Zobacz też: Kino letnie Warszawa

Sophie i Susanne – Talaria Resort & Spa Trojanów

Talaria Resort & Spa to miejsce, w którym każdy się wyjątkowo. W weekendy zamienia się jednak w strefę dedykowaną paniom. Co ciekawe, do tutejszych restauracji można przychodzić w szlafrokach – wyobraźcie to sobie, to dopiero wygoda! W karcie znajdziecie klasyki kuchni polskiej i wariacje na ich temat z naleciałościami smaków śródziemnomorskich. Pierogi z kaczką, panierowany camembert i krewetki, wędzony półgęsek, sandacz z czarną soczewicą, krem z zielonego groszku z bitą śmietaną czy gulasz z dzika – musicie tego spróbować!

Trojanów 158

 

 

Platter by Karol Okrasa – InterContinental Warszawa

Karol Okrasa to człowiek, którego raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Miłośnik polskiego produktu, ziół oraz tradycyjnych metod przyrządzania, śmiało eksperymentujący ze smakami. W karcie restauracji Platter znajdziecie m.in. pikantną zupę rybną z sashimi, gołębia w sianie z majowym miodkiem i palonymi szparagami, żabnicę z suszem z młodego żyta, policzki wołowe i grasicę z kurkami i tartę cytrynową z kozim serem – a to tylko namiastka menu kolacyjnego. Polecamy zajrzeć by skosztować przepisów jednego z najpopularniejszych szefów kuchni w kraju.

Ul. Emilii Plater 49

 

 

Zafishowani by Daniel Chrzanowski – Hotel Hanza Gdańsk

Koncept stworzony przez ludzi zafascynowanych Gdańskiem, jego historią, klimatem i nowoczesną kuchnią polską, i właśnie taką się tutaj podaje. Jaki można się domyślać, tematem przewodnim menu są ryby – nie zawsze bałtyckie i nie zawsze smażone, jednak zawsze świeże, o wysokiej jakości. Możecie tu zjeść tatara z łososia czy przegrzebki, śledzia, prawdziwą, gdańską zupę rybną, zupę krewetkową z batatem, jesiotra, dorsza, halibuta, dubiela, tuńczyka i innych, mniej lub bardziej znanych przedstawicieli mórz i oceanów. Pyszne jedzenie i świetna atmosfera – polecamy!

Ul. Tokarska 5

 

 

Refektarz, Hotel Zamek Ryn

Niezwykle klimatyczny hotel, ulokowany na Mazurach w malowniczej miejscowości Ryn nad jeziorami Ryńskim i Ołów, mieści się w XIV-wiecznym Zamki Krzyżackim. Pokoje hotelowe, to w zasadzie komnaty – podobnie z resztą jak przestrzeń restauracyjna. Tutejsza kuchnia bazuje na produktach sezonowych – jej karta jest zmienna i ściśle inspirowana porami roku. Wiosną podaje się tu szparagi, raki i jagnięcinę, latem – kurki, pomidory, kalarepa, jesienią na stołach goszczą grzyby leśne i dziczyzna, a zimą pierogi, knedle i babka ziemniaczana. Jest pięknie, pysznie i niemal bajkowo.

Plac Wolności 2

 

 

Restauracja w Blow Up Hall Poznań

Blow Up Hall to miejsce, które jest częścią konceptu Stary Browar w Poznaniu. Charakteryzuje ją industrialna przestrzeń, nowoczesny design i innowacyjny system rejestracji bez recepcji – goście przy wejściu otrzymują Iphone`y ze wszystkimi potrzebnymi kluczami i informacjami. Hotelową restauracją zarządza Tomasz Purol, zwycięzca V edycji Top Chef. W menu znajdziecie fois gras, kawior z jesiotra, zupę z homara, ośmiornicę, jelenia czy polędwicę cielęcą.

Ul. Kościuszki 42

 

 

Pycha!