Szanuj jedzenie – tak brzmi hasło tegorocznej edycji. O to, skąd decyzja odnośnie jego wyboru zapytaliśmy Maćka Żakowskiego, współzałożyciela festiwalu Restaurant Week.

Jako jedno z największych wydarzeń kulinarnych na świecie i jeden z dwóch największych na świecie festiwali restauracji obok NYC, przyłączamy się w ten sposób do wiodących, globalnych inicjatyw. Startujemy z kampanią #SzanujJedzenie, którą będziemy prowadzić przez cały rok. Jest to dla nas bardzo ważne, zarówno w życiu zawodowym jak i codziennym. Chcemy promować nie tylko chodzenie do restauracji na festiwal, ale także ekologiczny tryb życia i wyrobić nawyki zabierania bądź pakowania jedzenia na wynos.

 

Hasło #Szanujjedzenie jako tegoroczna myśl przewodnia nie jest więc przypadkowe. Decyzję, o jego wyborze ułatwiła wizyta pewnego, cenionego na całym świecie i niewiarygodnie inspirującego restauratora.

Zainspirował nas Massimo Bottura, który w lutym przyjechał po raz pierwszy do Polski. Jego fundacja „Food for Soul” jest stworzona właśnie po to, aby udowodnić, że można ugotować dania z resztek, które podane w gwiazdkowych restauracjach niczym się nie różnią od dań z menu. Zagłębiając się w temat marnowania jedzenia, zaskoczyły nas dane. Okazało się, że każdy z nas wyrzuca prawie 200 kg jedzenia, co w efekcie sprawia, że marnujemy około 1/3 światowej żywności i przyczyniamy się do większości problemów klimatycznych.

 

 

Te dane brzmią zatrważająco i takie w istocie są. Każdy z nas, zmieniając swoje nawyki tylko trochę, jest w stanie wpłynąć na zmianę tych statystyk. Chociażby przechowywanie jedzenia w przeznaczonych do tego pojemnikach – dzięki temu dłużej utrzymacie jego świeżość, przy okazji zmniejszając zużycie plastiku (pod warunkiem, że pilnujesz, by nie przynosić go ze sklepu w foliowych torebkach). Kolejnym tip`em, który bez większego problemu można wcielić w życie jest planowanie posiłków.

Wystarczy robić dokładną listę zakupów przed wyjściem do sklepu i dzięki temu, kupować mniej. Stare owoce i warzywa można wykorzystać robiąc z nich np. koktajl. Tych sposobów jest jednak znacznie więcej. 

Na zdjęciu kadr z filmu promującego #Szanujjedzenie, na którym Lara Gessler przygotowuje koktajl z warzyw i owoców, które normalnie, prawdopodnie poszłyby do śmieci. W spocie wzięli udział również Vienio, Jakub Kosel i Grzegorz Łapanowski. Sprawdźcie pełne video pod tym adresem: https://www.facebook.com/watch/?v=576753632805737

Sprawdźcie też nas sposób na obiad w wersji Zero Waste. 

Wydaje się jednak, że największy problem z marnowaniem żywności mogą mieć restauracje. Nie bez powodu słyszy się o tym, że freeganie najczęściej korzystają z łupów znalezionych w restauracyjnych kontenerach. Massimo Bottura nie jest obojętny wobec wyrzucania żywności, co na co dzień udowadnia działając w swojej fundacji. Nie każdy restaurator jednak taką fundację założy i nie każdy ma ochotę być tak aktywnym społecznie. Co więc może zrobić, by ograniczyć marnowanie jedzenia w swoim przybytku?

Restauracje dopracowując swoje menu są w stanie ograniczyć wyrzucanie jedzenia do minimum, wręcz do zera. Restauracja Nolla w Helsinkach jest najbardziej zero waste restauracją na świecie - nie marnuje po prostu niczego. Restauracje powinny zacząć od racjonalnego planowania zakupów i przygotowywania odpowiednich porcji dla gości poprzez wykorzystywanie produktów w całości - przecież z głowy ryby i jej kręgosłupa są najlepsze zupy rybne.

 

Mmm… zupa rybna. Zgadzamy się z tym w stu procentach. Restaurant Week, dzięki swojej formule, już od samego początku swojej działalności (2014r.) nie przykłada ręki do aktu marnowania żywności. Jak to się dzieje?

Zasada jest bardzo prosta. Każdego dnia festiwalu o godzinie 20:00 restauracje dostają od nas listę z liczbą gości i wybranego przez niego menu. Tym sposobem restauracje kupują potrzebne produkty w odpowiedniej ilości, a co za tym idzie, suma marnowanego jedzenia wynosi 0.

 

Mamy więc sukces w ekologicznym i strategicznym podejściu do restauratorstwa. Warto jednak wspomnieć, że ogólna idea festiwalu ma na celu zbliżenie gości do restauracji i restauracji do gości. Czas jego trwania to idealny moment, by wybrać się do restauracji, do której do tej pory, z różnych przyczyn, było Wam nie po drodze. To moment, w którym macie szansę skosztować reprezentujące założenie konkretnej knajpy festiwalowego menu w specjalnej cenie 49zł za trzydaniowy posiłek. Towarzyszyć mu będzie też festiwalowy drink – Martini Fiero & Tonic, który rozbudzi wasze kubki smakowe i przygotuje na fuzję smaków.

 

 

Wszystkie restauracje, biorące udział w festiwalu i ich jedzeniowy repertuar znajdziecie na stronie https://restaurantweek.pl/.

To tutaj dokonuje się rezerwacji – aby to zrobić należy utworzyć konto gościa i wybrać lokal. Musicie być punktualnie, bo z racji dużego zainteresowania, każda z rezerwacji wraz z wizytą trwa 90 minut – każde spóźnienie skraca Wasz czas wizyty.

 

Najedliście się do syta, a został jeszcze deser? #Szanujjedzenie i weź je ze sobą na wynos! Własne, wielorazowe pudełka są bardzo mile widziane!