Zmieńcie bieg w napędzie rowerowym imponujących rozmiarów, przetestujecie jazdę na kwadratowych kołach, jazdę z „odwrotną” kierownicą i umiejętność synchronizacji z druga osobą. Sprawdzicie, jak radzono sobie z jazdą pod górę, zanim wynaleziono przerzutkę. Wystawa składa się z trzech części, stanowiących trzy różne spojrzenia na rower.

 

 

Rower jako maszyna

Ewolucja roweru to dowód ludzkiej kreatywności. Przekonacie się o tym, oglądając pierwsze XIX- wieczne drezyny, ogromne bicykle, kunsztownie wykonane tricykle, welocypedy i rowery o wdzięcznych nazwach „Wytrząsacz kości” czy „Hobby Horse”. Rowery nadal są inspiracją dla innowatorów. Na wystawie zobaczycie jednoślady z kartonu, bambusa, składaki, rowery pozbawione łańcucha, a nawet klasycznych kół ze szprychami. Poznacie różne systemy napędu, rozwiązania stosowane przy budowie kół, ram, lamp, dzwonków. 

 

Człowiek na rowerze

Druga część wystawy skupia się na samej jeździe. Dzięki interaktywnym eksponatom przypomnicie sobie naukę jazdy na rowerze i spróbujecie potratować ją jako doświadczenie fizyczne, poznawcze i emocjonalne. To okazja, by korzystając z roweru, doświadczyć i zrozumieć, jak trudno uczyć się czegoś nowego, gdy już przyzwyczailiśmy się do robienia tego w określony sposób. 

 

Rozwój roweru a kwestie społeczne i środowiskowe

Rowery są środkiem transportu znanym na całym świecie. Przyczyniły się do emancypacji kobiet, były narzędziem wolności słowa i reklamy, a w niektórych krajach dostęp do nich decyduje o sukcesie lub porażce, o życiu w chorobie lub zdrowiu. Dzięki tej części wystawy przekonacie się, że rower naprawdę "daje wolność". Zobaczycie pojazdy wykorzystywane przez osoby niepełnosprawne, bambusowe jednoślady z Ghany, czy chińskie rowery Flying Pigeon.

 

Wystawa ROWERY jest dostępna w Centrum Nauki Kopernik, w cenie biletu, do końca września 2021r. Nowe eksponaty (podobnie jak wcześniej wszystkie często dotykane powierzchnie  w Koperniku) zostały pokryte specjalną powłoką fotokatalityczną, zwalczającą bakterie, wirusy i grzyby przez długi czas.