Wystawa „Art Spa - sztuka jako antidotum” skupia się na niezliczonych terapeutycznych właściwościach sztuki: zarówno dla samych artystów jak i odbiorców sztuki. Antidotum na obecny kryzys jest postrzeganie sztuki jako pozytywnego katalizatora w uzdrawianiu jednostek, społeczeństwa i środowiska. Artyści wystąpią w niej w roli mentorów posiadających moc zaklinania rzeczywistości, transformowania emocji oraz umiejętność szukania równowagi poprzez twórcze działania.

W Art as Therapy Alain de Botton wyjaśnia, że sztuka „jest medium terapeutycznym, które jednocześnie może pełnić rolę przewodnika, wskazywać kierunki, dodawać otuchy, pocieszać i pomagać w stawaniu się lepszą wersją siebie”. Autor nawołuje do stosowanie nowej metody interpretacji sztuki: sztuki jako formy terapii.

W rozwijającej się dziedzinie neurobiologii wielokrotnie dowodzono, że sztuka poprawia funkcje poznawcze, sensoryczne, motoryczne i immunologiczne, a także zwiększa samoocenę. Pośród wielu korzyści jakie niesie ze sobą tworzenie i obcowanie ze sztuką szczególnie ważna teraz  jest redukcja stresu.

Artyści biorący udział w wystawie Art Spa - Sztuka jako antidotum zaprezentują swoje prace na dwutygodniowej wystawie w przestrzeni wystawienniczej Stacji Muranów oraz na naszej stronie internetowej. Wystawa internetowa rozbudowana zostanie o multimedialną część, w ramach której przedstawione zostaną historie w formie nagrań dźwiękowych. Nagrania te rzucą światło na to jak powstawały prace i proces twórczy z perspektywy korzyści jakie ze sobą niesie. 

Pełny harmonogram wydarzeń towarzyszących m.in. koncerty i spotkania zostanie opublikowany wkrótce.

Projekt dofinansowany z funduszy m.st. Warszawy w ramach programu Mobilni w Kulturze.

Grafika: @spookygirlart

 

 

Art Spa – Sztuka jako antidotum

Wystawa czynna od 16.10 pt. do 30.10 pt. w godzinach 16.00- 20.00 

(soboty i niedziele zamknięte)

Wystawa stała online: www.shareartnotvirus.com/art-spa

Wernisaż wystawy 16.10 pt. godz. 19.00

Kuratorka: Anna Madejska

“Art Spa – Sztuka jako antidotum”