Eko, organic, bio – nazwy te stosowane są zamiennie i powinny odnosić się do żywności produkowanej w sposób, który ma na celu jak najmniejsze obciążenie środowiska naturalnego. Przy uprawach ekologicznych nie stosuje się syntetycznych środków ochrony roślin i nawozów. Nie mogą być również genetycznie modyfikowane, czyli są wolne od GMO. Produkty ekologiczne oznaczone są zielonym liściem, a sposób produkcji regulowany jest prawnie. 

Aby produkt uzyskał to oznaczenie, musi składać się w co najmniej 95% ze składników wytwarzanych zgodnie z normami upraw ekologicznych. Obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej i dotyczy żywności wyprodukowanej na jej terenie. W Polsce przyznawane są również etykiety „eko-land” i „eko – znak ekologiczny”. Trzeba jednak pamiętać, że napisy „bio” lub „organic” nie są regulowane prawnie. Jeśli produkt posiada ten napis, a brak na nim wyżej wspomnianych oznaczeń, trzeba liczyć się z tym, że może być to tylko chwyt marketingowy. Podobnie jest z określeniem „naturalne”, czy „bez chemii”. Patrząc w odwrotnym kierunku, jeżeli coś posiada symbol zielonego liścia, eko-landu czy znaku ekologicznego, to z założenia jest bio. Jeżeli więc, mamy do wyboru dwa oznaczone w ten sposób produkty, a na jednym z nich widnieje również przedrostek „bio-”, nie oznacza to, że ten drugi jest lepszy od pierwszego.

Co z warzywami, owocami, ziołami? Zawsze możemy zapytać sprzedawcę o certyfikaty. Możemy również zdać się na własne oczy – im bardziej kształty roślin są nieregularne, w tym naturalniejszych warunkach rosły. Jeśli na jabłku widzisz ślady po robakach, a liście sałaty nadgryzły ślimaki, oznacza to, że nie były traktowane agresywną chemią. Przyznać się, kto jeszcze przeszukuje sklepy w poszukiwaniu najładniejszych warzyw czy owoców?

Sprawdź też listę tradycyjnych warszawskich bazarów i targowisk

W przypadku jajek – patrzmy na ich wygląd i napisy na skorupkach (jeżeli takowe posiadają). Jajka od małych, lokalnych wytwórców będą miały różną wielkość i odcienie. Wybierajmy jajka, na których pierwszą cyfrą jest 1 (wolny wybieg) lub 0 (chów ekologiczny). W przeciwnym razie mamy do czynienia z jajkiem od kury, która tłoczyła się z kilkunastoma innymi na jednym metrze kwadratowym.

Oto lista warszawskich bazarów, które specjalizują się w handlu żywnością ekologiczną:
Bazar Olkulska, ul. Olkulska 12
Bio Bazar, Fabryka Norblina, ul. Wołoska 3 – przeniesiony tymczasowo na Mokotów z Żelaznej
Hala Gwardii, Plac Żelaznej Bramy
Hala Mirowska, Plac Mirowski 1 (nie jest z założenia eko, ale znajdziesz tam sporo certyfikowanych stoisk)
Forteca u Kręglickich – rolniczy targ (wydarzenie cykliczne), ul. Zakroczymska 12
Warszawski smak – wydarzenia cykliczne, w różnych częściach miasta
Wege Bazar - wydarzenia cykliczne, w różnych częściach miasta

 

Znasz jeszcze jakieś bio-bazary, targi lub giełdy żywności ekologicznej w Warszawie?

Podziel się w komentarzu, na pewno odwiedzimy!