W dniach 18 - 24 listopada zapraszamy na wrocławską edycję 10. FF Pięć Smaków. W piątek nadejdzie Noc grozy. O ciarki na plecach przyprawią koreańskie filmy Szczurołap i Lament. Pierwszy z nich to kojarzone z baśnią braci Grimm, filmowe podanie o bohaterze, który przybywa do wioski, aby grą na flecie wybawić mieszkańców od plagi szczurów. Krwiożercze stworzenia okazują się jednak mniej niebezpieczne od jej mieszkańców. Następnie pojawi się szansa wpadnięcia w Lament. Na Hong-jin proponuje filmowe śledztwo w sprawie tajemniczych zgonów na koreańskiej prowincji.

Kupując bilety na Noc Grozy, otrzymuje się zniżkę na wstęp do wybranych escape roomów we Wrocławiu. 

Po filmowych akcentach z Korei Południowej warto skierować kroki na północ. Z reżimowej Korei pochodzi bowiem Towarzyszka Kim w przestworzach. Zrealizowana w cukierkowej konwencji porywa szczerością emocji, gdy na ekranie pojawia się młodziutka bohaterka, walcząca o to, by zostać akrobatką. Przechodząca kolejne etapy akceptacji władz, postprodukowana poza Koreą Towarzyszka... to film, którego nie będzie można obejrzeć na żadnym innym festiwalu w Polsce, czy w dystrybucji.

Pokazywana w Toronto i Rotterdamie Gwiazda szeptów to kolejny film Siona Sono, który wysyła widzów na zupełnie inną planetę. Główną bohaterką jest kurierka-android, która w samotności przemierza zdziesiątkowaną Ziemię. Gwiazda... została zrealizowana częściowo w regionie Fukushima, a statystami byli mieszkańcy doświadczeni skutkami katastrofy z marca 2011.

Polskim akcentem festiwalu jest Mnich z morza Rafała Skalskiego. Okazuje się, że w Tajlandii 20-latek staje się mężczyzną dopiero w momencie zostania mnichem. Reżyser podąża śladem Balla wyświeca się i doświadcza tzw. "religii instant", którą wyznaje wielu współczesnych mężczyzn w Tajlandii. Rafał Skalski będzie gościem pokazu.

Długie przeprosiny to dramat japońskiej reżyserki Miwy Nishikawy. Główni bohaterowie, zostają połączeni w tragicznych okolicznościach. Wzruszająca, filmowa transfuzja światopoglądów, której towarzyszy wspaniała, jazzująca ścieżka muzyczna.

Ze specjalizującego się w pinku eiga ("różowe" kino erotyczne) studia pochodzi czarna komedia Dziewczyna w technikolorze. Bohater przebywający w szpitalu, w zupełnym odcięciu od pogardzającego opóźnionymi jednostkami współczesnego świata, pragnie po wyjściu spotkać się z dawną (i jedyną) kochanką. Jak będzie wyglądało zderzenie z rzeczywistością?

Do klasyki należy w tym roku zaliczyć Salaam Bombay! (reż. Mira Nair, 1988), nagrodzony Złotą Palmą w Cannes i nominowany do Oscara jako najlepszy tytuł nieanglojęzyczny 1989 roku.

Będzie też okazja obejrzenia nowego filmu Eduardo Roya Jr. - Zwyczajna rodzina. Jane i Aries, nastolatkowie z ulic Manili, ich malutkie dziecko i szereg niebezpieczeństw. Mocne połączenie emocjonującego thrillera z dramatem społecznym i dwójka bohaterów, których (nieoczekiwanie) nie sposób nie lubić.

Na zakończenie Atak serca  Nawapola Thamrongrattanarita, autora Mary Is Happy, Mary Is Happy, czyli lustro dla freelancerów, lub inaczej – filmowy korpo-koszmar na wesoło. Przed seansem zapraszamy na grę miejską KorpoAKCJA, przygotowaną we współpracy z Exploring Events. 

Bilety na seanse w cenie 16 zł do kupienia w kasach i na www.kinonh.pl.

Łączony bilet na seanse Nocy grozy w cenie 25 zł.