falafel bejrut, falafel, najlepszy hummus, best falafel, warszawa, pyszne jedzenie warszawa, wege jedzenie, vege


Właściciel, Mike Rai, przybył do Polski z Libanu. Początkowo sprzedawał falafele, robione według receptury swoich przodków, na wózku z kółkami, nieopodal Hali Mirowskiej, na której do dziś zaopatruje się w świeże zioła i niektóre warzywa. 
"Żeby pamiętać o tym, by mieć w sobie pokorę i chęć dążenia do celu, w moich lokalach, na Senatorskiej i na Nowolipki, wyraźnymi elementami wystroju są rowery, bądź ich elementy. Tak własnie wyglądały moje początki."

Jak trafiliśmy na lokal Falafel Bejrut? Mieliśmy ochotę na hummus. Niezbyt sezamowy, odpowiednio kremowy i aromatyczny. Trafiliśmy na recenzję Marty, założycielki "Jadłonomii", która nazwała hummus w Falafelu Bejrut najlepszym, jaki jadła w Warszawie. Przyszliśmy, spróbowaliśmy i zdecydowaliśmy. Hummus był najlepszy na świecie. 

Umawiając się na wywiad z właścicielem, spodziewaliśmy się szybkiej, 15-minutowej rozmowy. Do lokalu na Nowolipki 15 weszliśmy o godzinie 18. Wyszliśmy grubo po 22.


falafel bejrut, falafel, najlepszy hummus, best falafel, warszawa, pyszne jedzenie warszawa, wege jedzenie, vege


Mike: Dzień dobry! Mam nadzieję, że jesteście bardzo głodni, falafel exotic dla wszystkich duży! Sosy jakie? Kawa z kardamonem razy trzy!

Mike okazał się tak przesympatyczną osobą, że rozmowa z nim przy falafelkach i kawie należała do jednych z tych rozmów, podczas których ani razu nie myślisz o tym, która to właściwie jest godzina. Samodzielnie przygotował nam kanapki, poczęstował pysznymi ciasteczkami z ciasta filo i co chwila wybuchał śmiechem. 

Ola: Mike, jak właściwie znalazłeś się tu, w Polsce?

Mike: Poznałem Ewę, moją żonę, w moim kraju, w Libanie. Byłem wtedy grafikiem. Właściwie to przez 12 lat byłem grafikiem w Libanie! Bardzo chciałem poznać kraj mojej żony. Tak się złożyło, że już tu zostałem. 
Ale cóż, przywiozłem ze sobą część mojego kraju - oryginalne receptury na zdrowe jedzenie!


Ola: I jak Ci się podoba w Polsce?

Mike: Strasznie mi się podoba, zwłaszcza w ciepłe dni. Na naszym miesiącu miodowym byliśmy w Trójmieście, magiczne miejsce!


falafel bejrut, falafel, najlepszy hummus, best falafel, warszawa, pyszne jedzenie warszawa, wege jedzenie, vegeOla: Jak to się stało, ze założyłeś tu biznes?

Mike: W Polsce nie chciałem pracować w biurze. Chciałem założyć swój biznes, który polegałby na pokazaniu Polakom tego, czym jest prawdziwy falafel. Nie zrobiony w starym tłuszczu, z garstką warzyw. Prawdziwy, smażony w woku sprowadzonym specjalnie z Libanu falafel. Z mnóstwem świeżych warzyw, z miętą, pietruszką, kolendrą.
Z wegańskim serem lub przyrządzony według mojej specjalnej receptury - z granatem i bakłażanem. Wszystko musi być świeże, idealnie przygotowane, inaczej jedzenie falafela nie ma sensu!


falafel bejrut, falafel, hummusOla: Dbasz o to wszystko sam? Skąd bierzesz składniki?

Mike: Tak, staram się zawsze wszystko nadzorować, by było zrobione tak, jak powinno. 
Większość warzyw kupuję na Hali Mirowskiej, jednak część musi zostać sprowadzona z Libanu. Na przykład kiszone ogórki i rzepa. 


Ola: Ogórki?! Przecież ogórków u nas pod dostatkiem!

Mike: Hahaha, ja wiem, ale to muszą byc taie specjalne ogórki...


falafel bejrut, falafel, najlepszy hummus, best falafel, warszawa, pyszne jedzenie warszawa, wege jedzenie, vegeOla: No dobrze, rozumiem. Czym się różni Twój falafel od innych?

Mike: Ostatnio widziałem lokale, które sprzedają falafele obok mięsa. Tak nie można. Tak samo dodawanie kapusty do środka. Tam nie może być kapusty. Musi być pomidor, musi być papryczka, marynowana rzepa, zioła...
Tłuste sosy są niepotrzebne! Ja używam tylko pasty Tahini, ze 100 % sezamu. Dodatkowo sos z wyciśniętych granatów. Tyle wystarczy!


falafel, bejrutOla: Żywią się u Ciebie głównie weganie i wegetarianie?

Mike: Tak, aczkolwiek to się powoli zmienia. Przychodzi dużo kobiet w ciąży, którym nagle przestaje smakować mięso i zajadają się naszym falafelem. Przychodzi młodzież ciekawa nowych smaków. Bardzo często przychodzą też sportowcy, ciecierzyca jest świetnym produktem do budowania masy mięśniowej!
Prawda jest taka, że jak już ktoś spróbuje naszego falafela, to wpada coraz częściej. Jesteśmy także bardzo często na wegańskich targach, ludzie szaleją! Wy też będziecie! (śmiech)


Ola: Oj, my to bez dwóch zdań, nadal jestem w jedzeniowym raju (śmiech)
Tak się patrzę i patrzę i nie wiem, co przedstawia Twoje logo?


Mike: To literka F, która wykopuje mięso daleko, daleko stąd (śmiech)


falafel bejrut, falafel, najlepszy hummus, best falafel, warszawa, pyszne jedzenie warszawa, wege jedzenie, vegeOla: Mike, życzę wielu gości i powodzenia!

Mike: Dzięki! Wpadajcie często, falafel jest super na wszystko! (śmiech)

Do lokalu wróciliśmy. I to już następnego dnia! Zrobiliśmy zdjęcia, żebyście mogli zobaczyć proces powstawania pysznych falafeli krok po kroku. Jest kolorowo, jest vege, jest pysznie!


Pierwszy krok: odpowiedzni dobór składników:

falafel bejrut, falafel, najlepszy hummus, best falafel, warszawa, pyszne jedzenie warszawa, wege jedzenie, vege


A tak Mike przygotowywał swoje popisowe kanapki:

falafel bejrut, falafel, najlepszy hummus, best falafel, warszawa, pyszne jedzenie warszawa, wege jedzenie, vege

Mamy dla Was konkurs!
Wiemy, że od samego patrzenia cieknie Wam ślinka ;)
Dlatego chcielibyśmy zaprosić 5 osób na falafelowo - hummusową ucztę w Falafelu Bejrut - 18 marca, o godzinie 18, zapraszamy na Nowolipki 15, byście razem z nami mogli spróbować specjałów Mike'a!
Co zrobić, aby wygrać zaproszenie?
Polubcie fanpage Falafel Bejrut i napiszcie w komentarzu poniżej artykułu, jakiej kanapki najbardziej chcielibyście spróbować:)
Wyniki już w środę, 16 marca, o godzinie 18:00!

Powodzenia!


a na deser:


falafel, pita, falafel bejrut


|| Rozmawiała: Ola Pakieła
|| Zdjęcia: Ola Pakieła
|| Pomoc organizacyjna: Maciej Smolarczyk