Zobacz też: Wege obiad na mieście do 20zł - tanie, roślinne i sycące

Na początek trochę teorii. Kimchi to tradycyjna koreańska potrawa, która w w 2013 została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO (a dokładniej jego tradycyjna metoda przygotowywania, zwana kimjang). Jego standardowa odsłona składa się z fermentowanej kapusty pekińskiej z dodatkiem sezonowych warzyw i intensywnych w smaku przypraw. Kimchi może składać się głównie z warzyw sezonowych, np. ogórków czy rzepy. Poza procesem fermentacji, głównymi odpowiedzialnymi za smak składnikami są papryka chilli, imbir i czosnek. Dlatego też kimchi kojarzone jest przede wszystkim ze smakiem ostrym.

 

Miss kimchi

Nie byłoby tego zestawienia bez knajpy, która nawet w swojej nazwie zawiera fermentowaną kapustę. W menu króluje koreański street-food, a dania w nim dostępne dość często się zmieniają. Jedną z pozycji, na które powinniście polować jest zupa kimchi chigae, gęsta, podawana z wieprzowiną, tofu i ryżem daje popalić kubkom smakowym, ale o to właśnie w niej chodzi. Zapłacicie za nią około 25zł. Na miejscu zawsze dostępne kilka wariantów kimchi w formie dodatku/przystawki.

Gdzie? Ul. Żelazna 58/62

 

Kiku

Zdecydowania najdroższa restauracja w zestawieniu, co ciekawe, ukierunkowana na smaki japońskie i sushi. Kiku w zeszłym roku przyjęło pod swój dach ekipę stricte koreańskiej restauracji Onggi, która słynęła m.in. z kimchi. Znajdziecie je również tutaj, w delikatnie zmodyfikowanym wydaniu, by pasowało do obecnego menu. W karcie znajdziecie je pod nazwą „kimuchi” (20zł) jako przystawkę, ale my polecamy zamówić je do dowolnej pozycji, jako dodatek da zagryzienia, by urozmaić typowe japońskie smaki.

Gdzie? Ul. Senatorska 17/19

 

Zdrowa konkurencja

Knajpa o koncepcie, który idealnie sprawdzi się na wieczór ze znajomymi, czy mniej oficjalne spotkanie biznesowe. W karcie znajdziecie potrawy, które uchodzą za przystawki. Cały bajer polega na tym, by zamówić ich kilka, a następnie pałaszować je wspólnie w dowolnych konfiguracjach. Bez obaw, dzięki tutejszym zestawom dnia, jedząc w pojedynkę wyjdziecie równie zadowoleni. We wszystkich tych przypadkach nie odmawiajcie sobie miseczki kimchi. Zapłacicie za nią okrągłe 5zł.

Plac Bankowy 4

 

Koreanka

U Koreanki nigdy nie wiadomo do końca, co danego dnia będzie w menu. Nie mniej jednak, warto zajrzeć, bo cokolwiek by to nie było, zawsze smakuje wyśmienicie. Poza tym, sama atmosfera lokalu jest bezbłędna i sprawia, że każdy czuje się tam swobodnie. Wracając do rzeczy – w zależności od tego, czy jeszcze je zmieścicie, czy zadecydujecie zabrać ze sobą na żywo – to kimchi warto zjeść. Różni się co nieco od innych delikatnie słodkim posmakiem. Jest pyszne. Za małą porcję zapłacicie 7zł, za dużą 11. Mniam!

Ul. Koszykowa 59 lok. 36

 

Asia Deli

Hit nad hitami i absolutny, kiszony faworyt. Cudownie jest móc pogryzać sobie kimchi siedząc przed komputerem i pisząc dla Was ten artykuł. W ich delikatesach dostaniecie wszystko to, co przyda się w domu przy okazji azjatyckiego posiłku, a jeśli nie macie w planach gotowania, możecie skonsumowac sobie coś na miejscu. Ich kiszonki są ostre, kwaśne, i musujące w smaku. Wyraźnie czuć poszczególne warzywa, z kapustą pekińską na czele. Za słoik tego specjału dacie tu 12 zł, mieszczą się w nim co najmniej 4 samodzielne porcje.

Centrum Szembeka, u. Zamieniecka 80

 

Pycha!