Falafel Bejrut, Warszawa

Niekwestionowany król stolicy. Właściciel swoją karierę zaczynał sprzedając falafle z wózka. Jego wyroby bardzo szybko zyskały popularność. Dziś, już w lokalu, znajdziesz go na Nowolipkach. Mocarne porcje, przystępne ceny, owoc granatu i różowa, marynowana rzepa – przepis na sukces i najlepsze wrapy w mieście.

 

Zjadliwości. Kuchnia Roślinna, Łódź

Nowoczesny wygląd lokalu i fuzja smaków w nim serwowane codziennie przyciągają rzeszę klientów. Nie ma się czemu dziwić – mówią, że tutaj gotuje się z sercem. Metaforycznie, oczywiście, w końcu mamy do czynienia z restauracją wegańską. Jeśli chcesz spróbować tutejszego falafela, musisz na niego trafić, codziennie obowiązuje inne menu. W imię świeżości!

 

Falla, Poznań

Sala pełna gości. Ciekawe menu, kilka wegetariańskich wariacji na temat kuchni z różnych części świata. Hummus, kimchi, pyzy z modrą kapustą (to nie żart!), czeski ser i falafle. Do Falli zaglądają całe rodziny, z prostej przyczyny – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Nad wszystkim czuwa wszechobecny motyw ręki Fatimy, z resztą, wyjątkowo skutecznie!

 

Avocado vegan bistro & cafe, Gdańsk

To miejsce tworzą ludzie – przekonacie się o tym przy okazji wizyty w Gdańsku, jak i podczas odwiedzin zapoznawczych na ich facebookowych profilu. Uśmiech i pozytywna energia to rzeczy, które utożsamiamy z tą restauracją. Znajdziemy ją w dwóch punktach, menu, poza kilkoma pozycjami (w tym falafle), jest zmienne. Punkt absolutnie obowiązkowy dla wszystkich fanów kuchni roślinnej.

 

 

Mazaya Falafel, Kraków

Jedzenie w prawdziwie arabskim klimacie – właściciel deklaruje, że przepis na te falafle pochodzi z Syrii. Niewielkie lokale, a w środku… zapach orientu, wraz z nim wyczuwamy szczerość. Cóż może świadczyć lepiej o jakości posiłku niż ilość ludzi, która codziennie zapełnia ten lokal? Na to pytanie, odpowiedzcie sobie sami.

 

W całym tym zestawieniu, cudowny jest fakt, że każdy z tych falafeli ma inny smak – w tym wypadku definiują go proporcje i dodatki. Kotleciki z ciecierzycy można doprawiać dowolnie, stąd wachlarz możliwości. Wybraliśmy tylko pięć miast i po jednej restauracji dla każdego z nich, jednak w naszym kraju wcale nie jest tak trudno o dobry falafel. Miło jest wiedzieć, że istnieje alternatywa dla ociekającego tłuszczem kebaba, prawda?

 

Tekst: Ewa E. Kubiatowska - Redakcja Mówią Na Mieście