CYKL FILMOWY | Drugie spojrzenie. II wojna światowa w filmie montażowym

CYKL FILMOWY | Drugie spojrzenie. II wojna światowa w filmie montażowym

Start: 22 września 2015 19:00
Koniec: 15 grudnia 2015 22:00
Free
W związku z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej zapraszamy na przegląd filmów montażowych (found footage films). Found footage films to dokumenty wykorzystujące istniejące już materiały archiwalne, które poddaje się ponownemu montażowi, czasem wzbogaca efektami dźwiękowymi, sugestywną muzyką czy wprowadzeniem koloru. Cykl poprowadzi znakomity reżyser i dokumentalista, wykładowca PWSTiF Maciej Drygas, w którego twórczości found footage films zajmują znaczące miejsce. Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.



ŚRODA 6.05, godz. 18
"Ciemności skryją ziemię" (Wielka Brytania, 2014, 75’, reż. Andre Singer)
W 1945 roku wojska alianckie wyzwalają niemieckie obozy koncentracyjne na terenie byłej Rzeszy. Wśród wyzwolicieli są operatorzy, którzy filmują makabryczny krajobraz Bergen-Belsen, Auschwitz, Majdanka. Te wstrząsające zdjęcia miały stać się częścią filmu, nad którym w 1945 roku pracowali Sidney Bernstein, Richard Crossman i Alfred Hitchcock. Projektu, który nigdy nie został upubliczniony z uwagi na „ważny” interes polityczny i przeleżał 70 lat na półkach. Podczas spotkania będziemy rozmawiać o sytuacji politycznej w 1945, sile i specyfice materiałów archiwalnych.
Goście: reżyser Maciej Drygas, operator Jacek Petrycki oraz Paweł Sawicki (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau) .

PIĄTEK 8.05, godz. 16-20 (pokazy rozpoczynają się o godz. 16.00, 17.00, 18.00 i 19.00)
Pokaz filmów archiwalnych z 1945 roku
Materiały archiwalne ukazujące świat po podpisaniu aktu kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 roku. Koniec najkrwawszej wojny w dziejach świata wywarł na całym świecie niezatarte piętno. Spróbujemy przyjrzeć się temu czasowi przez pryzmat materiałów z całego świata, udostępnionych przez amerykańskie archiwa.
Wybór i opracowanie: Filmoteka DSH

WTOREK 19.05, godz.18
"Zwyczajny faszyzm (ZSRR, 1965, 130’, reż. Michaił Romm)
Klasyka radzieckiego filmu dokumentalnego, a zarazem perełka sowieckiej propagandy. Film składa się z fragmentów hitlerowskich kronik oraz filmów kręconych i zmontowanych przez reżysera, opatrzonych odautorskim komentarzem. Wykorzystane materiały z lat 30. i okresu wojny pochodzą z Reichfilmarchive i zbiorów prywatnych. Romm wraz ze swoimi asystentami przejrzał blisko 2 miliony metrów taśmy filmowej. Imponujące dzieło, które powstało w zamierzeniu jako krytyka faszyzmu, odczytywano jako krytykę wszystkich systemów totalitarnych, a film nigdy nie został pokazany w radzieckiej telewizji. W spotkaniu wezmą udział reżyser Maciej Drygas i dr Kazimierz Wóycicki (Studium Europy Wschodniej UW).
Projekt Dofinansowany przez PISF. Organizator: DSH.
Goście: Maciej Drygas (reżyser i dokumentalista, wykładowca PWSTiF), dr Kazimierz Wóycicki (dziennikarz, politolog, wykładowca Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego).

WTOREK, 9.06 godz. 18
"Hitler’s Hit Parade" (Niemcy 2005, 76’, reż. Oliver Axer, Susanne Benze)
Niemcy pod rządami Hitlera na podstawie filmów fabularnych, amatorskich, animowanych, edukacyjnych, reklamowych i propagandowych.
Gość: prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król

WTOREK 22.09, godz. 18, "Blokada (Rosja, 2006, 52’, reż. Sergiej Łoźnica)
Oblężenie Leningradu 1941-1944 na podstawie materiałów z archiwów moskiewskich
Gość: Zbigniew Gluza – prezes Ośrodka Karta

WTOREK 20.10, godz. 18
"Wir. Kronika rodzinna" (Holandia, 1997, 60’, reż. Peter Forgacs)
Historia holenderskiej rodziny żydowskiej od lat 30’ po dzień wywózki do Auschwitz – na podstawie amatorskich nagrań
Gość: Peter Forgacs – reżyser

ŚRODA 25.11 godz. 18
"Niedokończony film" (2011, 88’, reż. Yael Hersonski)
Gość: prof. dr hab. Jacek Leociak

WTOREK 15.12, godz. 18
"The Atomic Cafe" (USA, 1982, 86', reż. Jayne Loader Kevin Rafferty, Pierce Rafferty)
Film, za pomocą kolażu zdjęć dokumentalnych, archiwalnych filmów rządowych, wojskowych filmów szkoleniowych i muzyki lat 50., przywołuje okres zimnej wojny w Ameryce począwszy od zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 roku
Gość: prof. dr hab. Bohdan Szklarski politolog, dyrektor Instytutu Badań nad Przywództwem Collegium Civitas, docent w Instytucie Studiów Politycznych PAN oraz w Ośrodku Studiów Amerykanistycznych UW.

Najlepsze filmy na kanapowego lenia
Top Gun od dziś w kinach
Piękno opuszczonych scenografii filmów...porno