Festiwal „Sputnik nad Polską” zaprasza przede wszystkim na KINO KONKURSOWE. W tym roku po raz pierwszy odbędą się aż dwa starcia najlepszych produkcji rosyjskiej kinematografii. Oprócz fundamentalnego KONKURSU FILMÓW FABULARNEGO, we współpracy z rosyjskim Festiwalem ArtDocFest oraz Szkołą Kina Dokumentalnego Mariny Razbieżkinej po raz pierwszy przy okazji jubileuszowej edycji Festiwalu powstał KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH “Rosja w dokumencie”

W KONKURSIE FILMÓW FABULARNYCH do walki o Grand Prix Sputnika stanie 16 najciekawszych fabularnych filmów autorskich ostatnich dwóch lat. Będą to produkcje nagradzane i wyróżniane na tegorocznym 27. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi, filmy triumfujące na 68. MFF w Cannes oraz objawienia 24. Festiwalu Kina Rosyjskiego „Okno na Europę” w Wyborgu, wśród których zobaczymy takie tytuły jak: “Dobry chłopiec” Oksany Karas, “Dotyk wiatru” we współpracy reżyserskiej Olgi Wieremiejewej i Jeleny Demidowej, czy “O miłości” Anny Melikian. Pojawi się również nagrodzony “Srebrnym Lwem” za najlepszą reżyserię na 73. MFF w Wenecji - “Raj” Andrieja Konczałowskiego, doceniony w Soczi “Windykator” debiutującego Aleksieja Krasowskiego, “Zoologia” w reżyserii wybitnego Iwna I. Twierdowskiego oraz film pod tytułem “Zadymiarze” Michaiła Miestieckiego. Jury, na które składają się - przewodnicząca Kinga Dębska, Anna Kazejak oraz Artur Zaborski nie będzie miało w tym roku łatwego zadania. 

 

 Jeszcze trudniej będzie miało Jury, pierwszego w historii Festiwalu KONKURSU KINA DOKUMENTALNEGO “Rosja w dokumencie”, w którym spośród 10 naprawdę niesamowitych tytułów - Hanna Polak, Dorota Roszkowska i Piotr Szygalski wyłonią zwycięzcę nagrody Sputnik. W kolejce po Grand Prix konkursu filmów dokumentalnych ustawiły się takie tytuły jak: “24 śniegi” Michaiła Barynina, “Mój przyjaciel Boris Niemcow” w reżyserii Zosi Rodkiewicz, “Pułapka na myszy” Kristiny Kwitko, czy “Twój brat Kain” Iriny Wasilewskiej. Zobaczymy “Męski wybór” Jeleny Demidowej oraz “Rok literatury” reżyserii Olgi Stołpowskiej oraz inne, naprawdę warte głosu produkcje. 

Sekcja KALEJDOSKOP tradycyjnie przedstawi najgłośniejsze rosyjskie produkcje fabularne różnych gatunków i w tym roku wyjątkowo obfitować będzie w świetne i niepowtarzalne rosyjskie komedie! W programie znajdą się takie tytuły jak: "Piątek" Jewgienija Szelakina, czy "Duch" reżyserii Aleksandra Wojtinskiego. Pojawi się także komedia muzyczna pod przewrotnym tytułem "Podróż nie poślubna" Dmitrija Izmiestiewa, ale również komediodramat Wiery Storożowej "Do wynajęcia dom ze wszystkimi niedogodnościami". Zaprezentujemy najnowszy komediodramat Julii Biełej pt. "Miejskie ptaszki" oraz zbiorowy projekt siedmiu reżyserek w tragikomedii "Petersburg. Tylko z Miłości". Sekcja zaprezentuje także film grozy nakręcony przez Pawła Ruminowa, pod tytułem "Dislike” oraz thriller "Sztuka Prawdziwa" Renata Dawletjarowa. W mniejszości, ale obowiązkowo pojawi się dramat reżyserii Aleksandra Amirowa pt. "Teli i Toli" oraz film kryminalny Siergieja Snieżkina - "Kontrybucja". 

Jak co roku filmy we współpracy koprodukcyjnej zaprezentujemy w sekcji OKNO NA EUROPĘ: PROGRAM KOPRODUKCJI, które przyjadą do nas prosto z Festiwalu w Wyborgu. W tym roku będą to m.in.: “Krwawe kły” Siergieja Jastrżembskiego nakręcone w koprodukcji z Francją i Kenią, głośny tytuł Witalija Manskiego “Pod opieką wiecznego słońca”, czy “Syndrom Kukiełki” Jeleny Chazanowej. 

Ponadto, przegląd dorobku twórczego znanych mistrzów: RETROSPEKTYWA FILMÓW SIERGIEJA SOŁOWIOWA z gościnnym udziałem reżysera, który oprócz swoich najznakomitszych dzieł jak: “Obca biała i pstrokaty” (1986), “Assa” (1987) i “2-Assa-2” (2009), “Czarna róża - znak smutku, czerwona róża - znak miłości” (1989) oraz ostatniego filmu “Tramp-ki” (2016), przywiezie do Warszawy swoją wiedzę i doświadczenie o kinie, którą chętnie podzieli się z widzami Festiwalu na spotkaniach po filmach. 

10. Festiwal “Sputnik nad Polską” w trzydziestą rocznicę śmierci wybitnego rosyjskiego reżysera ANDRIEJA TARKOWSKIEGO wspominać go będzie w RETROSPEKTYWIE jego twórczości oraz w pokazach dokumentalnych mu poświęconych. Oprócz spadku pozostawionego przez Mistrza, w postaci jego filmów, w warszawskich kinach prezentowane będą takie tytuły jak: “Ofiarowanie” (1986), “Solaris” (1972), “Andriej Rublow” (1966), “Dzisiaj przepustki nie będzie” (1956), “Dziecko wojny” (1962) i inne, wybitne dzieła z dorobku twórczego reżysera. Program poświęcony Tarkowskiemu poszerzony zostanie o dokumenty w sekcji 30 LAT BEZ TARKOWSKIEGO, w której będzie można poznać bliżej samą postać reżysera, zapisy jego życia i pracy. 

W tegorocznym repertuarze pojawi się niezwykły projekt URODZENI W ZSRR, który polegał na długofalowej obserwacji filmowej życia dzieci urodzonych w Związku Radzieckim. Siergiej Miroszniczienko, reżyser cyklu wybrał dziesięcioro siedmiolatków z różnych zakątków ZSRR: uchodźcę z Azerbejdżanu, niezwykle utalentowaną dziewczynkę pochodzącą z Litwy, córkę wiejskiego duchownego i jej rówieśnika z tej samej wioski, mieszkańca domu dziecka na Syberii, dziewczynkę z Bajkału, dwóch chłopców z Moskwy oraz bliźnięta – brata i siostrę, którzy akurat przeprowadzali się ze Swierdłowska do Izraela. Z każdym z dzieci Miroszniczienko prowadził rozmowy, w czasie których zadawał im niezupełnie dziecinne pytania. Reżyser spotykał się z dziećmi jeszcze trzykrotnie. Przed widzami otwiera się więc wspaniała i unikalna możliwość obserwowania, jak na przestrzeni lat zmieniali się bohaterowie projektu oraz świat wokół nich. 

W specjalnej sekcji NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH, zobaczymy wszystkie dotychczas nagrodzone, wyróżnione i uhonorowane nagrodą publiczności filmy ostatnich 9 edycji. Zobaczyć będzie można takie tytuły jak: “Dureń” Jurija Bykowa, “Morfina” Aleksieja Bałabanowa, “Wyspa” Pawła Łungina, “Żyła sobie baba” Andrieja Smirnowa, “Jak mam na imię” Nigina Sajfułłajewa i wszystkie inne zwycięskie pozycje. 

Po raz pierwszy w warszawskich kinach odbędzie się szeroki przegląd animacji znanych rosyjskich reżyserów i rysowników. Przestawimy PRZEGLĄD ANIMACJI JURIJA NORSZTEJNA, ze słynnym “Jerzyk we mgle” (1975), “Czapla i Żuraw” (1974), czy “Bitwa nad Kierżeńcem” (1971). Pojawi się również CYKL FILMÓW FIODORA CHITRUKA, w którym do obejrzenia będą: “Dam Ci gwiazdkę z nieba” (1974), “Film, Film, Film” (1968), czy “Niedźwiadek Toptuś” (1964) oraz CYKL FILMÓW WESOŁA KARUZELA

Dzieci i młodzież zaprosimy na pokazy w trzech kategoriach wiekowych, w ramach specjalnych poranków i weekendów MAŁEGO SPUTNIKA. Mini Festiwal skierowany jest do dzieci w każdym wieku, prezentowane w ramach niego filmy podzielone są na trzy sekcje wiekowe: Filmy dla najmłodszych (0+), Duże kino dla maluchów (6+) oraz Kino dla młodzieży (14+), dzięki czemu dzieci w różnym wieku łatwo mogą odnaleźć coś dla siebie. Oprócz projekcji kinowych, podczas sputnikowych weekendów na najmłodszą część widowni w kinie Luna czeka moc atrakcji takich jak całodzienne animacje, przedstawienia teatralne, warsztaty kosmiczne, interaktywne zabawy grafiiti, czy greenboxem. Oprócz tego organizowane są warsztaty językowe oraz filmowe poprzez które dzieci mogą bliżej poznać język i kulturę wschodnich sąsiadów. 

Oprócz wspaniałych rosyjskich filmów Festiwal co roku daje szansę bliższego obcowania z kulturą Wschodu. W tym roku będzie to możliwe dzięki petersburskiej formacji OLIGARKH, znakomici muzycy wystąpią w warszawskim Klubie MIŁOŚĆ, przed grupą zagra suport – inspirujący się twórczością głównej gwiazdy – znany DJ Avtomat z projektem PLEŚNI

Po raz pierwszy, we współpracy z Klubem Komediowym powstała BITWA NA DUBBINGI w rosyjskiej przestrzeni międzygalaktycznej, czy Teatr Improwizacji “KLANCYK”. Baśnie ludów Syberii opowie niesamowita bajarka Magda Polkowska. To oczywiście jedynie namiastka tego co Was czeka! Warto więc śledzić oficjalną stronę Festiwalu www.sputnikfestiwal.pl oraz funpage Facebook! 

10. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” 3-13 listopada 2016 r., Warszawa Kino Luna, Iluzjon oraz Elektronik 

Listopad 2016 – marzec 2017 REPLIKI w kilkudziesięciu polskich miastach 

Wszystkim projekcjom towarzyszą napisy w języku polskim. 

www.sputnikfestiwal.pl