Zlokalizowana w sercu Warszawy Elektrownia Powiśle łączy ponad 100-letnią historię i zabytkową architekturę z nowoczesnością, tworząc niezwykły charakter tego miejsca. W zrewitalizowanych wnętrzach dawnej Elektrowni swoją przestrzeń znalazło ponad 90 polskich i zagranicznych marek, liczne restauracje serwujące kuchnie z różnych zakątków świata oraz pierwsza w Polsce strefa piękna – Beauty Hall, w której można skorzystać z usług kosmetycznych na najwyższej jakości. Przestrzeń Elektrowni Powiśle to także 90 apartamentów na wynajem, 3 budynki biurowe oraz hotel butikowy Barceló, którego otwarcie zaplanowane jest na 2022 rok. Elektrownia Powiśle tętni życiem każdego dnia, a jej niepowtarzalny charakter oraz liczne wydarzenia artystyczne, kulturalne czy modowe sprawiają, że jest to miejsce, do którego chce się wracać.

Są takie daty, które na długo zapadają w pamięć. Mimo iż wydają się niepozorne, na zawsze pozostawiają swój ślad na kartach historii. Niewątpliwie jedną z tych dat jest grudzień 1904 r., kiedy uruchomiono Elektrownię na Powiślu.

 

 

Budynek przy ul. Leszczyńskiej był rozbudowywany, stając się jedną z największych i najnowocześniejszych Elektrowni w Polsce. Jej rozwój przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie Powstania Warszawskiego członkowie ruchu oporu, głównie pracownicy Elektrowni Powiśle, niestrudzenie pracowali nad utrzymaniem zasilania walczącego miasta. Teren obiektu stał się tłem dla wielu dramatycznych wydarzeń tego okresu, ale też niósł warszawiakom wiele nadziei. To właśnie tu zaledwie w dwa tygodnie został zbudowany legendarny wóz pancerny Kubuś. Zamknięta w 1944 roku. Elektrownia ponownie rozpoczęła swoją działalność tuż po zakończeniu wojny.  

Dziesięć lat później, specjalnie do obsługi Pałacu Kultury i Nauki, uruchomiono w Elektrowni dedykowany człon ciepłowniczy. Dziś, przy wejściu do strefy gastronomicznej, można oglądać przyrządy, które wykorzystywano do sterowania zasilaniem tego budynku. Choć produkcję prądu w Elektrowni Powiśle oficjalnie zakończono w 2001 roku, obiekt ponownie zaczął tętnić życiem.

 

 

 

Nad tworzonym niemalże 12 lat projektem rewitalizacjipracowało grono specjalistów z dziedzin architektury oraz historii czuwając nad tym, aby zachować przedwojenny charakter kompleksu, a także uratować jak najwięcej detali. Zgromadzona pod okiem konserwatora zabytków kolekcja w liczbie kilku tysięcy elementów składała się ze stacji kontrolnych, izolatorów o różnych kształtach, industrialnych lamp, stalowych balustrad, urządzeń i mebli. Dziś, odwiedzając Elektrownię Powiśle, można odnaleźć je ponownie w historycznych częściach inwestycji –wewnątrz lokali handlowych oraz restauracji. Niektóre zachowały się w doskonałym stanie np. żółty dźwig znajdujący się na drugim piętrze dawnej maszynowni.

Mimo iż na przestrzeni ostatnich stu lat kilkakrotnie zmieniały się jej funkcje, Elektrownia Powiśle do dziś stanowi wyjątkową przestrzeń na mapie Warszawy. To tutaj historia i tradycja spotykają się z nowoczesnością, nadając kompleksowi niepowtarzalny charakter przyciągający każdego, kto ceni unikalność. Pasja, jakość i odważne spojrzenie w przyszłość to to, co wyróżnia nie tylko obiekt, ale i jego gości. To miejsce dla każdego, kto ceni prawdziwą wartość – odpowiedzialną modę, unikatowe przedmioty, światową kuchnię tworzoną przez ludzi, którzy szanują jej korzenie. To tu na klientów czeka ponad 70 sklepów, 32 koncepty gastronomiczne, w tym kawiarnie, bary i restauracjeoraz pierwsza w Polsce przestrzeń Beauty Hall, dedykowana urodzie i pielęgnacji. Elektrownia to także przestrzeń pełna kultury – różnorodnych targów tematycznych, a także wydarzeń na świeżym powietrzu, jak na przykład popularne wśród Warszawiaków kino letnie. Takie rzeczy są tylko w Elektrowni Powiśle.

 

Więcej szczegółów na https://elektrowniapowisle.com/pl

 

Facebook: Elektrownia Powiśle

Instagram: @elektrownia_powisle