W dniach 18-24 listopada zapraszamy na wrocławską edycję 10. FF Pięć Smaków. Coroczny przegląd kina Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej, powraca do Kina Nowe Horyzonty z 10 znakomitymi tytułami.

Piątek to „Noc grozy”. O ciarki przyprawią koreańskie produkcje: „Szczurołap” i „Lament”. Pierwszy z nich to kojarzone z baśnią braci Grimm, filmowe podanie o bohaterze, który przybywa do wioski, aby grą na flecie wybawić mieszkańców od plagi szczurów. Krwiożercze stworzenia okazują się jednak mniej niebezpieczne od jej mieszkańców. Później wpadniecie w „Lament”. Na Hong-jin proponuje filmowe śledztwo w sprawie tajemniczych zgonów na koreańskiej prowincji. 

Po filmowych akcentach z Korei Południowej, skierujemy kroki na północ. Z reżimowej Korei pochodzi bowiem „Towarzyszka Kim w przestworzach”. Zrealizowana w cukierkowej konwencji porywa szczerością emocji, gdy na ekranie widzimy młodziutką bohaterkę, walczącą o to, aby zostać akrobatką. Przechodząca kolejne etapy akceptacji władz, postprodukowana poza Koreą historia, to filmowy smaczek, którego nie zobaczymy na żadnym innym festiwalu w Polsce, czy dystrybucji.

Pokazywana w Toronto i Rotterdamie „Gwiazda szeptów” to kolejny film Siona Sono, który wysyła nas na zupełnie inną planetę. Główną bohaterką jest kurierka-android, która w samotności przemierza zdziesiątkowaną Ziemię, doręczając przesyłki rozproszonym w kosmosie odbiorcom. „Gwiazda” zrealizowana została częściowo na terenach regionu Fukushima, a statystami byli mieszkańcy prefektury, doświadczeni skutkami katastrofy z marca 2011. 

Polskim akcentem festiwalu jest „Mnich z morza” Rafała Skalskiego, z którego dowiecie się, że 20-latek staje się mężczyzną dopiero w momencie… zostania mnichem. Wraz z reżyserem podążamy śladem Balla, który udaje się do Watu, aby tam wyświęcić się i doświadczyć tzw. „religii instant”, którą wyznaje wielu współczesnych mężczyzn w Tajlandii. Reżyser będzie gościem pokazu.

 „Długie przeprosiny” to dramat japońskiego twórcy Miwy Nishikawy. Główni bohaterowie, prowadzący skrajnie różne style życia, zostają połączeni w tragicznych okolicznościach. Od tego czasu, mimo różnic i nieznania się, będą się wspierać. Wzruszająca, filmowa transfuzja światopoglądów, której towarzyszy wspaniała, jazzująca ścieżka muzyczna. 

Specjalizujące się w pinku eiga („różowym” kinie erotycznym) studio przyniesie czarną komedię erotyczną „Dziewczyna w technikolorze”. Przebywający w szpitalu, w zupełnym odcięciu od uwspółcześniającego się z pogardą dla opóźnionych jednostek świata bohater, pragnie po wyjściu spotkać się z dawną (i jedyną) kochanką.  Jak będzie wyglądało zderzenie z rzeczywistością? 

Klasyka kina zaznaczy się w tym roku w „Salaam Bombay!” (reż, Mira Nair, 1988). Złota Palma w Cannes i nominacja do Oscara za najlepszy tytuł nieanglojęzyczny 1989 roku. Przełomowy dla indyjskiej kinematografii film debiutującej wówczas reżyserki: uderzający autentycznością obraz życia na indyjskich ulicach, z młodymi bohaterami, którzy podbili serca publiczności na całym świecie. 

„Zwyczajna rodzina” to propozycja od Eduardo Roya, Jr z Filipin. Jane i Aries: nastolatkowie z chaotycznych ulic Manili, ich malutkie dziecko i szereg niebezpieczeństw. Mocne połączenie emocjonującego thrillera z dramatem społecznym i dwójka bohaterów, których (nieoczekiwanie) nie sposób nie lubić.

Na zakończenie „Atak serca”, czyli lustro dla freelancerów, które bez pardonu podkłada Nawapol Thamrongrattanarit. Pogromca dedlajnów i mistrz Photoshopa nie może poradzić sobie z wysypką na własnej skórze: śliczna dermatolożka zaleca mu odpoczynek. Czy składający się w 70% z kofeiny freelancer podoła temu zadaniu? 

Bilety na seanse w cenie 16 zł do kupienia w kasach i na www.kinonh.pl. Łączony bilet na seanse „Nocy grozy” w cenie 25 zł.