Czwartek przed pożarem

Start: 15 sierpnia 2019 18:00
Koniec: 29 sierpnia 2019 19:00
wstęp wolny

W każdy wakacyjny czwartek podczas trwania wystawy „Alienacje albo następnym razem pożar" zapraszamy na spotkania wokół jednego z prezentowanych na niej filmów. Spotkanie będzie składać się ze wstępu przewodniczki lub przewodnika, wspólnego oglądania filmu oraz rozmowy po seansie.

→15.08 Czwartek przed pożarem 5/7. Spotkanie wokół filmu Grosse Fatigue Camille Henrot

Film powstał w trakcie pobytu artystki w Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Prezentuje wybór zdjęć zaczerpniętych z bazy tej instytucji i z internetu, pojawiających się szybko i rytmicznie w oknach przeglądarek komputerowych oraz w formie wyskakujących automatycznie okienek. Tematem prowadzonych w internecie poszukiwań były początki świata ukazane poprzez zdjęcia antropologicznych artefaktów, zestawione z obrazami współczesnej kultury tworzącymi przypadkowe znaczenia i relacje. Koncentracja na zasobach wiedzy skatalogowanych w sieci ukazuje ją jako rodzaj nowoczesnej, niedającej się przyswoić encyklopedii o kosmologicznym wymiarze, w której dotarcie do początków uniwersum jest trudne ze względu na nadmiar pojawiających się po drodze informacji. Film powstał we współpracy z poetą Jacobem Brombergiem; jego tekst recytuje muzyk Akwetey Orraca-Tetteh.


Camille Henrot, ur. 1978 w Paryżu, mieszka i pracuje w Paryżu i Nowym Jorku. Tworzy filmy, rzeźby, instalacje. Ukończyła École Nationale Supérieure des Arts Décoratifs w Paryżu. Laureatka Nam June Paik Award (2014); jej praca Grosse Fatigue otrzymała Srebrnego Lwa na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji (2013).

Kolejne spotkania w tym cyklu:
→22.08 Czwartek przed pożarem 6/7. Spotkanie wokół filmu Wyzwanie Yuri Ancaraniego
→28.08 Czwartek przed pożarem 7/7. Spotkanie wokół filmu Ziemia opuszczenia Angeliki Markul

 

:ink do wydarzenia na FB tutaj 

Najlepsze filmy na kanapowego lenia
Kultowe filmy na wielkim ekranie
Pierwszy festiwal filmów fabularnych online czyli Wiosna Filmów