Wernisaż wystawy "A w tle Pałac" Jan Styczyński PkiN lata 60/70.

Wernisaż wystawy "A w tle Pałac" Jan Styczyński PkiN lata 60/70.

Start: 23 września 2015 19:05
Koniec: 20 listopada 2015 00:00
Free

Jan Styczyński PKiN lata 60 i 70 „A W TLE PAŁAC”
Kurator: Waldemar Zdrojewski
Współpraca: dr Krzysztof Jaszczyński – Fundacja „Warszawa1939.pl”
Wernisaż: 23.09.2015, godz. 19:05
Wystawa od 24.09 do 20.11.2015
Galeria Obserwacja
ul. Tarczyńska 3, Warszawa
www.obserwacja.art.pl

Galeria Obserwacja ma zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż oraz wystawę wybitnego polskiego artysty – Fotografa Jana Styczyńskiego.

„Okazuje się, że jubileusz PKiN może być znakomitym pretekstem do ukazania miasta Warszawy na fotografiach Jana Styczyńskiego. W galerii Obserwacja na wystawie pt. „A w tle Pałac” można zobaczyć PKiN jako część tła warszawskich ulic, placów, Wisły czy też stołecznego życia ulicznego.
Fotograf realizując swoje projekty związane głównie z albumami fotograficznymi, w tym „Wędrówkami po Warszawie”, dokumentował miasto w sposób perfekcyjny, starannie dobierając kompozycję, światło i motywy.
Fotografował legendarnym Rolleiflexem 6x6 gwarantując unikalność kadrów.
Prezentowana wystawa to klasyka fotografii. Odbitki wykonane w tradycyjnej ciemni fotograficznej szlachetną metodą srebrową nie pozostawiąją wątpliwośći, że jesteśmy na styku historii i sztuki i dokumentu. Co dziś jest już rzadkością...
Wystawa „A w tle Pałac” Jana Styczyńskiego to znakomita okazja do wyprawy w przeszłość, wędrówka po latach 60 poprzedniego wieku, spacer po dawnych ulicach Warszawy.

Do współpracy w części merytorycznej oraz interpretacji prezentowanych fotografii został zaproszony dr Krzysztof Jaszczyński – Varsavianista, który w znakomity sposób dokonuje analizy przedstawionego dokumentu.

Kurator wystawy
Waldemar Zdrojewski

Słowami Karoliny Beylin:
Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym gmachem w Warszawie. Wznosi się na 40 pięter, z najwyższej jego galeryjki roztacza się widok na całą stolicę, a nawet na najbliższe okolice; złocista iglica na szczycie w dzień słoneczny rzuca daleko swe blaski.
W Pałacu Kultury i Nauki są aż cztery teatry (w tym jeden lalkowy), trzy kina, olbrzymia sala na 3500 miejsc, nazwana Kongresową, która również wykorzystywana jest jako kino. W Pałacu mieści się Polska Akademia Nauk z wieloma salami wykładowymi, Muzeum Techniki, otwarte są zawsze jakieś ciekawe wystawy.
Naprzeciw Pałacu, na tzw. Ścianie Wschodniej, wznoszą się dziś nowoczesne wieżowce, w których wiele ludzi znalazło wygodne mieszkania.

(cytat Karoliny Beylin z albumu „Wędrówki po Warszawie”)

Zdjęcia Jana Styczyńskiego z Pałacem Kultury w tle to niezwykły dokument pokazujący Warszawę drugiej połowy lat 60. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że autor starał się zrobić reportaż pokazujący, że Pałac jest dominującym elementem miasta i widać go z każdego miejsca. Ale tak naprawdę jego zdjęcia to obraz stolicy ostatnich lat okresu gomułkowskiego, gdy po październikowych zmianach Warszawa wyzwoliła się z socrealistycznej doktryny i w panoramie miasta pojawiły się nowe, nowoczesne budowle, jak choćby wieżowce „ściany wschodniej”. Na zdjęciach widzimy również i socrealistyczną arch

Najlepsze filmy na kanapowego lenia
Top Gun od dziś w kinach
Piękno opuszczonych scenografii filmów...porno