Świat Allison Garrity runął znów w gruzach. Jakiś czas temu odkryła, że jej mąż, John, nie był jej wierny, choć znacznie bardziej bolesna okazała się świadomość, iż ona sama nie była bez winy. W ich małżeństwie nie układało się od dawna, a Allison i John pozostawali razem głównie ze względu na dobro synka, Nathana. Gdy planetę obiega wieść, że do Ziemi zbliża się kometa, która może doprowadzić do wyginięcia ludzkości, kobieta przegrywa ze swymi emocjami i traci nadzieję.

Szybko jednak podnosi się z kolan i podejmuje wraz z Johnem walkę o przyszłość. Ratunek czeka w tajnym bunkrze na Grenlandii, ale trzeba tam najpierw dotrzeć. Odseparowana od męża w bazie wojskowej, która miała zapewnić jej rodzinie bezpieczeństwo, zmuszona do walki o życie synka ze zdesperowanymi ludźmi, którzy przekroczą każdą moralną granicę, żeby przeżyć, Allison wykazuje się wewnętrzną siłą i determinacją, jaką mają w sobie jedynie matki, zdolne do największych poświęceń, by uchronić swych ukochanych przed cierpieniem.

W postać Allison wcieliła się brazylijsko-amerykańska aktorka Morena Baccarin, która w trakcie niemal 20 lat kariery w kinie i telewizji grywała niejednokrotnie silne kobiety zmuszone do funkcjonowania w świecie męskiego chaosu. Taka była Inara Serra z kultowego serialu „Firefly” i jego filmowej kontynuacji „Serenity”, luksusowa dama do towarzystwa, która pod oszałamiającą urodą skrywa nieprzeciętny intelekt i bohaterskie serce. Taka była także Jessica Brody z serialu „Homeland”, krucha emocjonalnie i zagubiona życiowo matka, żona i kochanka, która przez 8 lat sądziła, że jej mąż został zabity przez Al Kaidę – gdy ten jednak wraca, zmieniony przez to, co widział i przeżył, kobieta musi odnaleźć w sobie wewnętrzną siłę, by powstrzymać postępujący rozpad rodziny. Taka była wreszcie Vanessa z obu części przebojowego „Deadpoola”, niezależna i silna kobieta, która nie ocenia po wyglądzie, lecz po tym, co ktoś sobą prezentuje. Mając takie doświadczenia, Baccarin okazała się obsadowym strzałem w dziesiątkę w „Greenland”, kreując ciekawą i niejednoznaczną emocjonalnie postać, której daleko do typowej dla hollywoodzkiego kina katastroficznego damy w opałach, której zadaniem jest jedynie ładnie wyglądać na ekranie.

W przededniu katastrofy tylko nieliczni dostają od władz szansę na ocalenie w tajnych schronach. Żeby ją wykorzystać muszą po drodze stoczyć walkę o przetrwanie w świecie, który ogarnął chaos i panika.

Naukowcy nie mają wątpliwości: Ziemia nie zdoła uniknąć zderzenia ze zbli­żającą się do niej potężną kometą, a jego skutki będą katastrofalne. Wybitny inżynier John Garrity i jego rodzina są w grupie wybrańców, którym władze zaoferowały bezpieczne schronienie w położonym na odludziu tajnym bun­krze. Większość społeczeństwa nie otrzymuje takiej szansy. Podczas gdy fragmenty rozpadającej się komety niszczą miasta i zabijają tysiące ludzi, świat pogrąża się w chaosie. Wybuchają zamieszki, rozboje są na porządku dziennym, a służby tracą kontrolę nad sytuacją. W takich okolicznościach dotarcie na miejsce ewakuacji staje się śmiertelnie niebezpiecznym wyzwa­niem. Moment decydującego uderzenia zbliża się nieubłaganie. John jest gotów na wszystko, by ocalić swoją żonę i ukochanego syna. Najbliższe kilkanaście godzin zdecyduje o wszystkim.

 

 

REŻYSERIA:

Ric Roman Waugh („Świat w ogniu”, “Infiltrator”)

OBSADA:

Gerard Butler („Olimp w ogniu”, „Dorwać byłą”, „300“, „Prawo zemsty”, „P.S. Kocham cię”)

Morena Baccarin („Deadpool”, „Agentka”, „Gotham” – serial, „Homeland” – serial)

David Denman („Power Rangers”, „Logan Lucky”, „Detektyw – serial)

Scott Glenn („Dziedzictwo Bourne’a”, „Milczenie owiec”, „Dzień próby”, „Czas Apokalipsy”)

GATUNEK: katastroficzny / sci - fi

PRODUKCJA: USA 2020