Zdrowy, domowy posiłek w przytulnej atmosferze i ludzie, którzy go stworzyli. Brzmi obiecująco, szczególnie, gdy trafiasz do nowego miejsca i nie masz bladego pojęcia co ze sobą zrobić, lub zwyczajnie znudziły Ci się już knajpy i restauracje. Eataway to możliwość, dzięki której masz szansę spożyć wybrany przez siebie posiłek w mieszkaniu wybranego przez siebie kucharza lub u siebie w domu.

zobacz też: CO ZROBIĆ Z RESZTKAMI JEDZENIA? PRZEPIS NA OBIAD W WERSJI ZERO WASTE

 

Ideą całego przedsięwzięcia jest stworzenie sieci kucharzy, którzy oferują swoje usługi na całym świecie. Dajmy na to – jedziecie większą grupą do Wiednia, nie bardzo wiecie gdzie zjeść, równocześnie zmęczeni podróżą nie macie siły na restauracje, a fast-food Was nie zadowala. Wchodzicie więc na stronę www.eataway.com i odszukujecie kucharza, który aktualnie wystawia swoją ofertę w tym mieście. Najprawdopodobniej, będzie to osoba oferująca lokalne przysmaki i ugości Was u siebie. Przy okazji na pewno opowie Wam co nieco o mieście i miejscach, do których warto zajrzeć. Płacicie składkę i wychodzi z pełnymi brzuchami, głową pełną nowych informacji oraz nową znajomością. Kto wie, być może ten wieczór zaowocuje wieloletnią przyjaźnią?

 

 

To był akurat dość dalekosiężny przykład. Co prawda już w większości dużych miast świata można znaleźć po kilku kucharzy korzystających ze strony, jednak na ten moment, najwięcej z nich ogłasza się w Polsce – dajmy na to w Krakowie czy Warszawie. Zachęcamy więc do wypróbowania działania strony w swoim najbliższym sąsiedztwie – może się okazać, że sąsiadka z tej samej ulicy lepi najlepsze pierogi na świecie, a w domu, który mijasz po drodze do pracy gotuje się wyśmienitą kuchnię meksykańską, bazującą na przepisach przywiezionych wprost z tego kraju.

 

 

Co zyskujesz jako gość? Możliwość obcowania z drugim człowiekiem, domowy posiłek bez konserwantów, ze świeżych, lokalnych produktów, oparty na sprawdzonych, rodzinnych recepturach, pełen pasji i serca do gotowania. Chyba nie musimy nikogo przekonywać, że tak jest nie tylko smaczniej i przyjemniej, ale przede wszystkim zdrowiej. Dokonując wyboru możesz kierować się intuicją, lokalizacją, opisem, zdjęciami wystawcy oraz opiniami innych użytkowników. Jako kucharz z kolei zarabiasz dodatkowe pieniądze, dzielić się swoimi umiejętnościami, doświadczeniami i kulturą z innymi. W tym układzie każdy z was zyskuje.

 

Eataway to jednak nie tylko jedzenie w doborowym towarzystwie. Twórcy wierzą, że dzięki możliwości gotowania dla innych w domowym zaciszu, uda się owocnie szerzyć ideologię zerowaste. Ważnym elementem start-up`u jest też pro-ekologiczne podejście. Dostawcy poruszają się na rowerach, przewożąc wysokiej jakości posiłki w przyjaznych środowisku opakowaniach.

Mocno dopingujemy i zabieramy się za poszukiwanie najbardziej odpowiadającego nam menu. Kuchnia Kolumbijska, oryginalne Tandoori z Bangladeszu czy Baba ghanoush? Och, nprawdę ciężko się zdecydować!