Niezwykła scenografia, kostiumy i charakteryzacja aktorów, stawiają Cats wśród najbardziej podziwianych widowisk na świecie. Już podczas premiery na deskach londyńskiego West Endu w 1981 r., musical Cats stał się jednym z najlepiej przyjętych spektakli. Z fabułą opartą na prozie T.S. Eliota Old Possum’s Book of Practical Cats i muzyką Andrew Lloyda Webbera, Cats oryginalnie reżyserowany przez Trevora Nunna, został wystawiony w ponad 30 krajach i około 250 miastach w tym tak egzotycznych, jak Buenos Aires, Seul, Helsinki czy Singapur.

 

 

Od dnia premiery przed kasami ustawiały się tłumy, a musical obsypywany był nagrodami (m.in. 7 nagród Tony dla inscenizacji nowojorskiej, w tym za najlepszy musical i za najlepszą muzykę). Cats został przetłumaczony aż na 10 języków, w tym  japoński, niemiecki (w trzech wersjach dla Niemiec, Austrii i Szwajcarii), węgierski, norweski, fiński, duński, szwedzki, francuski, hiszpański (w wersji dla Meksyku i Argentyny) oraz włoski. Produkcja szwajcarska wymagała dwujęzycznych aktorów-kotów, występujących w języku niemieckim i angielskim co drugą noc. Na całym świecie musical obejrzało w sumie ponad 50 milionów widzów! Piosenkę Memory – wielki przebój z KOTÓW – nagrało ponad 150 artystów z Barbrą Streisand na czele, zaś dwa albumy z oryginalnymi obsadami (londyński i nowojorski) zdobyły w swojej kategorii nagrody Grammy. Dzieło jest jednym z największych sukcesów komercyjnych w historii musicalu. W swoim czasie pobiło rekordy długości nieprzerwanego wystawiania zarówno na West Endzie, jak i na Broadway’u. Publiczność londyńskiego West Endu widziała Cats nieprzerwanie przez 21 lat (odbyło się prawie 9.000 przedstawień), podczas gdy Broadway wystawia spektakl od lat 18. 

Musical opisuje trwający całą noc bal Jellicle Cats. Wszystkie koty wyczekują przybycia  Old Deutronomy - patriarchy rodu kociego, wybierającego co roku jednego kota, który uda się do Kociego Nieba, aby przejść reinkarnację. Fabuła pokazuje niezwykłe sylwetki kotów z ich przywarami, nie stroniąc również od subtelnych aluzji na temat słabostek i przywar natury ludzkiej. Cats to w zasadzie cykl aktorskich piosenek, w których poznajemy kolejnych członków klanu Dachowców (Jellicle Cats). Jest wśród nich Kot Bywalec (Bustopher Jones), smakosz i znawca. Jest złowieszczy Makiawel (Macavity), o którego niecnych postępkach dowiadujemy się z ust przerażonych, ale jednocześnie zafascynowanych jego postacią kotek, Demeter i Bombaluriny. Elementem łączącym te wszystkie opowieści jest postać upadłej damy, Grizabelli – jej bolesne wykluczenie przez pobratymców i ciernista droga do Kociego Nieba, metaforycznego odkupienia.

Ten "przełomowy musical" (Daily Express) to wybuchowa fuzja muzyki, tańca i poezji. Obecnie za sprawą twórców oryginalnych, londyńskich  przedstawień, otrzymał nowe życie z myślą o kolejnej generacji widzów. Z "ponadczasową muzyką, doskonałą obsadą i spektakularnymi postaciami kotów" (Daily Mirror), zapierającą dech w piersiach choreografią i oczywiście niezapomnianym przebojem Memory, Cats jest magicznym i jedynym w swoim rodzaju musicalem.

Cats

18.05.2017, godz. 20:00, Warszawa, Torwar

Bilety do nabycia w Eventim.pl oraz salonach Empik, Saturn i Media Markt na terenie całego kraju.