Muranów jest bardzo zróżnicowany pod względem zabudowy – oszklone biurowce sąsiadują z charakterystycznymi, niemalże sześciennymi kamieniczkami. Co ciekawe, przed wojną dzielnicę zamieszkiwała głownie ludność żydowska, przez co większość jej terenów została włączona do getta w 1939 roku. Dziś zapraszamy Cię na spacer śladem najciekawszych miejsc tej części miasta.

 

Muzeum POLIN i restauracja Besamim 

POLIN to muzeum historii Żydów polskich. Spacer zaczniemy tutaj, ponieważ w ostatnich latach jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych obiektów dzielnicy. Charakterystyczna bryła została stworzona przez zespół fińskich architektów pod okiem cenionego na świecie Rainera Mahlamäkiego i oddana do użytku w 2013 roku. Co ciekawe, muzeum nie koncentruje swoich wystaw na Holokauście i II wojnie światowej, a na wkładzie Żydów w dzisiejszy obraz Polski. Przy okazji wizyty polecamy skosztować kuchni żydowskiej w tutejszej restauracji.

muzeum POLIN

 

Dom Kereta

Kto wiedział, że mamy w Warszawie taką ciekawostkę? Mowa o najwęższym domu świata, który znajdziesz we wnęce między dwoma blokami na rogu Żelaznej i Chłodnej. Instalacja artystyczna znajduje się w 152cm szczelinie, ma formę trójkąta prostokątnego i podzielona jest na trzy kondygnacje. Co ciekawe, obiekt był zamieszkiwany (prawdopodobnie jest dalej), a obecnie w wybrane weekendy roku organizowane są oprowadzania. Jeśli masz ochotę obejrzeć go od środka, musisz skontaktować się mailowo z Fundacją PSN. Autorem projektu jest J. Szczęsny.

Dom Kereta Muranów

 

Zobacz także Fat Buddha - restauracja na granicy kultur

 

Miss Kimchi

Na Muranowie zjesz wyśmienitą kuchnię koreańską. Lokal jest niewielki, a głodnych tłumy, więc polecamy dzwonić, pytać i rezerwować. Duże porcje, różnorodne menu i możliwość wypróbowania smaków, o jakich wcześniej Ci się nie śniło. Znajdziesz przy ulicy Żelaznej.

Miis Kimchi Warszawa Muranów

 

Kino Muranów

Tego miejsca raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Kino studyjne codziennie serwujące porządną dawkę filmów offowych z różnych zakątków świata. Przystępne ceny biletów, kameralne sale i historyczny klimat miejsca sprawiają, że ma się ochotę wracać i wracać. Przy okazji wizyty zachęcamy do odwiedzin podwórek, do których trafisz wchodząc po schodach nad kino. Podwórka z praktycznie każdej strony osłonięte blokami, trzepaki i wąskie chodniki – można odnieść wrażenie, że czas jakoś wolniej tu płynie. 

kino Muranów

Park Krasińskich

Nie byłoby mowy o Muranowie, gdybyśmy nie wspomnieli o jednym z najbardziej urokliwych warszawskich ogrodów. Znajdziemy tu praktycznie wszystko, czego potrzeba w takim miejscu – strumyki, fontanny, strzeliste wierzby, polany, ławki i przepiękny pałac. Latem do parku warto zajrzeć z kocykiem, rozłożyć go na polanie naprzeciw fasady i rozkoszować się promieniami słońca. Trzeba zaznaczyć, że na terenie ogrodu znajduje się mini park dla psów, co może okazać się dobrą wskazówką dla wszystkich poszukujących tego typu rozrywek dla swoich milusińskich.

Ogród Krasińskich

 

Państwomiasto

Restauracja, w której zjesz dobre jedzenie. Bardzo czytelne menu, na lunch codziennie coś innego (wersje mięsne i wege). Najbardziej jednak zwracają tu uwagę rzeczy, które dzieją się nie tylko w obrębie jedzenia. Jest to połączenie miejsca do spotkań, pracy i debat, a jego celem jest zrzeszanie ludzi gotowych do zmian. Trafisz tu na wydarzenia o bardzo różnorodnej tematyce – informatycznej, marketingowej, coachingowej… i kociej. Polecamy wszystkim lubiącym nietuzinkowe rozwiązania.

Państwo Miasto Warszawa

 

Muranów kryje wiele ciekawostek – rozglądaj się uważnie. Możesz podjeżdżać z punktu A do punktu B autem lub wchodzić we wszystkie napotkane podwórka licząc pomniki i poszukując murali. My preferujemy drugą opcję.

Kto wie, może odkryjesz coś, o czym nie mamy pojęcia?

 

Zobacz także 5 basenów, na które wejdziesz bez czepka