W zawodach takich jak mój, psycholog biznesu, coach najważniejszym aspektem, określającym efektywność procesów mojego wspierania klientów jest obserwowalna zmiana ich zachowania - opowiada Michał.

Michał Bloch od ponad 12 lat jest psychologiem, jeden z najbardziej doświadczonych coachów w Polsce, akredytowany na poziomie Master Certified Coach (MCC) przez International Coach Federation oraz Team and Group Certified Supervisor (TGCS). Jest współautorem pierwszych polskich podręczników o coachingu grupowym i zespołowym.

Twórca idei oraz autorskiego programu mentoringowego dla freelancerów „Wolny Lancer.PL”. Uczy jak budować markę osobistą opartą o pasje i doświadczenia, czyli jak zarabiać robiąc to, co się kocha.

 

Czym ona tak naprawdę jest, ta zmiana? Jak ona zachodzi?

Otóż wszystko zaczyna się od myślenia. Jesteśmy skonstruowani w taki sposób, aby poznawać świat spontanicznie, jako małe dzieci najpierw działamy, a potem sprawdzamy tego efekty. W ten sposób tworzymy, każdy w swojej głowie, opis świata, ludzi i samych siebie. Innymi słowy - gdy zrobimy coś ocenianego przez otoczenie jako „fajne” - to nas pochwalą. Gdy zrobimy coś „złego” - to nas zganią. 

Pierwsze interakcje z otoczeniem to coś w rodzaju programowania swojego umysłu. Doświadczamy świata, słuchamy tego, co dorośli o nim mówią, a potem wg tego żyjemy. Każdy z nas tworzy wokół siebie swojego rodzaju mikrouniwersum.

Zabawię się teraz w Morfeusza z filmu „Matrix” i zapytam: A co gdybym teraz powiedział Ci, że świat który widzisz nie istnieje? A może inaczej - istnieje tylko w Twoich myślach? Zastanów się, skoro każdy z nas ma inne doświadczenia, urodził się w innym miejscu, w innym czasie i losowo mierzył się z różnymi wyzwaniami trzeba zakładać, że nie istnieje subiektywna ocena świata, siebie i ludzi.

Zatem wyświechtane nieco powiedzenie: „Jeśli myślisz, że możesz - masz rację. Jeśli myślisz, że nie możesz - również masz rację” - zdaje się tutaj pasować, jak nigdzie indziej.

 

Jak to rozumiesz?

Teraz trochę psychologii. Struktury myślowe zwane przekonaniami opisują w Twojej głowie (trochę jak program komputerowy) Ciebie, świat i ludzi. Stanowią swojego rodzaju prawidła - coś jest wg nich możliwe, a coś nie. Coś jest dobre, a coś złe. Ludziom można ufać lub nie. Świat jest miejscem przyjaznym lub wrogim. 

Cokolwiek dzieje się w Twoim życiu, Twoje przekonania automatycznie, bez Twojej wiedzy odnoszą to do tych prawideł. Jeśli wydarza się coś, co je potwierdza - przekonanie zostaje wzmocnione. Jeśli wydarzy się coś, co im zaprzecza niestety, przekonanie nie osłabia się, a to wydarzenie zostaje zakwalifikowane jako mało istotny wyjątek. 

Jak każdy dobry system komputerowy Twój umysł oszczędza zasoby, chroni się przed przegrzaniem. Każdy system ma tendencje do auto potwierdzania się. Zatem twoje przekonania z biegiem czasu się tylko wzmacniają.

Dobra wiadomość jest taka, że Twoje przekonania można zmienić. Niektóre z nich powstały dawno i pewnie już Ci nie służą. Inne mogły aktywizować się, np. podczas pandemii i powodują myśli, przez które jesteś mniej efektywny lub zwyczajnie za bardzo się przejmujesz.

Najprostszym modelem, który opisuje ten mechanizm jest model ABC:

A - Activating Event (Wydarzenie Aktywujące), np. Wirus, zamknięcie…

B - Beliefs (Przekonania), np. Nie poradzę sobie z tą całą pracą „online”, nigdy nie byłem w tym dobry, poza tym martwię się o zdrowie i bliskich, nie w głowie mi praca.

C - Consequences (Konsekwencje - Emocje i Zachowania), np. Odczuwam lęk, znużenie, brak koncentracji.

Pewnie jak się domyślasz - gdy zmieni się Twoje myślenie, zmieni się Twoje działanie! Zatem zapraszam Cię do przygody pełnej poznawania Twoich myśli, a następnie zmiany Twojego działania na bardziej skuteczne. Możemy popracować nad Twoimi przekonaniami, aby łatwiej było w tym czasie wykonywać nowe zadania i stawiać czoła specyficznym wyzwaniom, które niesie dzisiaj nam świat!

 

To bardzo pocieszające. Motywujesz do działania i zapalasz światło. Dziękuję!

W każdym razie - jestem :) Pozdrawiam ciepło!