Tyłem do przodu - czyli trochę miotania się, szukania innej drogi, a przede wszystkim ćwiczenie swojej wyobraźni. W morzu zależności, zalewie niepewności, potokach złości, łzach bezsilności i mętnej wodzie przyszłości, mądrzy ludzie radzą nam ćwiczyć swoją wyobraźnię ponieważ potrzebujemy na nowo nazwać to, co nas otacza.

Temat wyobraźni od jakiegoś czasu przepływała przez ekrany naszych komputerów i smartfonów, ale jak pisze skory do życiowych błędów Martin Heidegger, “Ludzie mądrzy myślą to samo. Ale to samo, nie znaczy jednakowo”.

W tym roku festiwal koncentruje się na temacie wyobraźni. - W jaki sposób wyobraźnia może uratować nasz świat, skoro raczej mówi się o jej kryzysie? Jak tworzyć nowe rozwiązania, skoro mamy poczucie, że wszystko już było, a nowa to może być już tylko apokalipsa? Jesteśmy zalani obrazami, gotowymi doświadczeniami, pozbawieni przestrzeni do negocjacji i wspólnego działania.

Ale to właśnie wyobraźnia, która jest pomostem pomiędzy światem pojęć i zmysłów, tym co widzialne i niewidzialne, realne i nierealne może nam pomóc. - mówi Diana Gaik, jedna z pomysłodawczyń festiwalu. Twórcy festiwalu zachęcają do przyjrzenia się wyobraźni jako praktyce związanej z uczeniem się wychodzenia poza schematy, kwestionowaniem normalności, dostrzeżeniem innych podmiotowości i możliwej sprawczości. Wyobraźnia uruchamia się, jeśli tylko jej na to pozwolimy, wkracza na ulicę, przemeblowuje nasze urządzone pozornie życia, pisze swoje wersje wydarzeń.

Podczas festiwalu uczestnicy będą zachęcani do rozbrajania różnych podejść do wyobraźni, do zastanawiania się, do kogo należy wyobraźnia, w jaki sposób jej użycie może pomóc tworzyć bardziej zrównoważone podejście do świata. Przede wszystkim jednak będzie można ją ćwiczyć. Może wyobraźnia okaże się skutecznym remedium na to co nas otacza?

 

 

Od 5 grudnia, jeśli tylko to będzie możliwe, organizatorzy zachęcają do spacerowania po Osiedlu Jazdów i szukania programu festiwalu ukrytego na drzewach, parapetach i płotach. Będzie można posłuchać wykładów, odebrać kopertę z ćwiczeniami, dorzucić coś od siebie do instalacji, zostawić liścik komu trzeba. Festiwal walczy o zachowanie analogowości, ale dla tych, którzy nie będą mogli pojawić się na Jazdowie, od 14.12 festiwal będzie dostępny na fma.waw.pl. 

 

Jak będzie wyglądał festiwal?

 

Wydeptywanie myśli - znajdź szklaki z podcastami

 • Jak zrywać chodniki? O radykalnej wyobraźni społecznej
 • Twórcza i romantyczna. Nowe spojrzenie na romantyzm i wyobraźnię 
 • Miejmy odwagę być śmieszni. O wyobraźni ontologicznej

 

Masz wiadomość - odbierz list i zrób ćwiczenie

 • ćwiczenia z ekstazy słów z Raymondem Rousselem “Locus Solus”
 • ćwiczenia z wyobrażonym narratorem
 • ćwiczenia z tworzenia światów możliwych
 • ćwiczenia ze marzeń sennych

 

Otuliny - znajdź instrukcję i twórczo zadbaj o siebie 

 • pracownia dziecięcej zabawy
 • pracownia z robieniem seriali
 • pracownia  ciała
 • pracownia z robienia komory pozaprzestrzennej

 

Jestem bakterią - muzyczno-narracyjny podcast

Jak chodzić tyłem do przodu? - podcast z instrukcją

 

Inne atrakcje:

Poczta - zrób sobie skrzynkę, wrzuć miły liścik innym, napisz pytanie, komentarz dla autora/autorki ćwiczenia lub wykładu.  

Posłuchaj sobie muzyczki od DJ Sainte-Colombe

Herbata po zmroku od 17:00 do 19:00  

 

Szczegółów szukajcie w krzakach i zakamarkach Jazdowa oraz na:

www.fma.waw.pl

https://www.facebook.com/fma.waw