Cinema Italia Oggi – Przegląd Nowego Kina Włoskiego w Kinie Muranów

Kiedy: 4 kwietnia godz. 16.00
Gdzie: Kino Muranów

Włoski Instytut Kultury w Warszawie we współpracy z Kinem Muranów już po raz piąty zaprasza na Festiwal Nowego Kina Włoskiego - Cinema Italia Oggi. Zaprezentowanych zostanie 7 filmów, uznanych na europejskich i światowych festiwalach filmowych, cieszących się w 2015 roku największym uznaniem publiczności i krytyków. 

Tym razem to ostatni już pokaz z przeglądu: g. 18.00 La famiglia, reż. Ettore Scola, Włochy, 1987, 110'

Więcej info: tutaj

 


Krzyż Walecznych, reż. Kazimierz Kutz

Kiedy: 5 kwietnia godz. 18.00
Gdzie: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Program filmowy towarzyszący wystawie "Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie."

Dramat "Krzyż Walecznych" to reżyserski debiut Kazimierza Kutza będący adaptacją opowiadań Józefa Hena, który również jest autorem scenariusza. Film składa się z trzech niezależnych od siebie nowel, których akcja toczy się w czasie II wojny światowej (Krzyż, Pies) i tuż po niej (Wdowa). W filmie zwracają uwagę doskonałe zdjęcia Jerzego Wójcika oraz muzyka Andrzeja Markowskiego.

Tak o obrazie Kutza pisał Jan Słodowski w Leksykonie polskich filmów fabularnych: „Próba podjęcia problematyki wojennej w skrajnie realistycznej estetyce, pozbawionej symboli i metafor. Mitologia Szkoły Polskiej sprowadzona do codziennej świadomości prostego człowieka i potraktowana z gorzką ironią”.

Więcej info: tutaj

 


Noc żywych erotomanów – Dreszcze, reż. David Cronenberg

Kiedy: 15 marca godz. 18.00
Gdzie: Znajomi Znajomych

Naukowiec (Fred Doederlin) przeprowadza w swoim mieszkaniu szereg dziwacznych eksperymentów, których efektem jest stworzenie nowej odmiany pasożyta - kombinacji afrodyzjaku z chorobą weneryczną. Wszczepia go w ciało 19-latki, którą sypia z różnymi mężczyznami na swoim osiedlu. Oczywiście jak to w horrorach bywa, sytauacja wymyka się spod kontroli; pasożyt, którego stworzenie miało na celu wzmocnienie pożądania seksualnego...budzi także złe instynkty, co w konsekwencji powoduje, że osiedle zostaje zamieszkane przez morderczych seks-maniaków! Jedynie lekarz (Paul Hampton) i jego asystentka (Lynn Lowry) są w stanie powstrzymac epidemnię przed rozprzestrzenieniem sie po całym mieście.

Więcej info: tutaj

 


Spotlight, reż. Tom McCarthy

Kiedy: 7 kwietnia godz. 19.00
Gdzie: PROM Kultury Saska Kępa

Dramat, triller. Wstrząsająca historii, która miała miejsce naprawdę. Nagrodzeni Pulitzerem dziennikarze śledczy gazety "Boston Globe" dotarli do szokujących danych na temat konsekwentnie tuszowanej siatki pedofilskiej w Kościele katolickim
Oskar za Najlepszy film roku 2016, BAFTA za Najlepszy scenariusz 2016
Przed seansem prelekcja dziennikarza filmowego Jacka Dziduszki

Więcej info: tutaj