Zobacz też: BAM pres. Mark Knight już w maju w Palladium - sprawdź szczegóły

Weźcie do ręki czerwony mazak i zaznaczcie w kalendarzu dziesięć dni : 5-14.04. W tym okresie trwać będzie jedno z naszych ulubionych kinowych wydarzeń. Wiosna Filmów to festiwal, które na stałe zagościł w kalendarzy najważniejszych warszawskich wydarzeń kulturalnych. Z reguły trwa on około tygodnia i przedstawia premiery, przedpremiery i najważniejsze produkcje sezonu. To już dwudziesta piąta edycja, w związku z czym organizatorzy postanowili przedłużyć ten czas do dziesięciu dni. Zobaczycie podczas niego tytuły doceniane i nagradzane podczas takich wydarzeń jak festiwal w Cannes, Wenecji, Karlowych Warach, San Sebastian czy Locarno. Wśród nich znajdą się również hity Europejskich Nagród Filmowych i Oskarowej gali. Odliczamy dni!

 

 

Jak się pewnie spodziewacie, na festiwalowe seanse będzie trzeba się udać do stylowego, kameralnego Kina Amondo, mieszczącego się przy ulicy Żurawiej. Jednak jako, że świętujemy jubileusz Wiosny Filmów, do tegorocznych obchodów przyłącza się kultowe Kino Elektronik (ul. Gen. Zajączka 7) i to właśnie w nim odbędzie się pokaz otwierający wydarzenie. Piątego kwietnia, w piątek, o godzinie 20:00 zostanie w nim wyświetlony film pt.: „Synonimy”, czyli izraelsko-niemiecko-francuska produkcja, która zgarnęła Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym MFF w Berlinie. Będzie to pierwsza projekcja tego filmu w Polsce.

 

Dystrybutor filmu, AURORA FILMS, obraz „Synonimów” opisuje w ten sposób:

Laureat Złotego Niedźwiedzia oraz Nagrody FIPRESCI ostatniego festiwalu w Berlinie to jednocześnie najbardziej osobisty film cenionego izraelskiego reżysera Nadava Lapida. Film opowiada historię młodego izraelskiego mężczyzny imieniem Yoav, który chcąc się odciąć od swojej przeszłości, decyduje się na wyjazd do Paryża. Początki w nowym mieście nie wyglądają jednak tak, jak mógłby sobie wyobrazić. Najprostszą drogą do tego, by zapomnieć o swojej ojczyźnie, jest porzucenie rodzimego języka. Stąd Yoav nie mówi ani słowa po hebrajsku, a francuską stolicę poznaje z nieodłącznym słownikiem w ręku. Nową tożsamość pomaga mu odkryć młoda francuska para, z którą bohater szybko się zaprzyjaźnia. 

Opierając się na własnych doświadczeniach, Nadav Lapid zastanawia się nad tym, czy można w jednej chwili rozprawić się z przeszłością i „narodzić się” na nowo. „Synonymes” to angażująca z każdą sceną coraz bardziej oryginalna tragikomiczna łamigłówka. 

 

Zapowiada się fantastycznie!

Cena biletów na każdy z filmów wyświetlanych w ramach Wiosny Filmów nie ulega zmianie. W dalszym ciągu za jednorazową wejściówkę na konkretny seans zapłacicie równe 12zł. Bilety można nabyć w dwojaki sposób. Po pierwsze – tradycyjnie, czyli w kasach kin biorących udział w festiwalu. Po drugie – przez Internet, łapcie więc przydatne linki:

Elektronik: http://kinoelektronik.pl/2019/03/25/9149/

Amondo: https://ekobilet.pl/amondo-films

Musicie pamiętać, że przy zakupie biletu w ramach Wiosny Filmów nie obowiązuje numeracja miejsc. Co za tym idzie, brak jest możliwości wyboru i rezerwacji miejsc przy płaceniu za wejściówkę. Dla nas nie jest to żaden problem, warto o tym jednak pamiętać, jeśli wybieracie się na seans w licznym gronie.

 

Aha, trzymajcie jeszcze jedną rzecz, która na pewno się przyda. Oto HARMONOGRAM:

 

Pokazom często towarzyszą prelekcje, dyskusje, wypowiedzi eksperckie czy zapowiedzi.

Aby być na bieżąco śledźcie stronę http://www.wiosnafilmow.pl/ oraz fanpage https://www.facebook.com/wiosnafilmow/.

 

Do zobaczenia na widowni!