Kilka zdań dla tych, którzy jakimś cudem, jeszcze nie słyszeli co kroi się w najbliższym czasie. Już niebawem, w CSW w Toruniu pojawi się wystawa jednej z najbardziej kontrowersyjnych współczesnych artystek. Marina Abramovic, intermedialna artystka serbskiego pochodzenia, ikona performansu, dla której najbardziej oczywistym środkiem wyrazu jest jej własne ciało.

 

„W swojej sztuce próbuje przekroczyć fizyczne i psychiczne ograniczenia ciała, bada możliwości umysłu i związek zachodzący między artystą a widownią.” –  pisze Centrum Sztuki Współczesnej na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Zobacz też: CSW Toruń szaleje, czyli Marina Abramović na przyszłorocznej wystawie retrospektywnej

 

Wystawa „ The Cleaner/Do czysta” to światowe turnee, przedstawiające twórczość artystki przekrojowo. Na wystawach zaprezentowanych zostanie około 120-tu dzieł, w tym prace pochodzące z lat 60-tych oraz współczesne realizacje. Widzowie będą mieli okazję zetknąć się z zrekonstruowanymi akcjami performatywnymi Abramović, a także obrazami, rzeźbami, fotografiami, obiektami i fimami, będącymi materiałami archiwalnymi dokumentującymi jej działania na przestrzeni ostatnich 50-ciu lat. W tym miejscu warto zaznaczyć, że Polska jest jedynym krajem w naszej części Europy, który uczestniczy w trasie.

 

 

Daty graniczne trwania wystawy w Toruniu znamy już od dawna: 8.03–11.08.2019, z czego data początkowa wyznacza jej wernisaż. Marina Abramović osobiście otworzy wystawę. Ogłoszono, że w sprzedaży pojawi się 750 biletów na to wydarzenie, a każdy z nich kosztować ma 50 zł (bez podziału na ulgowe i normalne). Bilety będą dostępne wyłącznie przez stronę internetową CSW Toruń od 28.01.2019r (godz. 12:00).

 

 

Jeśli jednak macie ochotę na więcej, tj. na spotkanie artystki z odbiorcami, rezerwujcie czas dnia następnego. Odbędzie się ono dokładnie 9.03.2019r. o godz. 13:00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, przy Alei Solidarności 1-3 (w Sali Koncertowej).

29-ty stycznia – to właśnie tego dnia, od godziny 12:00 przez oficjalną stronę CSW w Toruniu można będzie zakupić bilety na wyjątkowe spotkanie z artystką. Sala podzielona zostanie na kilka stref, a więc, jak się można domyślić, cena wejściówki zależeć będzie od wyboru miejsca. Ceny rozkładają się następująco:

Sektor I, rzędy A–C – wyłączone ze sprzedaży

Sektor II, rzędy D–G – do biletów sektora II dołączony zostanie katalog wystawy oraz zapewnione miejsce na parkingu przy CKK Jordanki – 500 zł

Sektor III, rzędy I–X – 250 zł

Sektor III, rzędy XI–XVII – 150 zł

Balkony – 75 zł

Całe spotkanie ma być tłumaczone symultanicznie na język polski. Przewidziane są również telebimy wyświetlające transmisję na żywo, tak, aby każdy z uczestników mógł wynieść ze sobą jak najwięcej doświadczeń. Ilość miejsc jest limitowana, do sprzedaży ma trafić 777 biletów. Każdy z nic obejmuje również wejściówkę na wystawę, ważną do 9.03.2019r.

 

 

Jeśli zależy Wam tylko na wystawie, lub zwyczajnie data spotkania nie jest Wam na rękę, skorzystajcie z tradycyjnego biletu, nie obejmującego spotkania z Mariną (w znaczeniu dosłownym). 30-tego stycznia w sprzedaży regularnej pojawią się bilety uprawniające do wejścia na teren ekspozycji. Tak kształtują się ich ceny:

Bilet normalny – 25zł

Bilet ulgowy – 20zł

Bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe + dwoje dzieci poniżej 18-tego roku życia) – 50zł

Do kupienia zarówno przez stronę internetową, jak i w kasie galerii.

 

 

To jak? Z kim widzimy się w Toruniu?

 

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej CSW Toruń oraz oficjalnego fanpage`a Mariny Abramović.