6 koncertów i dwa dni wypełnione nowymi brzmieniami. Na koncertową mapę Katowic wraca Silesia Tunes Festival, jedna z ciekawszych imprez alternatywnych na Śląsku. Tegoroczna edycja potrwa dwa dni - 24 i 25 czerwca i wypełnią ją artyści grający m.in. dancehall, electro, rock czy reggae.

 

Pierwszego dnia na scenie STF wystąpią: Arek Kłusowski, XxanaxX oraz Jamal, natomiast drugiego dnia (25.06) zagrają: Piotr Zioła, Natalia Nykiel i Czesław Śpiewa. Wszystkie koncerty odbędą się pod gołym niebem, na specjalnej plenerowej scenie ustawionej przed Silesia City Center.

Czesław Śpiewa

 

Impreza odbywa się już po raz  drugi. W zeszłym roku na scenie STF wystąpili m.in. Kamp!, The Dumplings, Call  The Sun, Jóga, Fair Weather Friends, Holly Blue i Plug&Play. Trwająca 3 dni seria koncertów zgromadziła ponad 3 tys. fanów nowych brzmień.

 

Kłusowski, XxanaxX, Jamal

Tegoroczną edycję otworzy koncert Arka Kłusowskiego. Muzyk dał sie poznać publiczności występem w The Voice Of Poland, a także swoją teatralną rolą w sztuce "Cohen Nohavica". W czerwcu ukaże się debiutancka  płyta wokalisty pt. "Mimowolnie". Producentem krążka jest Michał Wasilewski z grupy XxanaxX.

 

XxanaxX to z kolei pochodzący z Warszawy duet, na który składa się Klaudia Szafrańska i Michał Wasilewski. Grupa zadebiutowała w 2013 roku EP-ką pt. "XxanaxX", a w 2014 wydała płytę "Triangle". Podczas Silesia Tunes Festival usłyszymy natomiast piosenki z najnowszej płyty pt. "FWRD".  Grupa ma już na swoim koncie występy m.in. na Open'er, Audioriver, Selector i brytyjskim festiwalu The Great Escape.

Pierwszy dzień festiwalu zamknie natomiast koncert grupy Jamal. To polski band wykonujący muzykę z pogranicza reggae i dancehall'u, znany m.in. z krążków "Rewolucje", "Urban Discotheque" czy najnowszego - "Miłość", który pokrył się złotem. Grupa obecnie pracuje nad 4. studyjną płytą. Podczas koncertu w Silesii usłyszymy m.in. utwory "Defto", "Peron" czy "Policeman". 

 

Początek piątkowych koncertów o godz. 17.30

 

Mocno zapowiada się także drugi dzień festiwalu. Serię koncertów otworzy Piotr Zioła. Pochodzący z Opola artysta gra muzykę utrzymaną w klimacie amerykańskiego pop-rocka z lat 50. i 60. Muzyk zadebiutował w kwietniu płytą "Revolving Door", na której gościnnie pojawiają się m.in. Gaba Kulka, Natalia Przybysz i Karolina Kozak.

 

Oprócz Piotra Zioły na scenie Silesia Tunes Festival wystąpi także Natalia Nykiel, okrzyknięta jednym z najbardziej intrygujących debiutów w 2014 roku. Artystka ma na swoim koncie doskonale przyjętą płytę "Lupus Electro". Autorkami tekstów na płycie są m.in.  Katarzyna Nosowska i Paulina Przybysz. Klip do jednego z singli Natalii pt. "Bądź duży" na YouTube wyświetlono już ponad 35 miliona razy! Obecnie piosenkarka koncertuje w ramach trasy „ERROR TOUR".

 

Na finał Silesia Tunes Festival zagra natomiast grupa Czesław Śpiewa. Grupa ma na swoim koncie tak znane przeboje jak "Maszynka do świerkania", "Krucha blondynka" czy "W sam raz". Pierwszy  album „Debiut” sprzedał się w nakładzie blisko 100 tysięcy , a kolejny -  „POP” - pokrył się  podwójną Platyną. Ostatni, bardzo dobrze przyjęty przez krytyków muzycznych album pt. „Czesław Śpiewa Księga Emigrantów cz.1”  również zbliżył się do statusu Złotej Płyty. Do tej pory zespół zagrał ponad 800 koncertów w Polsce i za granicą m.in. na Roskilde Festival,  OFF Festival i Męskie Granie.

 

Początek sobotnich koncertów o godz. 18.00

Line-up:

24.06 (piątek)

17.30  - Arek Kłusowski

18.50 - XxanaxX

20.15 - Jamal

25.06 (sobota)

18.00 - Piotr Zioła

19.00 - Natalia Nykiel

20.40 - Czesław Śpiewa

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny

 

Zdjęcie główne: Bartek Szmigulski