Na terenie Warszawy co roku hucznie obchodzi się rocznicę odzyskania niepodległości. Rekonstrukcje, pikniki, spektakle, marsze (choć to najbardziej kontrowersyjny punkt programu) to jedne z wielu wydarzeń towarzyszących. Tegoroczna rocznica jest jednak szczególna, w końcu w listopadzie minie aż 100 lat od momentu odzyskania wolności przez Polskę. Choć dokładny program na dzień 11.11.2018 nie jest jeszcze znany, obchody rozpoczęły się wraz z początkiem września.
Zobacz też: Wrześniowe spotkania Varsavianistyczne
Akcja „Muzeum za 1zł” to bardzo dobry pretekst do rodzinnych rozmów o historii kraju. Za symboliczną złotówkę wejdziemy w tym roku do jedenastu różnych instytucji:
-Muzeum Powstania Warszawskiego,
-Muzeum Historii Żydów Polskich Polin,
-Muzeum Karykatury
oraz Muzeum Warszawy wraz z oddziałami, czyli:
-Muzeum Drukarstwa,
-Muzeum Farmacji,
-Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry,
-Muzeum Ordynariatu Polowego,
-Muzeum Warszawskiej Pragi,
-Centrum Interpretacji Zabytku,
-Korczakianum (od drugiej połowy września).
Pamiętajmy jednak, że projekt trwa od 1-szego września, do 30-tego listopada. W tym okresie Miasto szczególnie zachęca do udziału w akcji warszawskie szkoły, sugerując, by każda klasa pojawiła się w jednym z powyższych muzeów przynajmniej raz w czasie trwania „promocji”.
„Radni m.st. Warszawy wierzą, że tego rodzaju przedsięwzięcia przyczynią się nie tylko do lepszego zrozumienia dziejów Polski i naszego miasta, ale także, poprzez ich gruntowne pogłębienie, do budowania narodowej zgody i zrozumienia miejsca naszej ojczyzny we wspólnocie międzynarodowej.” – P. M. Łań, www.um.warszawa.pl
My również w to wierzymy, nie tylko w odniesieniu do najmłodszych odbiorców.
Korzystając z akcji „Muzeum za 1zł” możemy wpaść na grupowe zwiedzanie ze znajomymi z pracy po skończonej zmianie, ze znajomymi w ramach wieczornego spotkania, samotnie w czasie rowerowej wycieczki czy popołudniowego spaceru i z całą rodziną po przed wspólnym obiadem.
Zachęcamy do odwiedzin, to naszym zdaniem jedna z najlepszych opcji na uczczenie pamięci o walczących Polakach.