Spotkanie z Tadeuszem Rolke z okazji premiery albumu „Rolke”

Spotkanie z Tadeuszem Rolke z okazji premiery albumu „Rolke”

Start: 30 września 2015 18:00
Koniec: 30 września 2015 22:00
Free
Już 30 września w Barze Studio odbędzie się spotkanie z Tadeuszem Rolke – jednym z najlepszych polskich fotografów – z okazji premiery jego najnowszego albumu. „Rolke” ujmuje dotychczasowy dorobek artysty na prawie 200 fotografiach. Spotkanie poprowadzi Paulina Reiter, redaktor naczelna „Wysokich Obcasów”.


60 lat doświadczenia, 100 tysięcy zdjęć i niekwestionowany tytuł nestora polskiego fotoreportażu. Tadeusz Rolke od pierwszego naciśnięcia spustu migawki w trakcie powstania warszawskiego, przez uwiecznienie historycznego wiecu Gomułki po dziś wykonywane zdjęcia jest wierny fotografii momentu. Jego zdjęcia to przede wszystkim wyjątkowe świadectwo zmian historycznych i społecznych, które dokonały się na przestrzeni kilku dekad. Fotografie ukazują życie PRL, odbudowę Warszawy i pozwalają wniknąć w głąb ówczesnych środowisk twórczych, m.in. skupionych wokół galerii Krzywe Koło oraz Foksal. Zestawione ze współczesnymi zdjęciami reportażysty ukazują ciągłość niektórych sytuacji i tematów. Artysta współpracował z najważniejszymi polskimi i niemieckimi pismami, takimi jak: „Świat Młodych”, „Świat”, „Stolica”, „Polska”, „Ty i Ja”, „Przekrój”, „Stern”, „Spiegel” „Die Zeit”. Na album złożyły się fotografie wybrane z całego życiowego dorobku Tadeusza Rolke według konkretnych kluczy tematycznych. Pojedyncze fotografie wyjęto z cykli i zestawiono w nieoczywiste pary stające się dla czytelników tropem do odnalezienia inspiracji artysty.

Jak pisze we wstępie do albumu Anda Rottenberg: „Autor otwiera przed nami mimochodem rejestr swoich zawodowych umiejętności, mistrzostwo już osiągnięte, lecz nadal niestrudzenie doskonalone”.

Tadeusz Rolke – urodzony w 1929 roku polski artysta fotografik, prekursor polskiej fotografii reportażowej. Jego prace były pokazywane na licznych wystawach, m.in. dwukrotnie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, w Polskim Instytucie Kultury w Bratysławie, czy berlińskiej galerii Der Ort. Obecnie współpracuje z „Magazynem Gazety Wyborczej” oraz wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

-------------------------

Spotkanie z Tadeuszem Rolke z okazji premiery albumu „Rolke”

Prowadzenie: Paulina Reiter

30 września (środa), godz. 18:00

Bar Studio, Plac Defilad 1

Najlepsze filmy na kanapowego lenia
Top Gun od dziś w kinach
Piękno opuszczonych scenografii filmów...porno