Rafał Olbiński

Wystawa w Galerii Grafiki i Plakatu

Galeria Grafiki i Plakatu
Kiedy: otwarcie wystawy 10 maja, godz. 11.00

Wystawa prac Rafała Olbińskiego to kolejne już wydarzenie związane z 40-leciem naszej galerii, ale jednocześnie pierwsza organizowana przez nas wystawa tego światowej sławy plakacisty, malarza i grafika, łączonego z nurtem surrealistycznym. Zaprezentowane zostaną obrazy olejne, inkografie oraz rysunki artysty.

Więcej informacji: tutaj

 


Rozmowa. Brahms/Perry

Muzeum Fryderyka Chopina
Kiedy: 10 maja, godz. 18.00

Zmaganie się z uczuciem, którego nie sposób ubrać w słowa, skłania do prób dania mu wyrazu w muzyce. Emocje nieuchwytne, podszyte cieniem smut­ku i gotyckiego niepokoju staną się tematem spotkania Johannesa Brahmsa i Brendana Perry’ego z Dead Can Dance. Auf dem Kirchhoffe czy Into the Labyrinth – dokąd zawiedzie nas to spotkanie?

Więcej informacji: tutaj

 


Maduczka Street

Artbistro Stalowa 52
Kiedy: wernisaż wystawy 12 maja, godz. 20.00

Wystawa „Maduczka Street” – to opowieść o kobietach mieszkających na ulicach mojej duszy, to również obserwacja życia w ogóle, z całym jego pięknem , ale i smutkami, których pomijać nie zamierzam, bo są częścią nas samych, a „wymalowane – powiedziane na głos” stają się jakby mniejsze, świadome i bardziej „oswojone”. To swego rodzaju dokumentacja nastrojów, chwil, które przychodząc do nas zamieszkują w kolejnym domu, na wybranej przez siebie ulicy „Pogodnej” czy też „Zamglonej”. Postaci z moich obrazów nigdy nie tracą nadziei, a siła, która pozornie może być odebrana jako bezsilność, na każdym obrazie wyrażona jest w sposób skłaniający do refleksji i wnikliwej obserwacji.

Więcej informacji: tutaj

 


Podróżnicy

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Kiedy: wernisaż wystawy 13 maja, godz. 19.00

Wystawa opowiada o podróży w odniesieniu do historii i teraźniejszości regionu, w którym swoboda przemieszczania się była do niedawna luksusem dostępnym niewielu. Otwarcie na świat po rewolucji 1989 roku oraz włączenie w procesy globalizacyjne umożliwiły obywatelom byłego bloku wschodniego wyjazdy i wymianę międzynarodową na zupełnie nową skalę. Ukształtowały one dzisiejszą tożsamość regionu w równym stopniu co nowy ustrój polityczny i gospodarczy. Przez kolejne dwie dekady postępujące kapitalizm i globalizacja niosły nas konsekwentnie coraz dalej, szybciej i pewniej, aż przyzwyczailiśmy się myśleć o nich w kategoriach rozwoju o wektorze zwróconym tylko w jedną stronę — naprzód! Ale dziś wiemy także, że był to moment tyle istotny w nowoczesnej historii Europy, co wyjątkowy. Obecny kryzys wywołany napływem nowych imigrantów do Europy pokazuje, że nasze uczestnictwo w tej globalnej wymianie było i jest jednokierunkowe. Nie jesteśmy skłonni dzielić się przywilejami, których dostąpiliśmy najpierw po upadku muru berlińskiego, a później wstępując do Unii Europejskiej. Dużo chętniej wyjeżdżamy niż gościmy u siebie obcych.

Więcej informacji: tutaj

 

Wojciech Brewka

My

officyna art & design
Kiedy: wernisaż wystawy 14 maja, godz. 19.00

14 maja, w Noc Muzeów, o godzinie 19:00 zapraszamy do officyna art & design na wernisaż wystawy malarstwa Wojciecha Brewki: "My".
Wystawa obejmie prace ukazujące obserwacje artysty nt. ludzi oraz relacji międzyludzkich i zmian w nich zachodzących. Autor pokaże też fragment swojego świata - przełomowe wydarzenia, jakie miały miejsce w jego życiu na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Więcej informacji: tutaj

 


Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich

Pominik Fryderyka Chopina, Łazienki Królewskie
Kiedy: rozpoczęcie sezonu 15 maja, godz. 12.00 i 16.00

W najbliższą niedzielę 15 maja rozpocznie się kolejny sezon jednaj z najstarszych imprez muzycznych w stolicy, kulturalnej wizytówki Warszawy, odbywającej się nieprzerwanie od 1959 roku. Podczas inauguracji pod pomnikiem Fryderyka Chopina zagra Karol Radziwonowicz.

Koncerty Chopinowskie odbywające się w Łazienkach Królewskich na stałe wpisały się w wiosenno-letni obraz Warszawy. Od połowy maja do końca września w każdą niedzielę występy wybitnych pianistów będą się odbywać dwukrotnie: o godzinie 12.00 i 16.00.

Więcej informacji: tutaj