Warszawa gastronomią stoi. Każdy ma swoje ulubione lokale i listę tych, które ma w planach odwiedzić przy najbliższej okazji. Dziś przedstawimy Wam te, o których mówi się najwięcej – czy to przy mijaniu ich podczas spaceru, na imprezie, czy w sieci. Co złożyło się na ich fenomen i wreszcie – czy warto do nich zajrzeć? Oceńcie sami.

Zobacz też: Nowe miejsce: Żebra i Kości, czyli świetna, mięsna kolacja w centrum stolicy

Aioli

Charakter włoskiej kantyny, przystępne ceny, smaczne i jakościowe jedzenie – wszystko przekłada się na wielki sukces restauracji Aioli. Do najpopularniejszego  lokalu przy ul. Świętokrzyskiej niejednokrotnie trzeba odstać swoje w kolejce. Do sukcesu, który nie ustaje na przestrzeni lat przyczynia się kultowa oferta śniadaniowa (śniadanie za 1zł do kawy) i wydarzenia promujące zmiany w menu czy pełne muzyki wieczory. W Warszawie spotkacie się z tym szyldem również przy ulicy Chmielnej, a poza tym szukajcie w Katowicach i Gdańsku. My Aioli kochamy i szczerze polecamy.

PS. Zdjęcie w tle pochodzi z ich fanpage`a.

Gdzie? Ul. Świętokrzyska 18 i Chmielna 26

 

Banjaluka

Szczególnie latem, ich wiecznie zatłoczony ogródek przyciąga rzeszę gości, zarówno zza granicy jak i innych miast. Kolorowe światełka, mnóstwo roślinności, muzyka grana na żywo to tylko kilka z czynników, które wpłynęły na sukces miejscówki. Jego dużą częścią są bajeczne zdjęcia, styl, w jakim mówią o sobie i swoim menu, konsekwencja w działaniach, mających na celu przybliżenia gościom klimatu bałkańskiej uczty i wyśmienita kuchnia, za którą stoi sztab profesjonalistów z Olafem, szefem kuchni na czele, który powoli staje się celebrytą w warszawskim światku gastronomicznym. Kto raz zajrzał do Banjaluki, wracać będzie ciągle. Poważnie.

Gdzie? Ul. Szkolna 2/4

 

Atelier Amaro

Restauracja z gwiazdką Michelin, w której bardzo, ale to bardzo wysokie ceny idą w parze z mikroskopijnymi, degustacyjnymi porcjami jedzenia. Niewątpliwie za popularnością lokalu stoi sylwetka szefa kuchni Modesta Amaro, rozpromowanego w mediach dzięki udziałom w popularnych programach kulinarnych. Można się śmiać ze stosunku ilości serwowanego jedzenia do jego ceny, ale faktem jest, że w tym przypadku mamy do czynienia z finediningiem przez wielkie „F”. W końcu gwiazdek Michelin nie dostaje się za nic.

Gdzie? Plac Trzech Krzyży 10/14

 

Polka

W tym wypadku również mamy do czynienia z popularnością zbudowaną dzięki telewizji. Właścicielką lokalu na Starym Mieście jest sama Magda Gessler – najbardziej znana  i jedna z najbardziej kontrowersyjnych restauratorek w kraju. Warto jednak wspomnieć, że w restauracji Polka stołują się głównie turyści – ludzie z całej Polski, przy okazji wizyty w stolicy obierają sobie tą miejscówkę za cel. Z racji na lokalizację i specjalizację (kuchnia polska) zasiadają tu również tłumy obcokrajowców.

Gdzie? Ul. Świętojańska 2

 

Manekin

Wielu zastanawiało się, co stoi za sukcesem Menekina. W tym momencie spotkacie ten szyld w wielu miastach Polski i w praktycznie każdym z nich, przed drzwiami ustawia się bardzo długa kolejka. W restauracji Manekin serwowane są naleśniki w bardzo wielu wariantach. Naprawdę – ilość pozycji menu jest zatrważająca. Do tego dochodzą bardzo niskie ceny, przemyślany wystrój i ot – zagadka rozwiązana. Polacy kochają naleśniki, a tu dostają je smaczne, zawsze takie, na jakie mają ochotę i jeszcze za małe pieniądze. Polecamy wybrać się przynajmniej raz w życiu – tak po prostu, z ciekawości.

Gdzie? Ul. Marszałkowska 140 i Plac Konstytucji 5

 

Smacznego!