Projekt Wydawcy dokumentuje i upowszechnia panoramę zjawisk i postaw twórczych odzwierciedlających ewolucję oraz stan bieżący polskiej muzyki eksperymentalnej i tradycyjnej. Na tytułowy roczny cykl składa się siedem koncertowych wieczorów, każdy dedykowany prezentacji jednej wytwórni zasłużonej dla polskiej sceny niezależnej, podczas którego wystąpią kluczowi artyści polscy i zagraniczni związani z danym wydawcą. Występy będą rejestrowane na żywo i sukcesywnie wydawane na kasetach magnetofonowych.

Najbliższy koncert poprzedzą targi niezależnych wytwórni muzycznych. 21 stycznia 2017 roku, od godziny 14:00 do 19:00, w budynku Laboratorium będzie można zakupić wydawnictwa niezależnych labeli. Swój udział zapowiedziało kilkanaście oficyn, m.in: BDTA / Mik Musik, Bôłt Records, DUNNO Recordings, dym, Gusstaff Records, Glissando, In Crudo, Jasień, Kosmodrone, MonotypeRec., Pionierska Records, Pointless Geometry, Plaża Zachodnia, Triangle Records, too many fireworks, Saamleng, Złe Litery.

O koncercie

NEUTRAL (Szwecja)
Czasopismo Tidingen Kulturen określa muzykę Neutral mianem post punk blackened experimentalism tworzonej z wykorzystaniem „przesterowanych gitar, taśm magnetofonowych, no wave i elementów autobiograficznych” (LUFF). W swojej twórczości Neutral łączy elementy noise, rocka oraz muzyki eksperymentalnej. Neutral to duet, w którego skład wchodzą: Dan Johansson (Sewer Election, Ättestupa, Enhet för fri music) oraz Sofie Herner (Leda, Enhet för fri musik). W 2014 roku nakładem oficyny Omlott wydali debiutancki album Grå Våg Gamlestaden. W 2016 roku ukazał się ich drugi album. Duet występował m.in. na festiwalu KRAAK oraz Noise Fest (Belgia), iDEAL (Szwecja), a także Lausanne Underground Film and Music Festival (Szwajcaria).
https://www.facebook.com/neutralgamlestaden

ARV & MILJÖ (Szwecja)
Organiczny, nacechowany realizmem noise zbudowanym na kanwie nagrań terenowych i minimalistycznej elektroniki. Solowy projekt noise Matthiasa Anderssona - szwedzkiego artysty noise, znanego przede wszystkim z prowadzenia wydawnictwa Release the Bats. Wraz z Danem Johanssonem (Sewer Election) tworzy duet Heinz Hopf. Arv & Miljö był wydawany przez Posh Isolation, Lust Vessel, Järtecknet, Total Black i inne wytwórnie.
https://arvochmiljo.bandcamp.com/

UMPIO (Finlandia)
Umpio to nie alter ego czy też pseudonim artystyczny Pentti Dassum. Jest to coś w rodzaju odseparowanego miejsca w rzeczywistości, gdzie przeprowadzane są badania i eksperymenty, których przedmiotem jest ekstremalny dźwięk. Dassum wykrystalizował własny, niepowtarzalny styl, który określa mianem Junkyard Elektroautistix. Jego twórczość bazuje na wzmocnionym brzmieniu złomu, przesterowanej elektroniki i autystycznej kontemplacji, która – choć z pozoru spokojna – przepełniona jest podskórną energią. Projekt powstał w 2006 r., kiedy to Pentti zbudował swój pierwszy mikrofon kontaktowy. Sprzęt wiernie służył mu do wzmacniania brzmienia metalowych przedmiotów używanych w formie instrumentów perkusyjnych w zespołach takich jak Astro Can Caravan i Kroko. Kolejnym krokiem rozwoju Umpio była jeszcze głębsza podróż w rejony noisowej psychodelii, własnoręcznie zbudowanych instrumentów i eksperymentów z elektroakustyką. https://umpio.bandcamp.com/

TORBA (Włochy/Niemcy)
Projekt muzyczny Mauro Diciocia, włoskiego artysty, który na stałe mieszka w Berlinie. Swoje kompozycje buduje w oparciu o brzmienie szumów, trzasków, surowych, wzmocnionych dźwięków obiektów, manipulację taśmami i nagrania terenowe. Charakterystyczne brzmienie projektu można usłyszeć na ostatnim albumie wykonawcy Sqòrt wydanym w 2016 r.
https://torba.bandcamp.com/

MAAAA (Polska/Rosja)
Współczesna muzyka konkretna, oparta na zniszczonych pętlach taśmowych, wzmocnionych dźwiękach obiektów fizycznych oraz nagraniach terenowych, przyprawiona odrobiną ostrego hałasu. Projekt MAAAA, pochodzący z Karelii leżącej na granicy Rosji z Finlandią, funkcjonuje na scenie muzyki noise od ponad dekady. Jego twórcą jest Sergei Hanolainen. Na początku działalności projekt był punkowym kolektywem, w skład którego wchodziło do 10 gościnnych wykonawców. Obecnie jest to przedsięwzięcie solowe. Od 2005 roku Hanolainen prowadzi wydawnictwo Triangle.records. Nakładem wytwórni ukazało się do tej pory 58 tytułów.
https://maaaa.bandcamp.com/

TRIANGLE.RECORDS (LABEL)
http://trianglerecords.blogspot.com/
 

O cyklu Wydawcy

Cykl poświęcony polskim niezależnym wytwórniom muzycznym o profilu eksperymentalnym. Pierwsze niezależne wydawnictwa muzyczne w Polsce pojawiły się w latach 80-tych. Kasety kopiowane w domu, okładki robione ręcznie, lub na xero, materiał nagrywany na amatorskie magnetofony kasetowe, a także Ziny wychodzące w minimalnych nakładach - wydawcy robili po prostu to, co ich kręciło i próbowali docierać z tym do ludzi – mówi w wywiadzie udzielonym Łukaszowi Pawlakowi (twórcy wydawnictwa Requiem) Mariusz Błachowicz. Po upadku komunizmu na polski rynek muzyczny wkroczyły wielkie koncerny wydawnicze, które opanowały media i wyobraźnie młodych ludzi. Pomimo tego wciąż powstają niezależne wytwórnie, które w wyborze artystów kierują kryteriami artystycznymi a nie komercyjnymi, a najciekawsze rzeczy w polu muzyki niewątpliwie dzieją się na tzw. rynku niezależnym.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski proponuje refleksję nad tym, jaka jest obecnie rola niezależnych wydawnictw muzycznych, czy współczesna muzyka – w tym muzyka eksperymentalna i poszukująca – może się bez nich obyć, zwłaszcza w czasach internetu. Proponuje przyjrzeć się historii tego zjawiska, podejmowanym badaniom nad jego różnorodnymi kontekstami i uwarunkowaniami, w tym również i tymi, które związane są z prawami autorskimi, a także jego wpływowi na współczesną muzykę i sztukę oraz na ich odbiorców.

 

Wydawcy

Cykl prezentacji niezależnych wytwórni muzycznych

Prezentacja wytwórni Triangle Records

Koncert Przesterowane szczury VI

Wystąpią: NEUTRAL, ARV & MILJÖ, UMPIO, TORBA oraz MAAAA

 

21 stycznia 2017, godz. 19:00

Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

ul. Jazdów 2, Warszawa

Bilety: 15 zł

Kurator: Andrzej Załęski

 

Za okazaniem biletu na koncert lub wystawę w weekend 20-22 stycznia wszyscy odwiedzający Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski otrzymają 20% zniżki w Instalacje ArtBistro, a także zniżkę 20% na wybrane publikacje Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, dostępne w ArtBookstore w CSW. Zniżki obowiązują w każdy weekend stycznia. Pełny program weekendowych wydarzeń styczniowych dostępny jest na stronie: www.csw.art.pl.