Kobiety są główną inspiracją obojga artystów. Jednak każdy z nich przedstawia je w inny sposób.

Sylwia Mużyło wydobywa ich piękno zewnętrzne i osadza w różnych społecznych sytuacjach. W malarstwie artystki pojawiają się małe dziewczynki, kobiety-matki (obejmujące pełnymi czułości gestami swoje dzieci), kobiety-zaklinaczki (hipnotyzujące spojrzeniem), kobiety łagodne (prezentowane wśród draperii i ornamentów roślinnych), a także mityczne istoty, efemeryczne zjawy, dziewczyny z „męskimi” atrybutami czy chłopczyce i wampy. Mużyło jest doskonałą portrecistką. Sama o sobie mówi, że wykonuje „portrety pamięciowe”, które „stają się świadectwem historii i próbą uchwycenia zjawiska przemijania”.

 

Wystawa warszawa mówią na mieście OFF COLOUR

 

Prace Jasińskiego to również ujęcie portretowe kobiety, nierzadko erotyczne. Dzieła artysty często splecione są z motywami orystycznymi, widać w nich wpływy Secesji i Młodej Polski. Charakteryzują się też odważnym użyciem koloru, którym malarz operuje po mistrzowsku. Mocna i pewna siebie kreska oraz anatomiczna znajomość ludzkiego ciała sprawiają, że prace Jasińskiego przykuwają oko. Używając mocnych kolorów, często ze sobą kontrastujących, Jasiński serwuje odbiorcy portret kobiety pewnej siebie i nieco drapieżnej. U artysty często pojawiają się też motywy ludowe – nie tylko polskie, ale też zaczerpnięte z innych kultur.

 

Wystawa warszawa mówią na mieście OFF COLOUR

 

Ciekawostką jest to, że na potrzeby wystawy artyści spróbowali pobawić się formą i namalowali siebie nawzajem. Te portrety również będzie można podziwiać podczas wystawy.

Już sama nazwa wystawy OF(F) COLOUR może być interpretowana na kilka różnych sposobów. Może to znaczyć zarówno „kolorowy”, „bez koloru”, jak i „w złym kolorze”. Niektórych może urzec subtelność w malarstwie Sylwii Mużyło, a obrazy Dominika Jasińskiego będą dla nich przerysowane, inni natomiast poczują niedosyt w dziełach Mużyło, a energię u Jasińskiego.

W tym tkwi cały urok tej wystawy, jej wielowarstwowość, świeżość i ekscytująca mnogość interpretacji.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 marca o godz. 19:00 w Amaristo Galerii Przy Teatrze w Warszawie.

Dzieła artystów będziemy mogli podziwiać do 15 kwietnia.