Na pozór silna dziewczyna, a w środku ledwo się trzyma

Na pozór silna dziewczyna, a w środku ledwo się trzyma

Start: 23 lutego 2018  19:00
Koniec: 14 kwietnia 2018  15:00
Na wystawie zostaną pokazane prace polskich artystek i dziewczyn twórczo wykorzystujących media społecznościowe. Ich internetowe performanse powstają w efekcie wykorzystania możliwości stwarzanych przez internet. Często bywają aktem sprzeciwu wobec narzucanego nam obowiązku pokazywania w sieci wizerunku opartego wyłącznie na sile i sukcesie. Ich prace zostały stworzone z chęci zbudowania nowego świata, wirtualnej rzeczywistości przekraczającej granice geograficzne, struktury ucisku i hierarchie władzy.

Dzisiejszy internet nie jest już tym, czym był kiedyś. Rosnąca fala faszyzmu i nacjonalizmu, kryzys uchodźczy, epidemia cyberprzemocy, zwrot anty-feministyczny – to wszystko ma swoje źródła w dużej mierze właśnie w Internecie, który z utopijnego medium, służącego swobodnej wymianie myśli, stał się rynkiem dla wielkich korporacji oraz grup szerzących nienawiść. To wszystko sprawiło, że musiałyśmy pożegnać się z niewinnym zachwytem nad możliwościami internetu.

Te możliwości jednak nadal istnieją, a dziewczyny przechwytują je i wykorzystują do opowiadania historii wcześniej nieobecnych. Stawiają się w roli głównych bohaterek. Same wymyślają język, którym siebie opowiadają. Tworzą przeciwwagę dla hierarchicznie zarządzanych formatów medialnych, takich jak seriale czy gazety. Wystawa skupia się na przypadkach, w których kobiety przejmują kontrolę nad sposobami, w jakie są reprezentowane w mediach i w sztuce oraz zyskują możliwość pokazania własnej, odmiennej perspektywy.

Tytuł wystawy jest cytatem z popularnych memów internetowych.


kuratorka: Zofia Krawiec
artystki: Coco Kate, Alicja Gąsiewska (existinamoeba), Monika Kozdroń, Nola Karamazow, Agata Zbylut, Iwona Demko, Karolina Suboczewska, Zuzanna Janin, Zofia Krawiec 

CSW Toruń szaleje, czyli Marina Abramović na przyszłorocznej wystawie retrospektywnej
Razem Bardziej. Samsung Galaxy + Marshall
Wrzesień w Kinie Nowe Horyzonty