Zobacz "Powidoki" Andrzeja Wajdy i weź udział w spotkaniu, które będzie poświęcone wpływowi, jaki bohater filmu, malarz Władysław Strzemiński, a także jego żona, rzeźbiarka Katarzyna Kobro, mieli na rozwój powojennego filmu awangardowego w Polsce. Naszymi gośćmi będą Józef Robakowski i Mariusz Wilczyński.

W rozmowie i przeglądzie filmów eksperymentalnych weźmie udział Józef Robakowski, współzałożyciel legendarnej grupy Warsztat Formy Filmowej, działającej w latach 70. w łódzkiej Filmówce, a także Mariusz „Wilk” Wilczyński, twórca filmów animowanych i teledysków. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się ze zdigitalizowanymi przez NInA filmami Stanisława Fijałkowskiego, malarza, który był uczniem i asystentem Strzemińskiego, a także z dorobkiem Warsztatu Formy Filmowej, którego członkowie świadomie odnosili się do twórczości Strzemińskiego i Kobro, kontestując potoczne postrzeganie filmu i zrywając z narracyjnością w kinie.

Kuratorką i prowadzącą wydarzenie będzie dr Marika Kuźmicz, historyczka sztuki kierująca Fundacją Arton i specjalizująca się w polskiej sztuce awangardowej lat 70.

Program:
17:00 "Powidoki", reż. Andrzej Wajda, 2016, 100 minut

Ostatni film Andrzeja Wajdy to intymny zapis ostatniego okresu życia pioniera awangardy w Polsce – wybitnego malarza Władysława Strzemińskiego (Bogusław Linda), który w czasach stalinowskich nie poddał się dyktatowi socrealizmu i zapłacił za to wysoką cenę. NInA jest koproducentem filmu.

19:00 Przegląd filmów awangardowych z komentarzem Józefa Robakowskiego i Mariusza Wilczyńskiego

W programie filmy Stanisława Fijałkowskiego:"Koda" (2’), "Nauka o proporcjach" (17’), "Poniżenia i tajemnice" (20’) i "Msza gregoriańska" (20’), a także Warsztatu Formy Filmowej: "Kompozycje przestrzenne Katarzyny Kobro" (10’, reż. J. Robakowski), "Prosto–Krzywa" (7’, reż. R. Waśko) i "Konstruktywizm w Polsce" (32’, reż. R. Waśko).

Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wejściówki będą wydawane od godz. 16:00. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę po rozpoczęciu pokazu.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniach po filmie, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, 4 luty, godz: 17.00