Urban Art.” zakończonaaukcją niepowtarzalnych dzieł. 27 maja zapraszamy na spotkanie z twórcami i kolekcjonerami urban artu. To wyjątkowa okazja do poznania fascynującego świata tego nurtu i towarzyszących mu przemian, które wywarły wpływ na dzisiejszą sztukę. Dla pasjonatów to niepowtarzalna możliwość zobaczenia unikatowych prac, zanim trafią do prywatnych kolekcji. 

Wystawa "Sztuka Współczesna. Urban Art.", startująca 24 maja, jest niezwykłym wydarzeniem, prezentującym szeroki zbiór polskiego urban artu.


 


 

To nie tylko wyjątkowa okazja, aby poznać najnowsze spojrzenie na ten nurt, należący do sztuki współczesnej, lecz także możliwość odkrycia fascynującej historii, jaką wybrani artyści przebyli w ostatnich latach. Początkowo wielu z nich związanych było z miejskim graffiti, ale z czasem ich działania rozwijały się, a twórczość znalazła uznanienajważniejszych galerii i targów sztuki na świecie. 
 

Dziś twórcy związani z urban artem wystawiają swoje prace w renomowanych galeriach sztuki w całej Europie, USA, Azji i Australii. Ich prace są bardzo doceniane za granicą, a sami artyści należą do międzynarodowego środowiska, ciesząc się dużym uznaniemzarówno ze strony galerii i instytucji, jak i kolekcjonerów.

 

„Sztuka Współczesna. Urban Art.” pokazuje szeroką reprezentację polskich artystów tworzących w nurcie urban art.Wielu z nich ze sztuką w przestrzeni publicznej jest związanych od lat 90., kiedy to po upadku komunizmu do Polski dotarła fala amerykańskiego graffiti, która wraz z całą kulturą hip-hopu stały się ogromną inspiracją dla nowych, alternatywnych ruchów artystycznych w Polsce.
 

Street art stał się dla artystów autonomiczną formą wypowiedzi artystycznej czerpiącą z dokonań klasyków współczesności. Od początku lat dwutysięcznych, na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych, urban art zyskał popularność oraz nobilitację instytucji artystycznych.Obecnie funkcjonuje on w światowym obiegu artystycznym jako kategoria sztuki współczesnej. Natomiast polscy reprezentanci urban artu należą do międzynarodowego grona artystów i z ogromnym powodzeniem działają na szerokim polu sztuki na całym świecie – opowiada Karolina Stanisławska z zespołuDESA Unicum.

Na wystawie będzie można zobaczyć po raz pierwszy, stworzone specjalnie na tę okazję, dzieła Chazme 718, Proembriona, Cekasa i Bartka Stypki – jednych z najlepszych artystów urban artu. Na szczególną uwagę zasługują dzieła Roberta Procha, jednego z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych twórców murali i sztuki ulicznej młodego pokolenia.

 

 


 

Robert Proch był jednym z najbardziej cenionych artystów urban artu. Jego absolutnie wyjątkowy styl został doceniony na całym świecie. Dość szybko twórczością artysty zainteresował się promotor, współpracownik i kurator Banksy’ego Steve Lazarides. Już w 2014 roku Robert Proch jako pierwszy polski artysta zrealizował indywidualną wystawę w kultowej Lazarides Gallery w Londynie. Na naszej wystawie jedną z prac, która z pewnością przykuwa uwagę, jest obraz Procha pt. „Hangover” z 2018 roku, prezentowany na wspólnej wystawie „From Dusk till Dawn” Procha i Chazme 718 w Kirk Gallery w Danii. Obraz należy do serii kilkunastu ostatnich obrazów stworzonych przez artystę – komentuje koordynatorka. 

 

Artyści, których prace prezentowane są na wystawie, tworzą także w przestrzeni publicznej: przekazują szerokiej publiczności ważne społeczne i polityczne przesłania, wpisując się na stałe w krajobraz (nie tylko) polskich miast. Ich twórczość przyciąga uwagę zarówno wizualnie, jak i swoją wymową.

 

Warto podkreślić, że prace przedstawiane w DESA Unicum pokazują wszechstronność tego nurtu. Na wystawie odnajdziemy różnorodne tematy i środki wyrazu – od klasycznego graffiti po szablony (duet Monstfur, Czarnobyl), abstrakcję (m.in. Seikon)czy rzeźbę (Cekas). Ta różnorodność podejmowanych problemów oraz wykorzystywanych technik świadczy o dojrzałości segmentu urban artu, a także jego ważnej pozycji w szerszym kontekście sztuki współczesnej. 
 

 


 

Prace prezentowane w projekcie „Sztuka współczesna. Urban Art.” przekraczają granice konwencji oraz otwierają nowe możliwości wyrazu artystycznego. To doskonały przykład, jak urban art wzbogaca i ożywia dziedzinę sztuki współczesnej, nadając jej świeżość, a także pokazując nowe perspektywy. Jest to żywy i dynamiczny segment sztuki, który nie dość, że podlega ciągłym przemianom, to wciąż zdobywa coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej. Artyści wyselekcjonowani w ramach projektu mają już ugruntowaną pozycję na globalnej scenie artystycznej, co świadczy o ich warsztacie i unikalnym podejściu do sztuki.

 

Aukcja „Sztuka Współczesna. Urban art” to jeden z tych projektów, które dedykowane są szczególnym zjawiskom artystycznym. W historii sztuki co pewien czas zaobserwować możemy pewnego rodzaju fenomeny kulturowe, które stają się podstawą do utworzenia nieformalnych grup artystycznych. Właśnie takim zjawiskiem jest urban art. Jego początki w Polsce datowane są na lata 90, a obecnie stanowi on jeden z ciekawszych segmentów sztuki współczesnej – artyści, których prezentujemy na wystawie, wykształcili indywidulane i rozpoznawalne języki artystyczne, jednocześnie korzystając z całego spektrum technik oraz materiałów. Zarówno dla wytrawnych kolekcjonerów, jak i osób zaczynających przygodę z rynkiem sztuki, aukcje urban artu są okazją do zapoznania się z uznaną i cenioną sztuką, ale wciąż też zaskakującą i niebanalną – komentuje Joanna Wolan, koordynatorka ds. sprzedaży DESA Unicum

 

Wystawa „Sztuka Współczesna. Urban Art.” w domu aukcyjnym DESA Unicum to nie tylko okazja do podziwiania wyjątkowych dzieł artystów, ale również szansa na zapoznanie się z historiątego nurtu, jego ewolucją i znaczeniem na arenie międzynarodowej. 

Już w sobotę 27 maja DESA Unicum zaprasza na spotkanie z udziałem gości: twórców, kolekcjonerów i znawców tegokierunku. W rozmowie udział wezmą: artyści oraz twórcy – Bartłomiej Stypka i Chazme 718, Paweł Kwiatkowski, autor książki „Street Art Polska” oraz Paweł Kita, jeden z czołowych kolekcjonerów urban artu w Polsce. To doskonała okazja, aby nie tylko poznać bogactwo i różnorodność polskiego urban artu, ale też dowiedzieć się więcej na temat inwestycji w dzieła z tego segmentu i prognoz rynkowych.

Koordynatorzy aukcji „Sztuka Współczesna. Urban Art.”:Karolina Stanisławska, Joanna Wolan

 

Estymacje: W ofercie znajduje się szeroki wachlarz przedziałów cenowych. Od obiektów, których cena startowa waha się w okolicach 1 500 – 3 000 zł, po szeroką reprezentację w przedziale 6 000 – 10 000 zł. Najwyższą estymację w przypadku aukcji „Sztuka Współczesna. Urban Art.” osiąga „Hangover” Roberta Procha (35 000 – 50 000 zł), „[:expect nothing]" OskaraPodolskiego / oesuone (22 000 – 30 000 zł) oraz „Ściana nr 04" z cyklu „Nielegale" autorstwa NeSpoon (20 000 – 30 000 zł).

 

Wystawa obiektów: 24.05 – 29.05.2023

 

Sztuka Współczesna. Ewolucja Urban Artu – spotkanie z przedstawicielami nurtu: 27 maja, godz. 13:00 DESA Unicum, ul. Piękna 1A

Szczegóły wydarzenia: https://fb.me/e/SbDJliZI

 

Aukcja: 29.05.2023, godz. 19:00

 

 

 

Wybrane sylwetki artystów:

 

Natalia Rak od 2011 roku tworzy wielkoformatowe obrazy w formie wyjątkowych murali na zamówienie z całego świata. Skupia się na obrazach skoncentrowanych na kobietach. Za sprawą bogatej i świecącej palety wnosi powiew świeżego powietrza do sceny urban artu.

 

Twórczość Chazme 718 ewoluowała od klasycznego graffiti, które zaczęło ustępować miejsca pojawiającej się figuracji, po wielkoformatowe portrety miast. Klasyczne wykształcenie nie pozostało bez wpływu na jego twórczość – styl artysty przesycony jest surrealistyczną, złożoną geometrią nawiązującą do współczesnej urbanistyki, którą ten poddaje nieustannej krytyce i dekonstrukcji.

 

Sepe to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich współczesnych artystów urban artu. Jego twórczość wyrosła na tradycyjnym graffiti, a zakorzeniona jest w ilustracji książkowej. Prezentowany obraz był częścią indywidualnej wystawy „Long Distance Trip” Michała Wręgi / Sepe w Brain Damage Gallery w Lublinie w 2022.

 

Nawer w swojej twórczości przeszedł długą drogę od malowania klasycznych liter będących elementem kultury graffiti po formy geometryczne i przestrzenne. Swoje konstrukcje umieszcza zarówno na płótnie, jak i na innych materiałach, między innymi eksperymentuje z betonem i stalą. Jest jednym z pionierów nurtu znanego w świecie sztuki współczesnej jako graffuturism.

 

Na wystawie będą zaprezentowane dwie części scenografii zaprojektowanej przez Lumpa do teledysku utworu Łony i Webbera „#nikiforszczeciński”, który został stworzony metodą poklatkową. Teledysk zdobył Złoto w kategorii „Hip-hop” w 3. edycji Music Video Awards, srebro O!PLA w 11. Ogólnopolskim Niezależnym Festiwalu Animacji oraz nominację „ANIFILM” na Międzynarodowym Festiwalu Animacji, Liberec, Czechy.

 

Rzeźby Bartosza Janczaka inspirowane są wojskowymi strukturami obronnymi, brutalistyczną architekturą i monumentami bloku wschodniego. Są one agresorami, którzy rozdzierają powietrze swoimi krawędziami. Ciężkie, blokowe kształty przeplatane lekkimi i miękkimi kompozycjami oddziałują na siebie w zaskakujący sposób. Zawsze białe, dają one nawiązanie do antyku w prawie duchowym doświadczeniu.

 

Katalog wystawy: LINK