II Międzynarodowy Konkurs na Kompozycję Jazzową

II Międzynarodowy Konkurs na Kompozycję Jazzową

Start: 18 maja 2015 11:00
Koniec: 21 sierpnia 2015 14:00
Free
Data: Zgłoszenia do 21 VIII 2015 / Gala finałowa: 22 X 2015 Miejsce: Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Katowicach


Centrum Kultury Katowice we współpracy z Urzędem Miasta Katowice oraz Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego - zapraszają do udziału w II edycji Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową. Konkurs jest realizowany w ramach 10. Silesian Jazz Festivalu, który odbędzie się w Katowicach w dniach 23-25 października 2015.

Pula nagród wynosi 5.000 euro.

Do 21 sierpnia br. organizatorzy czekają na kompozycje nie dłuższe niż 10 minut, wykorzystujące minimum 3 instrumenty.

Intrygująca jest sama formuła konkursu: pierwsza selekcja dokonana zostanie na podstawie partytur, a następnie, 25 października, 10 najlepszych utworów zaprezentowane zostanie w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Swoich faworytów wybiorą zarówno jurorzy, jak i publiczność.

Uczestnikom drugiego etapu konkursu organizatorzy zapewniają wykonawców, ale dopuszczają także możliwość wykonania utworu przez muzyków wskazanych przez kompozytora.


W ramach 9 edycji Silesian Jazz Festivalu (23-26 X 2014) organizowanego przez Urząd Miasta Katowice, Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek i Instytut Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach odbyła się I edycja Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową. Do konkursu zostało zgłoszonych 47 kompozycji, z czego 10 zostało zakwalifikowanych do ścisłego finału. Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem młodych artystów, jak również ośrodków edukacji jazzowej nie tylko w Polsce, ale także w takich krajach jak USA, Szwecja, Norwegia, Austria, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Czechy, Francja i Litwa. Jurorami konkursu byli: prof. Adam Baruch (Izrael) – wybitny krytyk, producent, animator muzyki jazzowej, Andy Middelton (USA) – saksofonista, kompozytor, wykładowca Instytut Jazzu w Wiedniu oraz Piotr Wojtasik – międzynarodowej sławy trębacz, pedagog Instytut Jazzu AM Katowice. W ich opinii poziom konkursu był bardzo wysoki, a także różnorodny pod względem stylistycznym i wykonawczym. Dawał młodym artystom, mimo pewnych ograniczeń w obsadzie instrumentalnej, możliwość pełnej swobodnej wypowiedzi artystycznej. Mamy nadzieję, że zachęci to kompozytorów „wizjonerów” do udziału w kolejnej, II edycji Konkursu, której finał odbędzie się 22 X 2015 w sali koncertowej AM w Katowicach.

Jerzy Jarosik
Dyrektor Artystyczny Silesian Jazz Festivalu

Najlepsze filmy na kanapowego lenia
Top Gun od dziś w kinach
Piękno opuszczonych scenografii filmów...porno