Tak było rok temu

 

W przygotowaniu są 4 premiery: Iwony Olszowskiej, Ilony Trybuły, Pawła Sakowicza i Marty Ziółek. Swoje polskie premiery będą miały 2 spektakle z zagranicy: Jerome’a Bela i Sarah Vanhee.

IWONA OLSZOWSKA  TransFormBeeing 

12.09, 16:00 / CSW Zamek Ujazdowski 

Pierwsza premiera to projekt społeczno-artystyczny  Iwony Olszowskiej,  „TransFormBeeing”. Podążając za patronką 19. C/U, Isadorą Duncan, charyzmatyczna improwizatorka i nauczycielka Body Mind Centering przeprowadzi warsztaty z wybranymi uczestnikami, w których poruszą powięź, odniosą się do wibracji komórek, rytmu ciała i ziemi. Efekty pracy będzie można zobaczyć w przestrzeni wokół CSW. Autentyczny gest, organiczny ruch, ekspresja tego, co wspólne w naturze i w człowieku, transformacja doświadczeń w tańcu – to oś tego projektu z gatunku site-specific. Przed premierą odbędzie się „Pre-lekcja tańca”, w której artystka wprowadzi widzów w poruszane zagadnienia, a po spektaklu chętni widzowie pod okiem artystów będą mogli oddać się praktyce ciała.

ILONA TRYBUŁA PIĘKNO JAK POWIETRZE 

14.09, 19:00 / CSW Zamek Ujazdowski 

Jako druga swoją pracę zaprezentuje  Ilona Trybuła. „Piękno jak powietrze” – spektakl dedykowany pięknu, które jest poruszeniem, wstrząsem, szczęściem, inspiracją do zmian i „zauważeń". Jest konieczne i powszechne, jak powietrze. Jest doświadczeniem. Kiedy coś jest piękne? Co to robi z tobą? Co by było, gdyby piękna nie było? Choreografka tańca improwizowanego Ilona Trybuła wychodzi od pytań zapraszając kilkoro tancerzy i muzyków, którzy swoją wrażliwością i ciałem w ruchu wypełnią jej autorską partyturę o pięknie w czasach chaosu. 

PAWEŁ SAKOWICZ DRAMA  

26.09, 18:30 + 27.09.2020, 18:00 / STUDIO teatrgaleria 

„Drama” Pawła Sakowicza to spacer na ciemną stronę romantyzmu, skok w głąb mrocznego lasu pełnego widziadeł i mgły, gdzie prawdziwe spotyka nieprawdziwe. Zainspirowany pierwszym baletem romantycznym „Sylfida”, Sakowicz - w duecie z Karoliną Kraczkowską, z pomocą tańca i dwóch ciał bada to, co realne i nierealne, własne i zapożyczone, fizyczne i niefizyczne. Czym jest romantyzm dziś? Co się z nami dzieje, gdy porzucimy rozsądek i wiarę w materialną rzeczywistość, by wyruszyć w drogę w mrok?

MARTA ZIÓŁEK PL MONSTERA 

9.10, 19:00 + 10.10.2020, 15:00 / STUDIO teatrgaleria 

Na zakończenie festiwalu:   Monstera ” Marty Ziółek. Zanurzona w mitologii, polityce oddychania i somatyce, podejmująca wątki relacyjnej natury ciała, jego zmysłowych wycieków i niestabilnych granic, zaprasza widzów każdej płci w podróż po doświadczeniach kobiecego ciała. W centrum zainteresowania leży przestrzeń płuc i serca oraz wytwarzane przez ten obszar emocje. Przewodnikiem jest oddech, artykułujący nasze pandemiczne odosobnienie. Wejście w ekosystem ciała, będący częścią większego ekosystemu, który za sprawą człowieka jest w stanie zagrożenia. Spektakl w koprodukcji ze STUDIO teatrgaleria.  


Festiwal C/U pokaże także  polskie premiery dwóch artystów zagranicznych – Jérôme’a Bela i Sarah Vanhee. 

JERÔME BEL ISADORA DUNCAN 

26 27.09, 20:00 / STUDIO teatrgaleria 

Enfant terrible francuskiego tańca,  J é rôme Bel, w spektaklu  „Isadora Duncan”, odkrywa na nowo bezkompromisową pionierkę tańca jako zwiastunkę współczesnej sztuki i nowoczesnego tańca, wyzwolonego ze sztywnych ram. W postać legendarnej buntowniczki wcieli się Elisabeth Schwartz, która w solowym tańcu – oryginalnej choreografii Duncan, przekazanej Belowi przez nowojorską tancerkę i badaczkę zjawiska Duncan, Catherine Gallant – ożywi pamięć jej rewolucyjnego eksperymentu. Spektakl inspirowany autobiografią „Moje życie” wykorzystuje ruch i słowo, by połączyć choreograficzne archiwum z bezpośrednim doświadczeniem żywego spektaklu. 

SARAH VANHEE COLLECTED SCREAMS 

2.10, 19:00 / Komuna Warszawa 

Belgijska artystka  Sarah Vanhee, zajmująca się wypartymi treściami kultury, zaprezentuje  „Collected Screams” – wykład performatywny dedykowany krzykowi. Kolekcja krzyków i krzyczących, pochodzi z różnych światów - od nauki po sztukę, i z różnych emocji - od cierpienia po ulgę. Vanhee zastanawia się, dlaczego nie krzyczymy, kiedy moglibyśmy i stara się odzyskać krzyk jako narzędzie, metodę uzdrawiania, sposób na relaks, wyrażenie bólu, podniecenia, strachu, gniewu, radości i tego, czego nie da się powiedzieć. Zasługujemy na krzyk!

 


Bilety w cenie od 20 do 50 zł. Bilety na wszystkie wydarzenia  są już dostępne  na eWejściowki.pl oraz dodatkowo na spektakle w STUDIO teatrgaleria – w kasie teatru i na teatrstudio.pl, a w CSW i Komunie Warszawa – na godzinę przed spektaklami (UWAGA! płatność tylko gotówką). Na wydarzenia obowiązują bilety oraz rezerwacja miejsc.

Z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną program oraz zasady uczestnictwa mogą ulec zmianie – aktualne informacje na  www.cialoumysl.pl oraz na fanpage’u FB Cialo/Umysl.

 


Obok premier podczas festiwalu zostaną pokazane  spektakle Aleksandry Bożek-Muszyńskiej i  Kasi Wolińskiej oraz  prace w procesie Izy Szostak i  Renaty Piotrowskiej. Pośród  wydarzeń towarzyszących:  książka Davida Webera-Krebsa oraz  aplikacja na smartfona Gilles’a Jobina oraz film o Isadorze Duncan.

 

festiwal mówią na mieście

 

Natomiast  na e-SCENIE C/U 2020 wszystko idzie zgodnie z planem. Dostępne i ciągle aktualizowane są trzy cykle: 

·        Prosto z wnętrza | PORTRET i PROCES – reportaże Anny Sańczuk, prezentujące sylwetki autorów premier i relacje z prób 
·        Re:Isadora | DO POSŁUCHANIA – eseje praktyczek i teoretyczek tańca o Isadorze Duncan pod redakcją Hanny Raszewskiej-Kursy 
·        21 lekcji tańca na XXI wiek – seria prac wideo, w których artyści proponują jeden gest, ruch lub praktykę, ich zdaniem mający moc zmieniania świata; kuratorka projektu: Edyta Kozak 

 

 


www.facebook.com/cialoumysl 
www.instagram.com/cialo.umysl
www.youtube.com/user/CialoUmysl