Na wystawie pokazujemy ponad 200 spośród pozyskanych dzieł, w tym malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę, fotografie oraz wyroby rzemiosła artystycznego, poczynając od zabytków starożytnych – egipskich masek i antycznych naczyń – a kończąc na pracach współczesnych twórców. Ten reprezentatywny wybór stanowi barwną mozaikę materialną, kulturową i historyczną, a także unaocznia sposób budowania i uzupełniania muzealnych kolekcji.

Od początków swego istnienia Muzeum Narodowe w Warszawie wzbogacane było darami osób prywatnych i instytucji. W ostatnich latach do Muzeum trafiły głównie eksponaty pochodzące z XIX wieku; darczyńcami bywają także artyści współcześni, którzy współpracują z Muzeum i jego Oddziałami przy rozmaitych przedsięwzięciach kuratorskich.

Dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nierzadko przy wsparciu i zaangażowaniu wielu organizacji i osób prywatnych, do Muzeum powróciły dzieła zaginione w czasie ostatniej wojny. Są to głównie prace rysunkowe i graficzne artystów polskich, ale odzyskane zostały także cenne obrazy reprezentujące sztukę dawną.

Zdjęcie główne: Łukasz Korolkiewicz, Demony, olej, płótno, 1987

17 listopada 2016 – 12 lutego 2017

pokaz specjalny

Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzeń towarzyszących pokazowi.