Na wystawie poświęconej hiszpańskiej legendzie ukazanych zostało 30 prac pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie (inauguracja odbyła się we wtorek 12.02). Wśród nich znajdą się talerze z wizerunkami twarzy, tworzone we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką, oraz grafiki, w większości litografie, w tym 14 prac z najdłuższego stworzonego przez niego cyklu, pt.: „Kobieta w fotelu” (1948-1949). Tytułową bohaterką odbitek jest Françoise Gilot, czyli ówczesna partnerka Pabla. Niektóre z nich przedstawiają kobietę w przywiezionym z Polski zakopiańskim kożuchu. Na wystawie podziwiać będzie można również martwe natury, „Śniadanie na trawie” według popularnego obrazu E. Maneta, oraz popiersie kobiety w kapeluszu. W kolekcji MNW znalazł się również jeden jedyny rysunek: „Dziewczyna polska”, przedstawiający młodą kobietę w chuście.

Zobacz też: Wystawa Mili Starzyńskiej - juz niedługo w MOMU

 

Mnogość elementów polskiej kultury w pracach Picassa z kolekcji MNW wynika z jego wizyty w kraju, która odbyła się w 1948 roku. Po II wojnie światowej artyście bliskie były poglądy komunistyczne – w ramach poparcia nowego ustroju w naszym kraju pojawił się na Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu. Wizyta, choć początkowo trwać miała zaledwie kilka dni, przedłużyła się do okresu dwóch tygodni. W tym czasie artysta odwiedził Kraków, Oświęcim i Warszawę. 29.08 Picasso odwiedził Muzeum Narodowo w Warszawie, po którym oprowadził go sam dyrektor, prof. Stanisław Lorentz. Tego samego dnia, malarz, grafik i rzeźbiarz w jednej osobie przekazał słynne dwadzieścia półmisków na ręce prof. Lorentza.

 

 

Też widzicie tę scenę oczami wyobraźni? My bardzo wyraźnie. Ale wróćmy do konkretów dotyczących wystawy. Pokazowi towarzyszyć będą oprowadzania tematyczne („Picasso i ceramika” – 17.02, „Picasso i grafika”-24.02), wykłady specjalne (17.02 – Halina Polak i 23.02 – Przemysław Głowacki), pokaz filmu „Tajemnica Picassa” (15 i 23.02), warsztaty z linorytu dla młodzieży (23.02), warsztaty ceramiczne dla dzieci 5-12 lat i ich opiekunów (24.02), oraz standardowe oprowadzania po pokazie (16 i 23.02). Cześć z nich jest całkowicie darmowa, za wstęp na inne zapłacicie do 20zł za osobę. Na każde z nich konieczna jest rejestracja. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie muzeum: http://www.mnw.art.pl/edukacja/programy-do-wystaw-czasowych/pokaz-specjalny--pablo-picasso/

 


Pokaz stanowi inaugurację cyklu Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie, w którego ramach Muzeum będzie prezentowało najciekawsze obiekty ze swoich magazynów. Pokaz specjalny Pabla Picassa potrwa do przyszłej niedzieli włącznie, tj. 24.02.

 

Zdjęcia pochodzą z fanpage`a Muzeum Narodowego w Warszawie.