"Czy artysta musi być kreatywny?" - spotkanie z cyklu "Sztuka i filozofia" w Zachęcie

"Czy artysta musi być kreatywny?" - spotkanie z cyklu "Sztuka i filozofia" w Zachęcie

Start: 6 kwietnia 2016 17:00
Koniec: 6 kwietnia 2016 20:00
free

Współcześnie silny nacisk kładzie się na kreatywność. Na przykład mówi się o „klasie kreatywnej”, „przemyśle kreatywnym” czy „edukacji kreatywnej”. Kreatywność pojmuje się przy tym szeroko i na rozmaite sposoby, niemniej jednym z jej paradygmatów niezmiennie pozostaje twórczość artystyczna. Artysta jawi się jako ktoś, kto nieskrępowanie stwarza dzieła niczym demiurg, wskazując odbiorcom nowe sposoby widzenia, myślenia i funkcjonowania. Wizja ta jednak nie zawsze znajduje potwierdzenie w pracach współczesnych artystów, którzy od dawna już odchodzą od tego romantyczno-awangardowego poglądu na twórczość. Można zadać zatem pytanie: czy artysta istotnie musi być kreatywny?

W trakcie spotkania chcielibyśmy się przyjrzeć wybranym zagadnieniom związanym z fenomenom twórczości artystycznej. Wykład zostanie zilustrowany krótkimi fragmentami filmów prezentujących „twórcze akty” Pabla Picassa, Gerharda Richtera i rysowników ze studia Walta Disneya.

"Sztuka i filozofia" to cykl wykładów i seminariów organizowanych we współpracy z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Prowadzenie: dr Monika Murawska, dr Mateusz Salwa, dr Piotr Schollenberger.

Najlepsze filmy na kanapowego lenia
Top Gun od dziś w kinach
Piękno opuszczonych scenografii filmów...porno