBUM ROKU ROCK (w tym hard, metal, punk):
LAO CHE „Dzieciom” (Producent albumu: Piotr "Emade" Waglewski Mystic Production)
LIPALI „Fasady” (Producent albumu: Szymon Sieńko i Tomasz "Lipa" Lipnicki PRESSCOM Sp. z o.o.)
RIVERSIDE „Love, Fear and the Time Machine” Producent albumu: Mariusz Duda, Magda i Robert Srzedniccy Mystic Production
TOMEK LIPIŃSKI „To, czego pragniesz” (Producent albumu: Tomek Lipiński Warner Music Poland)
VOO VOO i goście „Placówka 44” (Producent albumu: Wojciech Waglewski Muzeum Powstania Warszawskiego)
ALBUM ROKU POP:
DAWID PODSIADŁO „Annoyance And Dissappointment” (Producent albumu: Bogdan Kondracki, Daniel Walczak Sony Music Entertainment Poland)
KORTEZ „Bumerang” (Producent albumu: Olek Świerkot Jazzboy Records)
STANISŁAWA CELIŃSKA „Atramentowa” (Producent albumu: Maciej Muraszko Agencja Muzyczna Polskiego Radia)
ZAKOPOWER „Drugie pół” (Producent albumu: Mateusz Pospieszalski Kayax Production & Publishing)
ZBIGNIEW WODECKI with MITCH&MITCH Orchestra and Choir „1976: A Space Oddysey” (Producent albumu: Mitch&Mitch Lado ABC/Agora)
UTWÓR ROKU:
ANIA DĄBROWSKA „Nieprawda”
DAWID PODSIADŁO „W dobrą stronę”
KORTEZ „Zostań”
LAO CHE „Wojenka”
ZBIGNIEW WODECKI with MITCH&MITCH Orchestra and Choir „Rzuć to wszystko co złe”
ALBUM ROKU HIP HOP:
GrubSon „Holizm” (Producent albumu: Tomasz „GrubSon” Iwanca & Bartosz „DJ BRK” Kochanek MaxFloRec)
O.S.T.R „Podróż zwana życiem” (Producent albumu: Adam Ostrowski, Chris van Rootselaar, Jaap R. Wiewel Asfalt Records)
SOKÓŁ / HADES / Sampler Orchestra „Różewicz - Interpretacje” (Producent albumu: Sampler Orchestra, Prosto Label)
TACO HEMINGWAY „Umowa o Dzieło” (Producent albumu: Maciej Ruszecki Asfalt Records)
TEDE & SIR MICH „VANILLAHAJS” (Producent albumu: Michał Kożuchowski Wielkie Joł / Tede Enterprise)
ALBUM ROKU ELEKTRONIKA I ALTERNATYWA:
BOKKA „Don’t Kiss And Tell” (Producent albumu: BOKKA Nextpop)
DANIEL BLOOM „Lovely Fear” (Producent albumu: Daniel Bloom Warner Music Poland)
MICROMUSIC „Matka i żony” (Producent albumu: Dawid Korbaczyński Warner Music Poland)
SMOLIK / KEV FOX „SMOLIK / KEV FOX” (Producent albumu: Andrzej Smolik Kayax Production & Publishing)
THE DUMPLINGS „Sea You Later” (Producent albumu: Kuba Karaś Warner Music Poland)
TELEDYSK ROKU:
ARTUR ANDRUS „Nazywali go Marynarz – Szanta narciarska”
DANIEL BLOOM feat. MELA KOTELUK „Katarakta”
DAWID PODSIADŁO „W dobrą stronę”
KORTEZ „Zostań”
SMOLIK / KEV FOX „Run”