Kobiety zamawiają przejazdy przy użyciu aplikacji Uber najczęściej w dni powszednie, w godzinach 7:00-9:00 oraz 18:00-19:00, a także w weekendy w godzinach 19:00-20:00 oraz 22:00-3:00. Z dużą dozą prawdopodobieństwa w tygodniu korzystają z Ubera w celach biznesowych, zamawiając przejazdy do i z miejsca pracy. W weekendy Uber pomaga im w podróżowaniu na imprezy i koncerty, a także w wieczornych i nocnych, bezpiecznych powrotach do domu.

CEO Ubera, Dara Khosrowshahi, podczas konferencji dotyczącej zmian w aplikacji, podnoszących bezpieczeństwo, ogłosił we wrześniu 2018 roku, że jego celem jest to, aby Uber został najbezpieczniejszą formą transportu na świecie.

Z tego powodu firma inwestuje duże środki w bezpieczeństwo. W 2016 roku Uber otworzył Centrum Doskonałości (Center of Excellence) w Krakowie. Znacząca część środków została przeznaczona na kwestie związane z bezpieczeństwem. 

To w Center of Excellence na analizowane są wszystkie zgłoszenia dotyczące między innymi kwestii bezpieczeństwa. Krakowscy konsultanci na bieżąco kontaktują się zarówno z pasażerami, jak i kierowcami w celu rozwiązania ich zgłoszeń.

W aplikacji Uber już dziś znajdziemy:

Przycisk bezpieczeństwa. Po jego naciśnięciu pasażerowie, kierowcy oraz dostawcy mogą zadzwonić bezpośrednio z poziomu aplikacji pod numer 112 i podać dokładne dane dotyczące lokalizacji zdarzenia. 

Zaufane Kontakty. W ramach tej funkcji użytkownicy Ubera mogą wybrać nawet pięciu znajomych bądź członków rodziny i jednym kliknięciem udostępnić im informacje dotyczące swojej podróży.

Centrum Bezpieczeństwa. Podczas przejazdu, po kliknięciu w tarczę, użytkownik ma dostęp do centrum bezpieczeństwa, gdzie znajdzie informacje o wszystkich funkcjach bezpieczeństwa. Co ważne - Twoje dane osobowe są poufne - podczas połączeń i wiadomości wysyłanych przez aplikację twój numer nie wyświetla się kierowcy.

Powiadomienia dotyczące prędkości, z którą porusza się pojazd. Funkcja ta przypomina kierowcom o utrzymywaniu bezpiecznej prędkości zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami w terenie miejskim.

„Zawsze wiesz, z kim jedziesz”. Tuż przed przybyciem auta na miejsce użytkownicy otrzymują powiadomienie push, przypominające im o sprawdzeniu, czy numer tablicy rejestracyjnej samochodu, a także wizerunek kierowcy, są zgodne z tym, co wyświetla im się w aplikacji. 

Banner przypomina zamawiającemu dodatkowo o trzech najważniejszych krokach:

Krok 1: Sprawdź tablicę rejestracyjną

Krok 2: Zweryfikuj markę i model samochodu

Krok 3: Dla pewności sprawdź zdjęcie kierowcy

Śledzenie każdej podróży za pomocą technologii GPS: Każda podróż jest rejestrowana.

Odpowiedzialność obu stron: zarówno pasażerowie, jak i kierowcy mogą zgłaszać zdarzenia związane z kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa. 

System wzajemnej punktacji: zarówno kierowcy, jak i pasażerowie mogą wzajemnie oceniać siebie w aplikacji.

Kodeks społeczności: Uber przygotował zasady postępowania dotyczące wzajemnych relacji osób korzystających z aplikacji. Mają one na celu zwiększenie satysfakcji użytkowników i kierowców oraz podkreślenie jasnych reguł podróżowania przy pomocy aplikacji Uber. Opierają się przede wszystkim na szacunku i tolerancji - kluczowych zasadach, które leżą w DNA Ubera.

Anonimizacja numerów telefonu - użytkownicy i kierowcy korzystający z aplikacji mogą nawiązać ze sobą połączenie, zachowując przy tym pełną prywatność swoich danych, w tym ich numerów telefonów.

Kontakt z policją: Uber ma dedykowany zespół do kontaktu z policją oraz dostarczania informacji na formalną prośbę ze strony odpowiednich organów. 

System parowania: nawet najbardziej drobny problem związany z bezpieczeństwem, system klasyfikuje w takim sposób, by dany pasażer i kierowca już razem nie podróżowali.

Powiadomienia dotyczące ścieżek rowerowych. Użytkownicy otrzymują powiadomienie w aplikacji w przypadku, gdy ich kurs kończy się w pobliżu ścieżki rowerowej. Uber ma nadzieję, że ta opcja pomoże zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich i zwrócić szczególną uwagę użytkowników kończących kursy, na rowerzystów, zanim otworzą drzwi.

Fajnie. Nam się to bardzo podoba. Bezpieczeństwo ponad wszystko!