Goście z całego świata, polskie premiery i prapremiery, pokazy specjalne. Warsztaty, spotkania i debaty. Konkurs kompozytorski, koncerty i masterclassy.

W czwartek 1 października w kinach w województwie śląskim oraz online - w całej Polsce - rozpocznie się jubileuszowa odsłona Festiwalu Transatlantyk.

Stworzony 10 lat temu przez laureata Oscara, Jana A.P. Kaczmarka festiwal potrwa do 8 października. Akredytacje dla widzów oraz bilety na festiwalowe pokazy są już w sprzedaży!

Ken Loach, William Friedkin, Šarūnas Bartas, Yakin Boaz, Tabak Hüseyin, Lech Majewski, Agnieszka Smoczyńska, Sandra Drzymalska czy Zbigniew Zamachowski - co łączy te znakomite nazwiska? Wszyscy ci twórcy będą gośćmi 10. Transatlantyk Festival, który zapowiada się wyjątkowo pod wieloma względami. W związku z pandemią, Transatlantyk po raz pierwszy odbywa się w wersji hybrydowej (a więc offline i online na platformie MOJEeKINO.pl), co pozwoli na oglądanie festiwalowych filmów osobom z całej Polski Dzięki nowej formule w festiwalu wezmą udział twórcy z różnych stron świata, także ci, którzy nie mogliby do nas dotrzeć osobiście. Pierwszy raz wydarzenie zagości w Województwie Śląskim, dzięki czemu Festiwal zyskał możliwość dodatkowych twórczych współprac. No i wreszcie: tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk odbędzie się po raz dziesiąty. Publiczność w całej Polsce może już planować udział w wydarzeniu - w kinach oraz online. Jest co świętować!
 
Motywem przewodnim Festiwalu jest “TRANSFORMACJA - przebudzenie czy tylko wstrząs”. Jak podkreśla Dyrektor i Twórca Festiwalu, Jan A.P. Kaczmarek: Muzyka oraz kino to dwa rodzaje sztuki o niezwykłej umiejętności reagowania na świat i tworzenia nowych scenariuszy. Zmiana, która wydarzyła się w marcu tego roku, jest bezprecedensowa. Wraz z artystami traktujemy ją jako punkt wyjścia do szerszych rozważań - jaka będzie finalnie skala tej transformacji? Jacy z niej wyjdziemy i co zabierzemy ze sobą? Zapraszamy słuchaczy i widzów z województwa śląskiego oraz z całej Polski do uczestniczenia w tej twórczej dyskusji, jaką będzie 10. edycja Transatlantyk Festival”.

 

GALA OTWARCIA I FILM OTWIERAJĄCY 10. TRANSATLANTYK FESTIVAL


Począwszy od pierwszej edycji Transatlantyk wyróżnia się tym, że jest przestrzenią artystycznej synergii muzyki i kina. Łączy, inspiruje i poszerza pola twórczych eksploracji. Nic dziwnego, że na otwarcie jubileuszowej edycji widzki i widzowie mogą spodziewać się znakomitego koncertu oraz wybitnego filmu.
 
Koncert inaugurujący Festiwal - zatytułowany “The Best of Jan A.P. Kaczmarek” - odbędzie się w czwartek 1 października w NOSPRze w Katowicach. Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi ceniona dyrygentka Monika Wolińska, która jako pierwsza dyrygentka z Polski stanęła za pulpitem w nowojorskim Carnegie Hall, a najważniejszą z gwiazd wieczoru będzie światowej sławy sopranistka Iwona Sobotka, która po spektakularnym debiucie w Operze Narodowej w Paryżu koncertowała m.in. z orkiestrą Filharmonii Berlińskiej pod dyrekcją Sir Simona Rattle’a.
Melomani oraz kinomani usłyszą najpopularniejsze kompozycje Jana A.P. Kaczmarka: spodziewać się można fragmentów utworów koncertowych takich jak “Emigra - Symfonia bez końca”, “Rapsodia Śląska”, “Universa - Opera Otwarta” oraz utworów skomponowanych do filmów takich jak “Całkowite zaćmienie”, “Plac Waszyngtona”, “Niewierna”, “Hatchi”  czy wreszcie “Marzyciel”, który przyniósł autorowi Oscara. 
 
Natomiast tytułem otwierającym 10. edycję Transatlantyku będzie polska premiera najnowszego filmu w reż. François Ozona “Lato ‘85” (“Summer of ‘85”), którego światowa premiera miała odbyć się w Cannes (festiwal nie odbył się z powodu pandemii). Głównym bohaterem nowego filmu Ozona jest szesnastoletni Alexis, który niedawno przeprowadził się z rodzicami na normandzkie wybrzeże. Chłopak ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy wypływa za daleko na swojej małej łódce, od poważnych kłopotów ratuje go nieznajomy – piękny jak słoneczne niebo David. Stąd już mały krok do przyjaźni, która – jak wiemy od początku filmu z relacji Alexisa, który jest także narratorem opowieści – szybko i tragicznie się zakończy. Film został już owacyjnie przyjęty podczas pokazów we Francji. Do kin w Polsce tytuł ten wprowadzi Against Gravity. Do Katowic przyjedzie on prosto z trwającego właśnie Toronto International Film Festival. 
 
fot. kadr z filmu "Lato '85"

 

NAJCIEKAWSZE PREMIERY ZE ŚWIATA - NOWE KINO


Film Ozona pokazany będzie w sekcji NOWE KINO, prezentującejnajciekawsze tytuły światowego kina, które swoje premiery miały w ostatnim roku. Transatlantyk będzie zatem okazją, bo widzowie w całym kraju zobaczyli te produkcje jako pierwsi. Jubileuszowy Festiwal pokaże w tej sekcji 28 produkcji. Wiele z nich to tytuły z programów  najważniejszych imprez filmowych na świecie - tegorocznego Berlinale, Cannes czy zakończonego właśnie festiwalu w Wenecji, na przykład “Panna Marx” (reż. Susanna Nicchiarelli), której światowa premiera odbyła się właśnie w Wenecji w ramach konkursu głównego zaledwie kilka dni temu. Opowieść o najmłodszej córce Karola Marksa (znakomita Romola Garai) i jej aktywnej walce o prawa kobiet oraz robotników, splecionej dramatycznie z życiem miłosnym, widzowie we Włoszech przyjęli nader ciepło. Równie entuzjastycznie międzynarodowa prasa rozpisywała się o fascynującym irańskim filmie “Dzieci słońca” (reż. Majid Majidi), także pokazywanym w konkursie głównym gdzie zdobył Nagrodę Marcello Mastroianniego dla Najlepszego Młodego Aktora (Rouhollah Zamani). Opowieść o grupie 12-latków, którzy pod wodzą charyzmatycznego Alego próbują przeżyć - łącząc pracę ze  szkołą czy nawet poszukiwaniem skarbu - jest nie tylko społecznie zaangażowanym kinem najwyższych lotów, ale i popisem barwnego, przekonującego i zachwycającego aktorstwa w wykonaniu małych wielkich bohaterów tego filmu.
 
Wszystkie filmy pokazywane w sekcji NOWE KINO tradycyjnie już będą miały szansę na zdobycie nagrody Transatlantyk Distribution Award, która wynosi 20 000 zł i w całości przeznaczona jest na wsparcie dystrybucji zwycięskiego tytułu w polskich kinach. O tym, który tytuł otrzyma tę nagrodę, zadecydują - jak zawsze - widzowie. 
 
NAJLEPSZE POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
Najciekawsze polskie kino będzie na jubileuszowym Transatlantyku równie obecne, jak kino zagraniczne. Po raz piąty w ramach Festiwalu odbędzie się Konkurs Polskich Krótkich Metraży, w którym publiczność zobaczy łącznie 30 “shortów” wybranych spośród blisko 200 zgłoszonych propozycji. Po raz pierwszy w historii Festiwalu proporcja między reżyserkami i reżyserami, których krótkie metraże zobaczą widzki i widzowie, jest równa:dokładnie połowę stanowią kobiety.
Krótkie metraże na Festiwalu Transatlantyk prezentować będą tak znakomici twórcy i twórczynie, jak Piotr Dumała, Olga Bołądź, Ryszard Lenczewski, Daria Kopiec, Paweł Dyllus i Julia Orlik (zwyciężczyni konkursu w 2017 roku). Czy Nagroda Główna w wysokości 7000 zł lub Wyróżnienie (3000 zł) także trafią do kobiet? Przekonamy się już 8 października, w dniu zamknięcia jubileuszowej edycji.
Jurorami konkursu będą: od lat zaangażowana w działania lokalnekatowicka artystka Monika Tuszdziennikarz i programmer Laurence Boyce, przez wiele sezonów związany z Leeds International Film Festival, aktualnie dyrektor Black Nights Film Festival i programer Sleepwalkers Short Film Festival (oba w Tallinie) oraz pisarz i reżyser Bogdan Muresanu, laureat Europejskiej Nagrody Filmowej (i łącznie 32 innych nagród) za film krótkometrażowy “Prezent pod choinkę”.

KEN LOACH Z FIPRESCI Platinum Award 95
Galę Otwarcia 10. edycji Festiwalu Transatlantyk uświetni dodatkowo wręczenie prestiżowej nagrody FIPRESCI Platinum Award 95, przyznawanej przez międzynarodowe stowarzyszenie krytyków filmowych. Wyróżnienie to trafi do rąk Kena Loacha, klasyka współczesnego kina, laureata dwóch Złotych Palm, którego filmy pięć razy wyjeżdżały z Wenecji z nagrodami.  Z racji wieku - wybitny twórca ma już 84 lata - oraz pandemii, Ken Loach będzie uczestniczył w Transatlantyku wirtualnie. Weźmie udział w masterclassie z publicznością, który dostępny będzie online dla wielbicieli kina w całej Polsce. Podczas festiwalu pokazanych zostanie 5 tytułów wyreżyserowanych przez Loacha.
 
ZBLIŻENIE: KEN LOACH
Wszystkie filmy pokazywane w ramach retrospektywy Kena Loacha zostały wybrane przez reżysera w porozumieniu z zespołem programowym festiwalu. Do programu trafiły: legendarny film Loacha “Kes”, należący do ścisłego kanonu arcydzieł kinematografii, a będący opowieścią o chłopcu wyrastającym w górniczym miasteczku na angielskiej prowincji; poruszający do głębi “Wiatr buszujący w jęczmieniu”, czyli nagrodzone Złota Palmą w Cannes dzieło mówiące o cenie, jaką obywatele płacili za udział w walkach narodowowyzwoleńczych w Irlandii, słynny “Riff-Raff” - historia robotnika (Robert Carlyle), który wraz ze swoją dziewczyną próbuje wyszarpać odrobinę szczęścia w smutnej Anglii pod rządami Margaret Thatcher, “Jestem Joe”, czyli opowieść o mężczyźnie z przeszłością walczącym o normalne, spokojne życie i wreszcie ostatni film Kena Loacha - “Nie ma nas w domu”, opowieść o kurierze, który staje twarzą w twarz ze wszystkimi problemami współczesnego rynku pracy.

 

 

BILETY I AKREDYTACJE
Od połowy sierpnia w sprzedaży są akredytacje na Festiwalktóre umożliwiają zobaczenie wszystkich tytułów (online i offline) oraz udział w spotkaniach i wielu wydarzeniach towarzyszących. Akredytacje dla widzów dostępne są za pomocą serwisu filmowa.net, a ich odbiór możliwy będzie w październiku w centrum festiwalowym. Cena akredytacji dla widzów to 120 zł (normalna)  i 80 zł (ulgowa - dla seniorów, uczniów i studentów).
 

  • Bilety indywidualne na seanse offline, w Katowickich kinach studyjnych Rialto i Światowid, czekają w kasach tych kin oraz online (zapraszamy na naszą stronę www oraz do serwisu filmowa.net). Pojedynczy bilet normalny kosztować będzie 15 zł, ulgowy zaś 12 zł. 


  • Bilety indywidualne na seanse online, które odbędą się na platformie MOJEeKINO.pl, dostępne będą od 21 września na platformie MOJEeKINO.pl. Bilety na seanse online dostępne będą w cenie 15 zł.