Zobacz też: Muzeum za złotówkę? Warszawskie obchody setnej rocznicy niepodległości.

Artystka urodziła się w Belgradzie, ówczesnej stolicy Jugosławii (dziś: Republika Serbii). W swojej twórczości dotyka delikatnych tematów związanych z jej pochodzeniem. Jej twórczość odcisnęła ogromne piętno na rozwoju sztuki współczesnej.

Z ciekawostek: na zdjęciu Lady Gaga pobierająca lekcje u Mariny Abramović  

O działaniach tej kontrowersyjnej artystki – ikony performans`u – słyszeli już chyba wszyscy. Marina Abramović niejednokrotnie prezentowała swoje nagie ciało, samo-okaleczała się na oczach tłumu, przemierzała Wielki Mur Chiński aby po 90-ciu dniach na spotkać się na jego środku ze swoim ówczesnym partnerem życiowym i zawodowym (Ulay) i w tym miejscu zakończyć tę znajomość. Co ciekawe, do jednych z najbardziej emocjonujących performans`ów jej autorstwa należą jednak te, podczas których Marina nie robi nic – siedzi bez ruchu dniami, tygodniami, miesiącami. Tak było w przypadku dzieła "Artysta jest obecny" ("The Artist is Present" – MoMA, New York) z 2010 roku, kiedy Abramović siedziała bez ruchu łącznie 736 godz., w towarzystwie widzów, którzy mogli usiąść naprzeciwko niej.

 

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej na temat artystki, odsyłamy do filmu „Marina Abramović: Artystka obecna”.

 

Już w marcu przyszłego roku Marina Abramović odwiedzi Polskę. Co więcej, otworzy wystawę dotyczącą własnej twórczości. Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zaprezentuje około 120-tu dzieł artystki, zaczynając od tych pochodzących z lat 60-tych, kończąc na teraźniejszych działaniach artystki. Organizatorzy poinformowali, że zaprezentowane zostaną rekonstrukcje niektórych akcji, tuż obok materiałów video, fragmentów archiwalnych scenografii, obiektów, fotografii, a nawet obrazów i rzeźb. To niepowtarzalna okazja aby lepiej zrozumieć jej twórczość, przyjrzeć się dokumentacji (jakby nie patrzeć, wybitnych) dzieł z bliska, oraz zobaczyć Marinę Abramović na żywo, nie wyjeżdżając poza granicę kraju. Mówcie co chcecie, my już odliczamy dni.

 

Wystawa pojawi się w Toruniu dzięki współpracy z takimi instytucjami jak Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebaek z Danii, Moderna Museet ze Sztokholmu,czy Bundeskunsthalle z Bonn. Warto zaznaczyć, że CSW w Toruniu ma już za sobą takie przedsięwzięcia jak wystawy prac Davida Lyncha i Gregory'ego Crewdsona. Chylimy czoła i czekamy na więcej ogłoszeń.

A teraz otwieramy kalendarze:

Wernisaż wystawy „Do czysta” (org. „The Cleaner”) odbędzie się 8 marca 2019r. o godz. 19.00, w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Marina Abramović pojawi się na nim osobiście. Wystawa potrwa pięć miesięcy, a jej zakończenie planowane jest na 11.08.2019r.

 

Odliczamy!

 

Zdjęcia pochodzą z oficjalnego fanpage`a artystki.