Audioriver Festival to gwarancja międzynarodowych bookingów sceny elektronicznej, do których impreza przyzwyczaiła nas od prawie 16 lat. Ale poza zapraszaniem zagranicznych artystów festiwal zawsze docenia lokalną scenę i stawia na polskich wykonawców. To szczególnie ważne zwłaszcza w post-pandemicznych czasach i momencie globalnego kryzysu. Najnowsze ogłoszenie płockiego festiwalu to cały przekrój gatunkowy, jeśli chodzi o polską elektronikę. Znajdziecie tu dobrze znane nazwiska, jak i sporo świeżynek.

 

 

 

 

 

 

Tym razem do line-upu płockiej imprezy dołączają takie projekty jak: Agim, Alegria b2b Bambi Uzi, An On Bast, Anna Borsuk, Baasch + special guest Rosa Anschütz, Catz 'n Dogz, Daisy Cutter, Detoxic, Filip Sonik b2b Mihvu, Fresh, Holoe, Jazxing, Kapoor, LuLu Malina, Naked Relaxing, NeverAfter, Pysh, Raidho, Rysy, Sassafras Tree, Sincz, Spectribe, Truant b2b Vitcat, VHT b2b Zuzka, Wobler.

 

House’owy duet Catz ‘n Dogz są niewątpliwie od lat jednym z najgorętszych polskich towarów eksportowych, jeśli chodzi o elektronikę i stałymi bywalcami Audioriver. Na festiwalu pojawi się także An on Bast, czyli doceniana na świecie producentka i live performerka znana z wydobywania magicznych dźwięków z syntezatorów modularnych lawirując między odcieniami techno, house i ambientu. Warszawski duet RYSY, czyli Wojtek Urbański i Łukasz Stachurko, tworzy muzykę, która jest wypadkową progresywnych tanecznych rytmów zbudowanych na kanwie niezwykle melancholijnych, a jednocześnie chwytliwych melodii, które hipnotyzują publiczność już od 2015 r. Z kolei Baasch, jeden z najoryginalniejszych artystów polskiej sceny alternatywnej, od 10 lat umiejętnie łączy elektronikę z chwytliwymi kompozycjami i mocnymi tekstami. Po trzech latach od wydania „Nocy”, wraca z nowym albumem, który zaprezentuje premierowo na Audioriver. Gościnią specjalną jego występu będzie wyjątkowa berlińska artystka Rosa Anschütz,  która sama komponuje używając gitary, basu, syntezatorów modularnych, czy automatu perkusyjnego, ale to właśnie głos jest najbardziej uderzającym i często jej wiodącym instrumentem.

 

Na Audioriver - jak zawsze - pojawią się najciekawsi polscy DJ-e i DJ-ki. Jednym z nich jest Naked Relaxing, który miesza rave’y Londynu z nieładem Berlina, a podczas jego bezkompromisowego setu można spodziewać się dużo techno, dużo trance’u i dużo własnych, niewydanych numerów. Daisy Cutter to z kolei DJ-ka, która wnosi na parkiet euforyczną, a zarazem uziemiającą energię. W swoich setach łączy nowe brzmienia techno, house, bass i breaks z perełkami lat 90. Na Audioriver wróci Agim, któremu ostatnie lata przyniosły kilka wydawnictw i ponad 300 występów i który eksploruje różne odmiany techno, IDM, downtempo czy ambient. Po raz kolejny na Audioriver pojawi się też LuLu Malina, dla której ostatnie lata kariery to eksploracja brzmień takich gatunków jak progressive house, melodic techno czy nu disco. Z kolei po raz pierwszy na festiwalu zagra m.in. pochodząca z Kijowa, ale mieszkająca w Warszawie Anna Borsuk, która w swoim nieoczywistym graniu stara się ukazywać szczególny urok ukraińskiej sceny undergroundowej.
 

Aktualnie najbardziej inspirują ją takie gatunki jak electro, breaks, synth, acid, ghetto i groove. Z kolei twórczość DJ-a i producenta występującego pod pseudonimem Sincz skupia się wokół takich gatunków jak house i melodic house techno. Spectribe to pasjonat mocnego brzmienia, freak z dziedziny audio i krytyczny słuchacz. Jego sety są stylowo niejednolite i mocno odzwierciedlają to, co siedzi mu w głowie. Występy Fresha odznaczają się czymś, co wykracza poza aktualne mody i trendy, a to za sprawą jego ciągłego głodu nowych dźwięków w połączeniu z pasją do głębokiego groove’u. Kapoor jest zaś obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich producentów muzyki downtempo. DJ-sety Jazxing to  hipnotyczna podróż balansująca na granicy relaksu, rozrywki i wyraźnej nuty melancholii poprzez brzmienia nowoczesnego cosmic disco, electro, synth wave, post-punk czy acid house - zawsze podlanych krautową motoryką i repetytywnością dubu.
 

Zgoła inne gatunki reprezentuje Pysh, który oprócz balansowania między gatunkami house, indie i melodic, przeplata etniczne, folkowe brzmienia, będące swojego rodzaju znakiem rozpoznawczym jego twórczości. Pokrewny styl reprezentuje Raidho, czyli artysta, który zwraca uwagę swoją unikalną mieszanką nowoczesnych elektronicznych dźwięków i organicznych elementów etnicznych z całego świata. A muzyka, którą dzielą się Lewa i Mitch z projektu Sassafras Tree, to mieszanka indie dance, melodic oraz deep house, która pozwala przenosić się w inne wymiary.

 

Z kolei w formule back to back na Audioriver 2023 zaprezentują się m.in. Filip Sonik i Mihvu, którzy zapraszają w zawsze bardzo różnorodną podróż przez gatunki, których mieszaninę sami określają terminem Dark Disco.

 

Z kolei Truant, którego styl można określić mianem pumping techno z surowym industrialem oraz szybkimi hi hatami, wystąpi b2b razem z Vitcat, czyli DJ-ką przedstawiającą w swoich setach własną definicję muzyki: od szybkiego groove po trance i techno.
 

Natomiast współtwórca łódzkiej organizacji Impakt, VHT, stawiający w swoich setach na brzmienia, które przekazują różnorodne emocje i opowiadają ciekawą historię, zabierze słuchaczy wraz z Zuzką w podróż po klimatach takich jak techhouse, indie, melodic i acid techno. Przedstawicielami innej sceny, ale występującymi w tej samej formule będą Alegria - poznański DJ, promotor i prezenter audycji poświęconych muzyce drum’n’bass - który zagra set wspólnie z Bambi Uzi, czyli miłośniczką basu w różnych tempach i odmianach. To tym samym kolejni artyści, którzy wzmacniają silną reprezentację sceny bassowej na Audioriver i zagrają na jednej z dwóch nowych scen, których nazwy (Impulse i Pulse) wybrali sami odbiorcy Audioriver w konkursie zorganizowanym przez festiwal, żegnając dotychczasowy Hybrid.

 

Ale Alegria b2b Bambi Uzi to nie jedyni przedstawiciele sceny bassowej pośród artystów z nowego ogłoszenia Audioriver. Na Pulse i Impact wystąpi też Holoe, czyli młody DJ z Katowic, który prezentuje brzmienia od UK bassowych bangerów po ambienty, ale najlepiej czuje się w ukg, electro oraz breakach. Ceni głęboki bass, synkopowaną stopę i dubowe syreny zanurzone w delayu. Nie zabraknie też NeverAfter, czyli trójki, która od początku festiwalu odpowiada za bookingi artystów bassowych, a w tym roku dodatkowo za koncepcję dwóch nowych scen Impulse i Pulse działających w formule takeoverów.
 

Formacja, którą tworzy duet producencki CLS & Wax oraz specjalista od turntablistycznych tricków – K-Size przez ostatnie dwie dekady wystąpiła u boku niemal wszystkich legendarnych artystów sceny d’n’b i dubstep. Na bassowych scenach Audioriver pojawią się też Detoxic, czyli autor drum’n’bassowych singli, które pojawiły się w wielu zagranicznych wytwórniach, a także Wobler, pomysłodawca i organizator Bassriver, czyli ulicznej sceny d’n’b w centrum Płocka.

Audioriver Festival zawita do Płocka w tym roku, tradycyjnie, w ostatni weekend lipca – między 28-30.07. Powyżsi wykonawcy dołączają do pozostałych dotychczas ogłoszonych artystów i artystek, takich jak: 175 BPM, 8Kays, 99999999, Avalon Emerson, Bou ft. Haribo, Chloé Caillet, Claudio PRC b2b Błażej Malinowski, Coco Bryce, Desiree, gyrofield, Hedex, Job Jobse, Joyhauser, KAMP!, Kevin de Vries, KI/KI, Klangkuenstler, Krakota, Mandidextrous, Moderat, Palms Trax, Samurai Breaks, Święty Bass, Tengu, The Caracal Project, Trym, VNTM live, VTSS, We Rob Rave, Worakls Orchestra, ZHU oraz Zuchy. 

 

To jednak wcale nie koniec newsów od Audioriver – w następnych ogłoszeniach organizatorzy mają zamiar przedstawić kolejnych gości z zagranicy oraz jeszcze więcej artystów z naszego podwórka.

 

Obserwuj Audioriver:

Facebook

Instagram

YouTube

Strona 

 

foto: Nowicki