Festiwal Restaurant Week to świetna okazja, by w ciągu kilku dni odkryć nie jedną, ale co najmniej kilka restauracji. Szefowie kuchni prześcigają się, by zadowolić nawet tych najbardziej wymagających Gości. My postanowiliśmy sprawdzić festiwalowe menu restauracji Mandala Mokotów. 

Podczas tej edycji mieliśmy okazję odwiedzić jedną z restauracji na warszawskim Mokotowie. Mandala Mokotów jest restauracją lokalną, utrzymaną w neomodernistycznym, przyjaznym duchowym podróżom stylu. Idealna dla miłośników i miłośniczek dalekowschodniej kuchni w nowoczesnym ujęciu. W ramach Festiwalu spróbowaliśmy dwóch wersji menu, które miło nas zaskoczyły. Ciekawe połączenia smaków oraz przesympatyczna obsługa zachęca do częstych odwiedzin tego miejsca. 

W menu mięsnym jako przystawkę otrzymaliśmy pieczone w tandoor podudzia kurczaka marynowane według receptury imperium Wielkich Mongołów. Już sama nazwa wskazywała, że będzie to coś ciekawego! W wersji wege znalazły się wyraziście doprawione wegetariańskie placuszki ze szpinaku, groszku i ziemniaków. Przystawka zarówno w menu mięsnym jak i wege rozbudziła nasz apetyt i przygotowała na odkrywanie kolejnych potraw. 

Danie główne w dwóch wersjach to była prawdziwa uczta! Pierwsza wersja to rajasthani panchamel dal, czyli pięć różnych gatunków soczewicy połączonych z wyjątkowymi przyprawami, kawałki piersi kurczaka upieczone w tradycyjnym piecu tandoor, podane w curry ze świeżych liści szpinaku, chilli, słodkiej kukurydzy, cebuli, czosnku i pomidorów. Mieliśmy okazję spróbować także mutton kassy, czyli tradycyjnego bengalskiego dania z kawałkami delikatnej baraniny gotowanej z cynamonem, zielonym kardamonem i liśćmi laurowymi w pomidorowo cebulowym curry. W wersji wege znalazł się delikatny indyjski ser paneer podany w curry ze świeżych liści szpinaku, chilli, słodkiej kukurydzy, cebuli, czosnku i pomidorów oraz kashmiri dhansek, czyli wegetariański przysmak kuchni Persów. 

Na sam koniec otrzymaliśmy kremowe kulki z serka malai podane w kardamonowo-szafranowym mleku z bakaliami. Aromatyczny i delikatny w smaku deser, który z całą pewnością zapamiętamy na długo! 

Rezerwacje: www.RestaurantWeek.pl.

Festiwalowe miasta i regiony: Białystok, Kraków, Łódź, Lubelskie, Podhale, Poznań, Rzeszów, Silesia, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warmia i Mazury, Warszawa, Wrocław. 

Termin Festiwalu: 17.06 – 5.07