Rożek wbity w ziemię to koszmar każdego dziecka (no dobra, my też zawsze płaczemy). Jeszcze gorsze od tego doświadczenia jest rozczarowanie – miało być pysznie, a jest byle jak. Sprawdź, gdzie wybrać się na lody i zadowolić głodną pyszności duszę.

Gelato Itaiano Donizetti
Według Naleśnikarni Donizetti, dobre lody szybko się topią, mają blady kolor i ciężko się nakładają. Taka jest prawda Kochani, bez zagęstników, sztucznych barwników i emulgatorów ta pyszna masa na pierwszy rzut oka nie jest aż tak atrakcyjna. Uwierzcie nam, że żadna z tych „wad” nie zepsuje Wam deseru. Kolor i tak jest ładny, nakłada przecież sprzedawca, a zjecie je tak szybko, że nawet nie zaczną się topić. Fantazyjne smaki zaspokoją każde podniebienie!

 

 

Lodziarnia na Starowiślańskiej
Pracownia cukiernicza Stanisława Sargi cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Krakowa. Lody wytwarza się tu tradycyjnymi metodami od naprawdę wielu lat. Obecny właściciel, Pan Sarga, przejął lokal w 1985roku. W tym czasie wyjątkowo ciężko było o odpowiednie składniki i sprzęty, ale udało się. Dziś do tej cukierni ustawiają się gigantyczne kolejki, a każdy kto w niej stoi mówi, że warto. Przekonaj się sam!

 

 

Emil Kręci Lody
Rynek Podgórski 13, tak brzmi adres tej niesztampowej cukierni. Emil, przesympatyczny mężczyzna z brodą o super szczerym uśmiechu. Nie ma tu nadęcia czy „ochów i achów” nad własną robotą. Składniki bardzo dobrej jakości, prosta receptura i szeroki wybór smaków. W sprzedaży również lody na patyku, standardowo również kawa i ciacho. Mango, czarny sezam, arbuz, herbata, masło orzechowe, czarna porzeczka, kawa, mięta… Nadciągamy!

 

 

Cukiernia Argasińscy
Firma powstała w 1937 roku w Nowym Sączy. Dziś, rodzinny interes prowadzi już trzecie pokolenie Argasińskich. Lekko ciągnące, kremowe lody pełne smaku to ich znak rozpoznawczy. Każdy smak został tu doprowadzony do perfekcji, a wybór jest całkiem szeroki. Naturalne składniki i brak chemii czuć na odległość. Zjecie tu tradycyjne warianty lodów śmietanowych i sorbetów, czyli bakaliowe, truskawkowe, jogurtowe, malinę, cytrynę, itp. 

Przywitaj wiosnę w swoim stylu!

 

 

Cukiernia Starowicz
W Cukierni Starowicz nowoczesne receptury łączą się z nowoczesnym podejściem. Cukiernię znajdziecie na Kazimierzu, a konkretnie przy ulicy św. Wawrzyńca 32. Firma ma swój początek już w latach 50. XX wieku. W tym przypadku również mamy do czynienia z interesem rodzinnym. Zjesz tu rzadko spotykane lody cassatte, czyli trzy podstawowe smaki uformowane warstwowo w kulę, nadziane bitą śmietaną i bakaliami. Pycha!

 

 

Tradycyjne, gelato, sorbet czy casatte? Po co się rozdrabniać, spróbuj wszystkich!

 

Ewa Kubiatowska MNM

zdjęcia pochodzą z fanpage opisywanych lokali :)