Warszawskie obchody  Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście

Start: 27 stycznia 2020 13:00
Koniec: 27 stycznia 2020 19:00
Wstęp wolny
27 stycznia o godzinie 13.00 przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpoczną się uroczystości związane z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, pod Honorowym Patronatem Prezydenta m. st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Na uroczystości zaprasza Fundacja Shalom. Współorganizatorami wydarzeń są: Stołeczna Estrada, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz.


W hołdzie tym, którzy odeszli

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Uchwalenie dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holocaustu jako wydarzenia historycznego. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu gromadzą przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych, którzy złożą kwiaty w czasie uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta (27 stycznia, godz. 13.00, ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej). Wsparcie i udział w uroczystości przedstawicieli Kościoła Katolickiego oraz innych wspólnot wyznaniowych będzie bardzo ważnym akcentem podkreślającym duchowy, ekumeniczny wymiar tego wydarzenia. Przedstawiciele różnych wyznań i kościołów odmówią modlitwę ekumeniczną za pomordowanych. Uroczystości uświetni występ Chóry Żydowskiego CLIL pod dyrekcją Wojciecha Pławnera.

O godzinie 15:30 w audytorium Muzeum POLIN będzie można obejrzeć transmisję na żywo z głównych światowych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz z Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Wstęp wolny, ale warto pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona.

W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz
w dniu 26 stycznia o godz. 17.00 i 27 stycznia o godz. 19.00 zaprasza na spektakl „Mur” w reżyserii Macieja Wojtyszki, w postać Ireny Sendlerowej wcieli się Ewa Dąbrowska (Scena Kameralna im. Szymona Szurmieja ul. Senatorska 35, wstęp za zaproszeniami).

Monodram zainspirowany historią życia Ireny Sendlerowej – uhonorowanej odznaczeniem „Sprawiedliwej wśród Narodów Świata” oraz tytułem „Warszawianki stulecia”. Bohaterka podczas wojny uratowała życie kilku tysiącom dzieci, wyprowadzając je z warszawskiego getta. W tę wyjątkową postać wciela się Ewa Dąbrowska.

Spektakl o bohaterskiej kobiecie składa się z epizodów, obrazujących, jak wielkie ryzyko podejmowała Sendlerowa. W tym szczególnym dniu spektakl „Mur” przypomni, że „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.


Światło Pamięci

Fundacja Shalom po raz kolejny prosi o zapalenie świec w oknie każdego domu w dniu 27 stycznia 2019 roku, o godz. 18.00. Wyrażamy nadzieję, że ten piękny symbol płonącej świecy będzie wyrazem solidarności z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz znakiem nadziei na poszanowanie życia ludzkiego.

Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło – apeluje Gołda Tencer.

Światło Pamięci można także zapalić w Internecie. Korzystając z portalu społecznościowego Facebook, z profilu Fundacji Shalom http://www.facebook.com/fundacja.shalom
wystarczy pobrać zdjęcie przedstawiające zapaloną świecę w oknie i zamieścić ją na swojej tablicy.


Tramwaj – symbol

27 stycznia 2019 roku w godz. 12.00 – 18.00 na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą: Plac Narutowicza – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Stawki – al. Jana Pawła II – Popiełuszki – Metro Marymont – Popiełuszki – al. Jana Pawła II – Okopowa – Towarowa – Plac Zawiszy – Plac Narutowicza.

Tagi

#Warszawa
Polska premiera nowego filmu Ozona otworzy Transatlantyk
Plenerowe kino nad Wisłą, czyli filmowy wieczór w Fali
Najlepsze filmy na kanapowego lenia