Wyjątkowy klimat pełen kontrastów, wyraziste osobowości, ulubione miejsca warszawskiej bohemy, artyści, cwaniacy, smaki i smaczki – wszystko to, Marek Nowakowski, pisarz, scenarzysta i publicysta, uważny obserwator rzeczywistości oraz jej śmiały uczestnik zawarł w swoich wspomnieniach, raportach i opowiadaniach. 

Zobacz też: Polowanie na łosia w Teatrze IMKA

Dokładnie to miasto, o którym pisał artysta, postarają się Wam pokazać organizatorzy kampanii „Licz się ze słowami”. Dzięki nim, pod opieką przewodnika sprawdzicie, co zostało z lokali, w których spotykała się bohema, zajrzycie na zniszczone, stare podwórka i przekonacie się, czy we współczesnym obrazie miasta zachował się gdzieś klimat znany z „Nekropolis” czy „Księcia Nocy”. Spacery poprowadzi Hanna Dzielińska (znana również jako Hanka Warszawianka) - varsavianistka i przewodniczka.

 

 

25 maja (sobota), godz. 18:00 
„Młodzi artyści na pustyni”

Pierwszy spacer z cyklu „Powidoki warszawskie” przekonacie się, który z hoteli przyciągał najbardziej nietuzinkowych warszawiaków, oraz dowiecie kim była Jadzia Niepokonana i gdzie najłatwiej można było spotkać Waldka Szramkę. Podczas tego spotkania poznacie również miejsca, które z największym sentymentem wspominał Marek Nowakowski podczas przechadzek po południowym Śródmieściu. W ramach wstępu, tak na dobry początek.

Miejsce spotkania: plac Konstytucji, u wylotu ul. Śniadeckich

 


 
 

8 czerwca (sobota), godz. 18:00
„Na Szlaku”

Spacer o temacie przewodnim „Na Szlaku” przeprowadzi Was przez kolejne zakamarki wspomnień Nowakowskiego. Jeśli chcecie wiedzieć, który z malarzy nie zadzierał nosa i nie miał problemu z biesiadowaniem ze swoimi studentami, co serwowano w lokalu „Pod Chrystusem”, czy jaki nowatorski pomysł miał zapewnić warszawskiej cyganerii przyjemność przemieszczania się po legendarnym knajpianym szlaku nawet w deszcz i słotę, zdecydowanie powinniście wziąć w nim udział. 

Miejsce spotkania: róg ul. Koziej i Miodowej

 

 

29 czerwca (sobota), godz. 18:00
„Gdzieś na ulicy nienazwanej”

Każdy, kto choć raz zapuścił się głębiej w zakamarki Muranowa i bliskiej Woli, wróci tam nie raz. My wracamy często, tym bardziej cieszymy się na trzeci spacer, który skupi się właśnie na tej części miasta. Omówione zostaną zmiany, jakie zaszły w wyglądzie (i nie tylko) tutejszych ulic od czasów, kiedy opisywał je Marek Nowakowski aż do dziś. Spotkanie połączone zostanie z „poszukiwaniami” miejsc, w których co wieczór słychać było tętent końskich kopyt, bram najgorszego autoramentu i klimatu niczym z westernu. 

Miejsce spotkania: przed bramą Ogrodu Krasińskich od strony ul. Bohaterów Getta

 

 

Uwaga, niespodzianka! Udział w każdym ze spacerów jest bezpłatny. Ich celem jest przybliżenie odbiorcom sylwetki i twórczości Marka Nowakowskiego, artysty Warszawiaka, który tworzył od samego początku drugiej połowy dwudziestego wieku, do roku 2004 skupiając się na swoim mieście. 

Zaliczany do pokolenia „współczesności” nie bał się dotykać tematów, o których na co dzień po prostu się nie mówiło. Sam niejednokrotnie doświadczał konfliktów z prawem, choć to właśnie prawo wybrał jako swój kierunek studiów. 

 

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zajrzyjcie na fanpage LICZ SIĘ ZE SŁOWAMI oraz śledźcie oficjalne wydarzenie POWIDOKI WARSZAWSKIE - spacery śladami Marka Nowakowskiego

 

Do zobaczenia!