Mieszkańcy warszawy od kilku dni mogą ugasić pragnienie wodą zaczerpniętą z miejskich źródełek. Ich design nawiązuje do charakterystycznych, zielonych wież w korycie Wisły i słynnej instalacji „Gruba Kaśka”. U ich podnóża znajdują się również miski dla psów.

 

 

Pierwszych kraników szukajcie przy ul. Nowy Świat, na pl. Dąbrowskiego i pl. Teatralnym. Podłączone są do miejskich, podziemnych hydrantów, do których woda dostarczana jest przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie. MPWiK odpowiada również za utrzymanie źródełek w dobrym stanie – każde z nich ma być codziennie czyszczone i sprawdzane. Prosta forma projektu ma ułatwić czyszczenie i dezynsekcję urządzeń.

Kraniki spełniają najwyższe standardy jakości, są bezpieczne, higieniczne a zarazem komfortowe dla mieszkańców. Wyregulowany strumień wody pozwala wygodnie napić się bezpośrednio z kraniku, jak również uzupełnić bidon – mówi Renata Kuryłowicz, zastępczyni dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

 

Kraniki zostały zaprojektowane tak, aby kojarzyły się z Wisłą i pasowały do przestrzeni, w której zostaną osadzone. Ich autorami są Paulina Lis-Meldner i Krzysztof Meldner ze studia Lis Mendler Design i Jan Buczek. Ujścia mają występować w dwóch kolorach – zielonym, oraz brązowym. Wysokość i łatwość w obsłudze kraników ma umożliwić korzystanie z nich dorosłym, jak i dzieciom. Dodatkowo projekt był konsultowany z Pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, by kraniki były wygodne dla osób z niepełnosprawnościami. Nie zapomniano również o warszawskich zwierzakach – u podnóża każdego z źródełek zamontowano miski, które idealnie sprawdzą się podczas spacerów.

- Mieszkańcy coraz chętniej rezygnują z butelkowanej wody na rzecz warszawskiej kranówki. Teraz jest ona również dostępna w przestrzeni miejskiej. Publiczne źródełka można spotkać przy głównych punktach stolicy – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju m.st. Warszawy, zaznaczając, że dostęp mieszkańców do świeżej wody ma ułatwić przetrwanie coraz bardziej dokuczliwych upałów.

Zobacz też: Wznieśmy toast za początek wakacji! Przepisy na letnie koktajle

 

Oficjalna strona m. st. Warszawy informuje, że w lipcu, po przeprowadzeniu testów jakości wody uruchomione zostaną kolejne ujęcia. Ich lokalizacje zostały wytypowane przez mieszkańców w projektach budżetu obywatelskiego.

 

Źródełek z warszawską kranówką szukajcie przy:

Pl. Na Rozdrożu/ Al. Ujazdowskie,

Pl. Zbawiciela,

Pl.  Konstytucji,

Pl. Trzech Krzyży,

ul. Nowy świat/ ul. Smolna,

ul. Brackiej,

pl. Grzybowskim,

w Ogrodzie Saskim,

pl. Bankowy/ ul. Senatorska,

pl. Teatralnym,

ul. Krakowskie Przedmieście,

ul. Czerniakowskiej/ ul. Gagarina,

pl. Unii Lubelskiej,

ul. Waryńskiego,

ul. Nowowiejskiej/ plac Politechniki,

ul. Emilii Plater na wysokości Złotych Tarasów,

ul. Emilii Plater/ ul. Pańska,

pl. Dąbrowskiego,

w Parku Wielkopolskim/ ul. Wawelska,

ul. Marszałkowskiej/Al. Jerozolimskie,

ul. Marszałkowskiej/ ul. Królewska,

ul. Chłodnej,

al. Solidarności przy Urzędzie Dzielnicy Wola,

pl. Mirowskim/ Al. Jana Pawła II,

al. Solidarności/ Muranów,

ul. Anielewicza/ al. Jana Pawła II,

ul. Edelmana/ Muzeum Polin,

ul. Muranowska/ ul. Andersa,

przy Multimedialnym Parku Fontann.

 

„To pierwsza realizacja w Polsce, którą Warszawa realizuje w tak dużej skali. Na podstawie pilotażu będzie można sprawdzić, jak instalacje sprawdzają się w miejskiej przestrzeni.” – czytamy na stronie Urzędu Miasta.

 

 

Tym pozytywnym akcentem ogłaszamy koniec epoki kombinowania z dolaniem wody do bidonu! Cieszycie się? My bardzo!

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o jakości warszawskiej kranówki zajrzyjcie tutaj => http://warszawskakranowka.pl/

 

Zdjęcia pochodzą z fp Miasta Stołecznego Warszawa